Čínská digitální měna by měla být v USA zakázána, říká miliardář Kyle Bass

3 min read

Americký manažer hedgeových fondů Kyle Bass uvedl, že komunistický režim v Číně plánuje využít svůj nový státem kontrolovaný digitální juan jako nástroj k rozptýlení své totality po celém světě. Domníval se, že to bude mít pro Spojené státy ničivý dopad a ty by ho měly zakázat.

Kyle Bass: čínská CBDC bude mít „svou vlastní mysl“

V nedávném rozhovoru miliardář Kyle Bass tvrdil, že čínský digitální juan je finanční nástroj, který vláda hodlá využít k získání obrovského vlivu nad ostatními zeměmi. Dodal, že projekt by poskytl silnější ekonomické postavení a větší kontrolu asijské supervelmoci.

Čínská digitální měna by měla být v USA zakázána, říká miliardář Kyle Bass
Kyle Bass

Bass, který je zakladatelem a CIO společnosti Hayman Capital Management, varoval, že čínská digitální měna může USA způsobit značné finanční škody. Přirovnal to k „rakovině“, která by sužovala státy, pokud by zůstala nezakázána:

„Myslím si, že bychom měli čínskou digitální měnu zakázat a nedovolit, aby se s ní jakkoli zacházelo ve Spojených státech. Vím, že to zní hyperbolicky, ale pokud si to celé promyslíte, nemůžete mít trochu rakoviny. Buď máte rakovinu, nebo nemáte rakovinu. “

A co víc, digitální juan dokonale zapadá do povahy komunistického režimu. Bass se domníval, že by to byla měna s „vlastní myslí“. Měl by přístup k soukromým údajům, jako jsou čísla a adresy lidí.

Čínská vláda by také mohla vyžadovat, aby společnosti přijaly digitální měnu centrální banky, pokud jsou ochotny investovat v zemi. Národy, které jsou součástí čínské iniciativy Belt and Road (BRI, také známé jako One Belt, One Road), by navíc mohly být nuceny využívat digitální juan:

„Mohou si vynutit jeho použití a představte si, jaký vliv budou mít po celém světě, pokud takto budou držet náš kapitál.“

Čína chce být první

Čínská komunistická strana se netají ambicemi být první významnou vládou, která zavede digitální měnu centrální banky.

Například počátkem roku 2021 poskytly úřady asijské země obyvatelům Čcheng-tu – hlavního města provincie Sečuan – 4,6 milionu dolarů v podobě CBDC. Cílem této iniciativy bylo otestovat účinnost digitálního juanu. Minulý měsíc čínské úřady rozdaly ještě větší částku, tentokrát však občanům Pekingu. Obyvatelé hlavního města obdrželi 6,2 milionu dolarů z digitálního jüanu.

Úředníci CCPplan dále rozšířili rozsah svého pilotního projektu tím, že umožnili sportovcům a zahraničním návštěvníkům zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022 používat digitální měnu:

„Pro nadcházející zimní olympijské hry v Pekingu jsme se snažili zpřístupnit e-CNY nejen domácím uživatelům, ale také mezinárodním sportovcům a podobným návštěvníkům.“

Jak vytvořit NFT na EOS

Marketa Tesarkova

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář