Kdy můžeme očekávat zvýšenou volatilitu – Důležité události pro kryptoměny tohoto týdne 19/06 – 23/06 2023

6 min read

V minulém obchodním týdnu poté, co ceny na kryptotrhu nadále klesaly cena Bitcoinu zaznamenala nové víceměsíční minimum 24 750 amerických dolarů. Opět došlo k mnoha likvidacím longů. Ve druhé polovině týdne se však strana kupujících vzchopila a zvedla cenu BTC zpět nad minima z minulého týdne kolem 25 400 USD směrem k 26 500 USD. Pozitivní vliv na cenu Bitcoinu měla také zpráva o žádosti o nový Bitcoin Spot ETF největšího správce aktiv na světě Blackrock minulý pátek. Z technického hlediska lze tedy dynamické zotavení cen z dočasného poklesu ceny v první polovině týdne považovat za falešný průraz na spodní straně. Zejména, stabilizačně zde mohla působit i slabost indexu amerického dolaru (DXY).  Kromě pozitivních ekonomických údajů v novém obchodním týdnu by dohoda mezi americkou Komisí pro cenné papíry a kryptoburzami Binance a Coinbase mohla vyvolat další růstový potenciál.

Tento týden budou relevantní následující ekonomická data

Nový obchodní týden zahájí nová data z amerického trhu s bydlením. Předběžná čísla pro stavební povolení v USA budou zveřejněna zítra v úterý. Ve středu a ve čtvrtek bude předseda americké centrální banky Jerome Powell čelit každoročnímu slyšení o měnové politice USA v Senátu a Sněmovně reprezentantů. Ve čtvrtek budou také představena aktuální čísla prodejů stávajících nemovitostí na americkém trhu s bydlením. Nakonec v pátek na konci týdne budou následovat indexy nákupních manažerů ze sektoru služeb pro USA.

Stavební povolení v USA začátkem týdne

Úterý, 20. června 2023: Ve 14:30 (SEČ) Census Bureau zveřejní předběžné odhady stavebních povolení v USA na měsíc květen. Počet udělených povolení je považován za hlavní ukazatel zdraví amerického trhu s bydlením. Konečný počet nových stavebních povolení byl v předchozím měsíci v souladu s očekáváním odborníků. Přesto americké akciové indexy ztratily zhruba tři procentní body a také způsobily pád Bitcoinu o dobrá čtyři procenta. V květnu analytici očekávají mírné zlepšení situace na realitním trhu. Ve srovnání s předchozím měsícem experti předpovídají mírný nárůst z dubnových 1,417 milionu na 1,435 milionu v květnu. Pokud bude podle očekávání počet vydaných stavebních povolení vyšší než v předchozím měsíci, americký akciový trh a s ním i cena Bitcoinu by mohly narůst na hodnotě.

Šéf Fedu Powell bude odpovídat na otázky amerických politiků

Středa a čtvrtek 21./22. Červen 2023: Předseda americké Federální rezervní banky (Fed) tradičně odpovídá na otázky politiků o hodnocení hospodářské a finanční politiky Fedu v několikahodinových slyšeních. Ve středu a ve čtvrtek v 16:00 (SEČ) bude předseda Fedu odpovídat na otázky demokratických a republikánských politiků v Senátu a Sněmovně reprezentantů. Poslanci se budou ptát Powella na jeho pohled na nedávná rozhodnutí měnových orgánů. Očekávají solidní odůvodnění pro kroky Fedu za posledních 12 měsíců. Poznámky amerických politiků se budou  týkat inflace, bankovních problémů, budoucích ekonomických rizik v USA a dalších problémů, jako jsou problémy v americkém sektoru bydlení a v poskytování úvěrů společnostem, které jsou bedlivě sledovány na akciovém trhu. Účastníci trhu doufají v další poznatky o přístupu amerických centrálních bankéřů v nadcházejících obchodních měsících. Stejně jako v předchozím roce mohl finanční trh citlivě reagovat na Powellova prohlášení. Pokud v důsledku toho dojde k velkým cenovým pohybům v indexu amerického dolaru (DXY) a na americkém akciovém trhu, měla by na to reagovat i cena Bitcoinu a s ní i celý kryptotrh. Na oba dny je třeba naplánovat zvýšenou volatilitu.

Další údaje z amerického trhu s bydlením

Čtvrtek 22. června 2023: V 16:00 (SEČ) Národní asociace realitních kanceláří představí nejnovější čísla prodejů stávajících nemovitostí za měsíc květen. Tyto údaje jsou považovány za důležitý údaj o stavu amerického trhu s nemovitostmi. Pokud jsou údaje o tržbách nad očekáváním odborníků, znamená to rostoucí spotřebitelské výdaje a stabilizaci americké ekonomiky. Pokud by se prognózy minuly, bylo by to potvrzením, že trh s bydlením bude nadále ochlazovat. V posledních dvou měsících obchodování byly údaje o prodejích dvakrát za sebou pod odhady odborníků a způsobily konsolidaci cen na amerických akciových a krypto trzích. Pokud by zveřejněná čísla překonala odhad, který byl oproti předchozímu měsíci opět snížen na 4,24 milionu, mělo by to vyvolat další tlak na americký dolar. Trvalé oslabování americké měny by mohlo mít v první reakci pozitivní vliv na ceny Bitcoinu.

Indexy amerických nákupních manažerů pro sektor služeb

Pátek 23. června 2023: Nejnovější indexy nákupních manažerů (PMI) pro sektor služeb v USA budou zveřejněny na konci týdne v 15:45 (SEČ). Naposledy byla konečná čísla za měsíc květen s 54,9 opět pod odborným očekáváním 54,1. I přes mírné poklesy je sektor služeb stále silnější než zpracovatelský průmysl v USA. Pouze v případě, že by odhad analytiků 54,0 výrazně minul, by to investoři mohli brát jako příležitost prodat více akcií se zaměřením na služby, což by mělo zatížit americký akciový trh jako celek. Pokud by oproti očekávání výrazně oslabil sektor služeb, byl by to silný náznak toho, že by americká ekonomika mohla i přes nedávné pozitivní signály z ostatních sektorů nadále ochlazovat. Dopady na ceny Bitcoinu je však těžké předvídat. Pokud bude sektor služeb nadále robustní a prognóza počtu bude překročena, americké akciové indexy by mohly pokračovat v býčích předchozích týdnech a také kryptotrh by se mohl také prozatím stabilizovat.

Roman

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář