JPMorgan předpovídá „negativní“ počáteční reakci na ethereum ETF – očekává nižší poptávku než Bitcoin ETF

3 min read

JPMorgan předpověděl počáteční negativní reakci trhu u spotových ethereum exchange-traded fondů (ETF), přičemž očekává nižší poptávku ve srovnání s BTC ETF. Globální investiční banka také varuje, že přibližně 1 miliarda dolarů může opustit Greyscale Ethereum Trust, což vyvine tlak na snížení cen ETH krátce po spuštění spotových ethereových ETF.

JPMorgan předpovídá „negativní“ počáteční reakci na ethereum ETF – očekává nižší poptávku než Bitcoin ETF

„Počáteční reakce trhu na spuštění spotových ethereum ETF bude pravděpodobně negativní“

Schválení spotových etherových burzovně obchodovaných fondů (ETF) americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) zvýšilo očekávání značných přílivů. JPMorgan však varoval, že tyto naděje mohou být ve srovnání se spotovými BTC ETF příliš optimistické. Analytici investiční banky v čele s Nikolaosem Panigirtzoglou, generálním ředitelem a globálním tržním stratégem, ve čtvrteční zprávě vysvětlili:

Počáteční reakce trhu na spuštění spotových ethereum ETF bude pravděpodobně negativní… Domníváme se, že poptávka po spotových ethereum ETF bude zlomkem poptávky u spotových BTC ETF.

Analytici JPMorgan nastínili několik důvodů pro svůj opatrný výhled. Popsali, že „výhoda prvního tahu“ BTC a nedávný halving slouží jako významné katalyzátory poptávky po BTC ETF, které ETH postrádá. Analytici poznamenali, že mechanismus Ethereum proof-of-stake neposkytuje srovnatelné zvýšení poptávky, a zdůraznili, že halving bitcoinu „fungoval jako dodatečný katalyzátor poptávky po spotových bitcoin ETF“.

Kromě toho poznamenali, že vyloučení stakingu ze spotových ETH ETF činí fondy „méně atraktivní ve srovnání s platformami, které nabízejí stakingové výnosy“. ETH je primárně vnímáno jako token pro aplikace. Nižší likvidita ETH navíc snižuje přitažlivost zajišťovacích a kvantitativních fondů, uvedl JPMorgan.

Analytici investiční banky očekávají pro rok 2024 čistý příliv 1 až 3 miliardy dolarů, pokud budou spotové ethereum ETF spuštěny do konce roku. Poznamenali, že příliv by se mohl potenciálně ztrojnásobit, pokud by byl do ETF zahrnut staking. Varovali však, že podobně jako u BTC trustu Grayscale mohou ethereum ETF po zahájení obchodování zaznamenat odlivy. Dodali:

Očekáváme, že zhruba 1 miliarda USD opustí Greyscale Ethereum Trust, protože spekulativní investoři, kteří dříve koupili ETH v očekávání, že bude převeden na ETF, pravděpodobně vydělají, a vyvinou tak tlak na snižování cen ETH brzy po uvedení spotových Ethereum ETF.

JPMorgan nedávno poznamenal, že SEC pravděpodobně neschválí spotové krypto ETF mimo bitcoin a ethereum. Přestože byly schváleny formuláře 19b-4 pro spotové ethereum ETF, SEC definitivně neklasifikovala ETH jako komoditu. Předseda SEC Gary Gensler důsledně tvrdil, že většina kryptoměn, s výjimkou bitcoinu, jsou cenné papíry, aniž by výslovně potvrdil status ETH.

Marketa Tesarkova

Napsat komentář