Bitcoin: Taproot bude podporovat od jeho spuštění jen velmi málo peněženek

3 min read

Taproot, nadcházející aktualizace Bitcoinu, bude aktivována v listopadu, ale jen velmi málo peněženek již prohlásilo, že ji bude podporovat.

Jen velmi málo peněženek potvrdilo aktivaci P2TR

Ve skutečnosti jsou na Bitcoin Wiki hlášeny pouze tři peněženky, které již uvedly, že brzy aktivují podporu Pay to Taproot (P2TR):

  • Wasabi,
  • Sparrow,
  • hardwarová peněženka Trezor.

Tři další uvedly, že ji aktivují až později po aktivaci. U všech ostatních peněženek uvedených na Bitcoin Wiki není v tuto chvíli známo, zda a kdy bude aktivována podpora Taproot.

Faktem je, že stále existuje jen velmi málo uzlů aktualizovaných na podporu Taproot a pro zdaleka nejpoužívanějšího klienta, Bitcoin Core, si pravděpodobně budeme muset počkat na verzi 0.22.0 (stále máme 0.21.1), protože pro vytvoření P2TR adres je nyní nutný ruční import.

Pokud jde o zpracovatele plateb, zdá se, že na Taproot je připraven pouze BTCPay.

Takže zatímco téměř všichni těžaři již signalizovali svou podporu této aktualizaci, uzly stále zaostávají, částečně proto, že ještě vydána verze Bitcoin Core 0.22.0, drtivá většina tuto aktualizaci ještě nepodporuje.

K dnešnímu dni bylo aktualizováno pouze 27% uzlů, aby byly kompatibilní s Taproot.

Bitcoin: Taproot bude podporovat od jeho spuštění jen velmi málo peněženek
zdroj: Twitter

Aby byl připraven k aktivaci, bylo by potřeba upgradovat mnohem více uzlů a Taproot tak mohlo podporovat velké množství peněženek.

Ve skutečnosti by existovala možnost útoku na bitcoinovou síť, pokud by 50% uzlů nebylo včas aktualizováno. V tomto případě mohl těžař úmyslně vytěžit neplatnou transakci Taproot, jakmile se aktualizace aktivuje a forkne síť. Z tohoto důvodu se i po aktivaci aktualizace doporučuje nepoužívat transakce Taproot, dokud ho velká většina uzlů nebude podporovat.

Profil Taproot Signal na Twitteru neustále aktualizuje procenta nalezených uzlů podporujících upgrade, takže nebude těžké vědět, kdy bude překročena prahová hodnota 50%, i když by bylo nejlepší počkat, dokud nebude překročena s větší rezervou.

Aktualizace Bitcoinu

Taproot je největší aktualizací Bitcoinu za poslední čtyři roky a přestože se nejedná o hard fork, je to milník ve vývoji projektu. Z tohoto důvodu není spěch, ale místo toho je lepší udělat věci správně a zajistit, aby vše fungovalo perfektně.

Bitcoin je nyní příliš důležitý na to, aby riskoval, že něco nebude fungovat správně a jeho úspěch je založen na jeho výjimečné spolehlivosti.

Aktualizace Taproot: vše, co je třeba vědět o největším updatu Bitcoinu za posledních pár let

Roman

Napsat komentář