Fed a boj proti inflaci

3 min read

Fed, který se původně rozhodl uplatňovat třífázovou politiku zvyšování úrokových sazeb vždy o čtvrt procentního bodu v boji proti inflaci, musel revidovat své plány.

Protiinflační plán Fedu

Fed zastoupený Powellem oznámil zvýšení o 0,25 %, po kterém bude následovat dalších šest zvýšení sazeb stejného rozsahu. 

Jerome Powell (prezident americké centrální banky) naznačil, že se plánují čtyři další zvýšení na rok 2023. Rok 2024 nebude v tomto smyslu podléhat žádným kompenzačním opatřením pro inflaci, ale v případě potřeby Fed náhle zasáhne 

Cílem je udržet inflaci ze současných 8 % na přibližně 2 %. 

Názor Jamese Bullarda 

V pondělí 18. dubna během virtuální prezentace pořádané Radou pro zahraniční vztahy James Bullard , 12. prezident americké Federální rezervní banky v St. Louis, učinil několik silných prohlášení na téma úrokových sazeb a jejich řízení tvář vysoké inflaci. 

Bullard se domnívá, že plán FOMC (Federal Open Market Committee) a Fedu zvýšit sazby pro letošní a příští rok se zvýšením o 3,5 procentního bodu pro aktuální rok je správný, existují však nesrovnalosti 

Podle prezidenta St. Louis Fed by zvýšení mělo být méně, ale pronikavější, každý minimálně o 0,75 %, jak se stalo v roce 1994 v podobné situaci, která vedla k letům velké prosperity Spojených států. 

Jerome Powell, současný předseda americké centrální banky, zatím naplánoval sedm zvýšení sazeb na aktuální rok, každé o 0,50, aby na podzim/konci roku dosáhl 3,50. V roce 2023 dojde k dalšímu, ale mírnějšímu zvýšení sazeb, dokud se nestabilizují, zatímco na rok 2024 se neplánují žádné změny. 

Zpráva o indexu spotřebitelských cen za březen je nejhorší za čtyřicet let, což vzbuzuje velké obavy a vedlo Bullarda k důraznějšímu hodnocení v boji proti tomuto problému. 

Podle Bitfinex krize způsobená pandemií a válkou, která následovala, stejně jako nebezpečný nárůst inflace, prospěla kryptoměnám, které ze své podstaty představují alternativní finanční systém, ve kterém nelze ani realizovat monetární politiku.

V předvečer prvního zvýšení sazeb Fedem byla inflace na 7,9 %, což už bylo rekordní maximum, a nyní je na 8,5 % a nevykazuje žádné známky zpomalení 

Podle některých zvěstí Fed sám zvažuje pronikavější a pragmatičtější strategii, jak uvedl James Bullard, vzhledem k neúspěchu prvního kroku v boji proti inflaci . 

Bullard ve svém projevu uvedl, že 50 bazických bodů neočekával, ale řekl, že rozhodnutí Alana Greenspana (bývalého prezidenta centrální banky) v 90. letech přispěla k výraznému oživení americké ekonomiky.

„Tento rok byl uspěšný a připravil americkou ekonomiku pro hvězdnou druhou polovinu 90. let, jedno z nejlepších období v makroekonomické historii USA. V tomto cyklu došlo v jednom bodě k nárůstu o 75 bodů.Takže bych to nevylučoval“.

Shiba Inu je nejpoužívanější smart kontrakt mezi největšími ETH peněženkami

Roman

Napsat komentář