ECB se chystá poprvé snížit základní úrokové sazby

4 min read

Dva čelní představitelé Evropské centrální banky dávají zelenou ke snížení klíčových úrokových sazeb v eurozóně. Podle očekávání by mělo přijít v červnu.

ECB se chystá poprvé snížit základní úrokové sazby

Jední z představitelů je německá ředitelka ECB Isabel Schnabel. Dlouho byla vnímána jako zastánce restriktivní politiky vysokých úrokových sazeb v rámci boje proti krizi. Nyní v rozhovoru pro Tagesschau označila červnové snížení sazeb za pravděpodobné.

Isabel Schnabel věří, že ke snížení prokových sazeb dojde v červnu

Pokud se inflace vrátí k cílovým dvěma procentům, ECB podle ní pravděpodobně sníží úrokové sazby. Ale stále vidí inflaci jako přetrvávající problém, přičemž opět varovala před příliš rychlým snižování úrokových sazeb.

Doufá, že i nadále bude možné zpomalit růst cen, aniž by došlo k recesi. Připustila však, že za poslední rok došlo ke stagnaci. Vidí jen malé riziko vzniku spirály mezd a cen, přičemž současnou situaci nevidí jako srovnatelnou se sedmdesátými léty. Každopádně je optimistická, doufá že inflace v roce 2025 klesne zpět na 2 procenta.

ECB se chystá poprvé snížit základní úrokové sazby

Roční míra inflace v eurozóně byla v dubnu 2024 potvrzena na 2,4 %, stejně jako v březnu, a drží se na úrovních, které nebyly zaznamenány téměř tři roky. O rok dříve byla míra inflace mnohem vyšší, a to 7 %. Zpomalení bylo zaznamenáno u nákladů na služby (3,7 % vs. 4 %) a průmyslového zboží bez energií (0,9 % vs. 1,1 %), zatímco ceny energií nadále klesaly (-0,6 % vs. -1,8 %). O něco více naopak vzrostly ceny potravin, alkoholu a tabáku (2,8 % vs. 2,6 %). Mezitím základní sazba, která nezahrnuje energie, potraviny, alkohol a tabák, klesla 9. měsíc v řadě na 2,7 %, což je nejnižší úroveň od února 2022. Ve srovnání s předchozím měsícem vzrostl CPI v eurozóně o 0,6 % po 0,8% nárůstu v březnu. Evropská komise ve své hospodářské prognóze z jara 2024 uvedla, že inflace bude klesat rychleji, než se původně očekávalo, a v roce 2025 dosáhne 2,1 %.

Zelenou dává i hlavní ekonom ECB

S tímto sentimentem souhlasí i hlavní ekonom Evropské centrální banky Philip Lane. V rozhovoru pro Financial Times zpotvrdil cestu, kterou nastínila Schnabel. 

V každém případě trhy předpokládají, že ECB na svém příštím zasedání 6. června sníží základní úrokové sazby o 0,25 procenta. To by byl první malý krok na cestě k normalizaci. Trhy budou spokojené, aniž by došlo k dramatickému snížení úrokových sazeb, protože by to mohlo devalvovat euro a znovu podnítit inflaci. Tomu chtějí měnové orgány za každou cenu zabránit.

Inflace v eurozóně nyní klesla poblíž cílové hodnoty ECB ve výši 2 % a investoři se domnívají, že to ponechává centrální bance prostor ke snížení základní sazby o 0,25 %. V současnosti jsou úrokové sazba na 22letém maximu 4,5 %.

ECB se chystá poprvé snížit základní úrokové sazby

V každém případě bude mít kryptotrh radost. Nižší úrokové sazby znamenají větší ochotu riskovat a tím pádem více kapitálu do kryptoměn.

Marketa Tesarkova

Napsat komentář