Čínský digitální juan zbrojí proti Bitcoinu
3 min readKdyž se Peking rozhodl, že chce vysokorychlostní železnice – posunul plány nebývalou rychlostí a s nebývalou iniciativnou – ztělesnění čínské vůle a odhodlání – tunelování přes neprůchodné hory a překonávání zdánlivě nepřekonatelných terénů.
Takže když čínský prezident Si Ťin-pching prohlásil, že blockchain je klíčová technologie, nebylo žádným překvapením, když krátce nato Číňané začali experimentovat s vlastní digitální měnou vydanou Čínskou lidovou bankou. Mnoho lidí má ale určité obavy ohledně jejího dopadu na čínské bitcoinové trhy.
Drobní investoři si vybrali Cardano: honba za „dalším Bitcoinem“
Jakmile bude zaveden digitální juan, čínští zákonodárci by mohli svým občanům ztěžovat získávání Bitcoinu nebo obchodování s kryptoměnou.
Čínským občanům je již zakázáno převádět juany (digitální nebo jiné) na kryptoměny, ale v praxi se to stále děje, s využitím Tetheru, stablecoinu vázaného na dolar, standardní metody pro získání přístupu na globální trhy s kryptoměnami.
A čínští těžaři kryptoměn jsou na globální scéně nadměrně zastoupeni, stejně jako burzy kryptoměn vlastněné čínskými občany – což odráží důležitost Číny pro celkový ekosystém kryptoměn. Návrh zákona o čínské centrální bance, který připravuje půdu pro zavedení digitálního juanu, zahrnuje zákaz, který zakazuje jednotlivcům a subjektům vydávat a prodávat token, a v posledních dnech zakázal čínský region Vnitřního Mongolska, jeden z největších těžěbníh hubů, těžbu kryptoměn úplně, kvůli spotřebě energie.
A zatímco Čína by mohla potenciálně narušit těžební aktivity v oblasti kryptoměny, pokles čínské těžební činnosti by mohli pokrýt jiní těžaři – což je krása blockchainu – decentralizovaný systém znamená, že žádný uzel není nezbytný.
Mohly by být také přehnané obavy z zákazu Tetheru – Číňané nadále vidí a používají kryptoměny jako metodu k usnadnění převodu kapitálu – ve skutečnosti by čínský zákaz Tetheru mohl zaznamenat prudký nárůst poptávky. Digitální juan může být vhodný, ale bylo by naivní předpokládat, že Číňané využijí potenciál mince, aby jejich vláda mohla sledovat, jak utrácejí své peníze.
Ve zprávě z loňského srpna bylo z východoasijských adres v průběhu jednoho roku přesunut Tether v hodnotě přibližně 18 miliard USD. Podle zprávy Chainalysis, s daty naznačujícími, že jsou čínského původu – se to shodovalo s obdobím, kdy Čína zaváděla testy digitálních juanů ve vybraných městech.