Aplikace digitální juan ruší popis „pilot“ a mění jej na připraven k produkci

3 min read

Aplikace digitální juan, která slouží uživatelům čínské CBDC, bez jakéhokoli oznámení vypustila ze svého názvu označení „pilot“, což vyvolalo spekulace o nadcházejícím přesunu do produkční fáze. Zatímco místní čínské zpravodajské zdroje vysvětlily, že tato změna souvisí s požadavky na aplikaci, někteří očekávají, že to může být krok před  obecnou implementací CBDC.

Aplikace digitální juan ruší popis „pilot“ a mění jej na připraven k produkci

Čínský digitální juan je připraven na plné spuštění

Čína se možná připravuje na zavedení digitální měny centrální banky (CBDC) na národní úrovni. Podle zpráv čínských zpravodajských kanálů čínská aplikace digitální juan, která obsluhuje uživatele čínské CBDC, nedávno ze svého názvu vypustila popis „pilot“, což vyvolalo spekulace o budoucnosti projektu.

Úřady vysvětlily, že změna názvu souvisela s požadavky popsanými Ministerstvem průmyslu a informačních technologií v „Oznámení o registraci mobilních internetových aplikací“ z 21. července 2023. Toto oznámení vyžaduje, aby všechny názvy aplikací byly zadány stejným způsobem – jako název zobrazený na ploše mobilního telefonu a název aplikace v obchodě s aplikacemi.

Toto vysvětlení však bylo pro některé neuspokojivé, vzhledem k tomu, že slovo „pilot“ lze také zadat a zobrazit v obchodech s aplikacemi jako dříve. Několik zpravodajských serverů spekulovalo, že tento krok by mohl předcházet změně statusu digitálního juanu do produkčních fází, přičemž se předpokládá všeobecné zavádění v pevninské Číně.

Pilotní projekt, který byl spuštěn v roce 2020, učinil několik kroků směrem k zavedení CBDC jako životaschopné možnosti pro platby v zemi, přičemž jeho použití zavedlo k placení jízdného ve veřejné dopravě a v některých případech dokonce k vyplácení mezd. Čína také debutovala digitálním juanem jako měnou komoditní burzy pro vypořádání plateb za ropu. Přijetí však bylo pro pilotní projekt obtížné, vzhledem k silné pozici zavedených platebních aplikací, jako jsou Alipay a Wechat. Spuštění v pevninské Číně by mohlo usnadnit masové přijetí digitálního juanu, vzhledem k statutu zákonného platidla, který by vláda digitální měně udělila.

 

Jakub Zima

Napsat komentář