Coinbase a Robinhood – srovnání

4 min read

Coinbase a Robinhood jsou dva obchodní portály známé svým snadným použitím. Mají však významné rozdíly. V tomto článku se podíváme na některé z nich.

Za prvé stojí za zmínku, že Robinhood je k dispozici pouze ve Spojených státech. Obchodování na Coinbase je naproti tomu možné téměř všude na světě, s výjimkou zemí, kde je obchodování s kryptoměnou zakázáno. A tady je další podstatný rozdíl: na Robinhood je možné obchodovat s akciemi a kryptoměnami, zatímco Coinbase je výhradně burza kryptoměn.

Obě jsou však velmi snadno použitelné.

Pokud jde o Robinhood, stačí si otevřít účet a převést prostředky. V tomto okamžiku je možné začít obchodovat s akciemi, kryptoměnami, ETF a opcemi. Jednoduše si vyberte, co chcete koupit (nebo prodat) v obchodní sekci.

Coinbase lze použít z počítače i aplikace. Při registraci musí zákazníci také projít procesem KYC, který umožňuje burze je identifikovat. Pak mohou začít obchodovat a vybírat z přibližně 50 dostupných kryptoměn. K zaplacení je možné provést vklad z bankovního účtu a tím dobít euro nebo dolarový účet, nebo zaplatit kartou (pozor: ne všechny banky povolují použití debetních karet pro obchodování s kryptoměnou).

Druhým velkým rozdílem je, že Robinhood neumožňuje výběr kryptoměn. V zásadě je třeba je převést zpět na dolary. Coinbase na druhé straně umožňuje výběry do peněženky. Silnou stránkou Robinhood jsou nulové poplatky. Coinbase na druhé straně účtuje poplatky, které mohou být velmi vysoké.

1. čvrtletí 2021: růst Binance Smart Chain, PancakeSwap, NFT a DeFi

Proč jsou Coinbase a Robinhood slavné platformy

Po tom všem je třeba objasnit jednu věc: Coinbase je zaměřena také na institucionální investory. Není náhodou, že Tesla prostřednictvím Coinbase koupila bitcoiny v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Stejně tak Microstrategy. Robinhood se zaměřuje konkrétně na mladé lidi, kterým usnadňuje investice, aniž by bylo zapotřebí makléře. Avšak právě tato vlastnost přinesla burze potíže. V červnu 2020 spáchal 20letý muž sebevraždu v domnění, že ztratil spoustu peněz investováním do Robinhood. Od té doby společnost vedená Vladimírem Tenevem a Baiju Bhattem zvyšuje úsilí o vysvětlení obchodování a lepší informovanost svých uživatelů.

Druhou epizodou, která z ní udělala celebritu mimo USA, byl případ Gamestop. Obchodníci na WallStreetBets jsou většinou mladí lidé, kteří pomocí Robinhood „napumpovali“ cenu akcií společnosti Gamestop, což vyvolalo událost, která otřásla světem financí a zejména několika hedgeovými fondy, kterým najednou hrozil bankrot.

Coinbase si užívá svůj vlastní okamžik slávy díky nedávnému zalistování na Nasdaq. Jedná se o první burzu kryptoměn, která se stala veřejně obchodovanou. Hovoří se také o IPO Robinhood, ale zatím neexistují žádné podrobnosti.

Bez ohledu na to, jak snadné je použití a jak pevná je společnost, je třeba si uvědomit, že obě aplikace, Coinbase a Robinhood, nejsou hry. Obchodování zahrnuje skutečné peníze a je to riskantní obchod. Nenechte se tedy nadchnout atraktivním rozhraním, ale prostudujte si své investice, než je uvedete do praxe.

Marketa Tesarkova

Napsat komentář