Centrální banka Mexika spustí svou CBDC za 3 roky

3 min read

Dne 21. dubna Victoria Rodriguez Ceja, guvernérka Mexické centrální banky (Banxico), během slyšení před mexickým senátem řekla, že CBDC „bude v oběhu“ do roku 2025.

Podle ní CBDC umožní větší finanční začlenění občanů a zároveň rozšíří stávající platební možnosti. Očekávají také nasazení nových automatizačních mechanismů pro urychlení platebních procesů.

„Digitální měna se snaží vytvářet platební prostředky zaměřené na finanční inkluzi, rozšiřovat možnosti pro rychlé, bezpečné, efektivní a interoperabilní platby v ekonomice a implementovat doplňkové funkce k (stávajícím) platebním prostředkům, jako jsou automatizační mechanismy, programovatelnost, a inovace.”

To by trochu pozdrželo předchozí plán sdílený centrální bankou. Země měla původní termín 2024 jako rok zahájení CBDC, to znamená, že mexická CBDC by mohla podporovat více služeb než jen přenos hodnoty.

Mexická centrální banka přemýšlí o regulaci kryptoměn

Ačkoli mexický prezident Manuel López Obrador vyloučil možnost přijetí bitcoinu nebo jakékoli kryptoměny jako zákonného platidla v zemi, Amexická centrální banka se nyní snaží poskytnout větší prostor prostřednictvím regulace.

Rodriguez řekl, že Banxico a další skupiny bank studují možnost regulace používání kryptoměn v zemi k ochraně občanů při provádění jejich transakcí, protože takové transakce nejsou chráněny ani regulovány Mexickou bankou.

„[Několik] skupin centrálních bank, kterých se Banxico účastní, přezkoumává tuto otázku [regulace], aby dále chránily ty, kteří se účastní finančního systému.“

To znamená, že i když Mexiko spouští svou vlastní digitální měnu (velmi odlišnou od kryptoměny), země nechce zůstat pozadu, pokud jde o regulace širšího kryptoprůmyslu, což by také pomohlo vládě vybrat více daní, jako je tomu v jiných zemích, jako je Španělsko, Spojené státy americké a Brazílie.

CBDC nejsou kryptoměny

Guvernér Banxico objasnil příznivou pozici banky vůči budoucí regulaci kryptoprůmyslu; nicméně zdůraznila, že kryptoměny se velmi liší od CBDC kvůli jejich decentralizované povaze, která občanům umožňuje mít plnou kontrolu nad svými penězi.

Objasnila však, že výhodou CBDC je, že jsou podporovány vládou, protože CBDC jsou pouze digitálním vyjádřením nekrytých peněz, které všichni známe a používáme.

Na druhou stranu dodala, že tato nová CBDC nemá nahradit tradiční měnu nebo bankovky v oběhu. Přesto by to byla strategická alternativa k současným platebním prostředkům.

Bank of Mexico úzce spolupracuje s Bank of International Settlements na rozvoji své CBDC; cesta však není jednoduchá.

Top move-to-earn hry – jak vydělat peníze fyzickými aktivitami

 

Roman

Napsat komentář