Blockchain není vhodný pro CBDC, říká ekonom Švýcarské národní banky

3 min read

Mnoho ekonomovů z celého světa nadále zpochybňují důsledky implementace blockchainu pro digitální měny centrálních bank.

Blockchain a CBDC

Blockchain, základní technologie pro kryptoměny, jako je Bitcoin (BTC), není podle ekonoma švýcarské centrální banky tím správným řešením pro digitální měnu centrální banky.

Carlos Lenz, hlavní ekonom Švýcarské národní banky, tvrdil, že funkce decentralizace založené na blockchainu nejsou efektivní pro státem kontrolované digitální měny, jako je digitální frank, informovaly ve čtvrtek švýcarské noviny The Handelszeitung.

Ekonom poznamenal, že existuje velké množství technologických příležitostí pro budování digitálního franku. „Dalo by se představit přímý účet u národní banky. Ne že bychom to chtěli udělat, ale to by byla nejjednodušší forma,“ řekl Lenz. Další možností by mohlo být použití technologie blockchain umožňující operace s digitální měnou bez jakéhokoli ústředního orgánu, poznamenal. Blockchain je však „velmi neefektivní,“ argumentoval ekonom: „Nemyslím si, že decentralizované řešení je ideální.“

Lenz dále uvedl, že švýcarská centrální banka v současné době neplánuje zavedení digitálního franku. Ekonom zdůraznil, že „stávající platební systém funguje dobře“ a že ve Švýcarsku není potřeba CBDC a dodal, že rovněž neexistuje riziko, že by frank mohl být nahrazen jinými měnami, jako je euro, pokud by Švýcarsko upustilo od vývoje CBDC.

Implementace technologie blockchain pro státem kontrolované digitální měny byla zpochybněna mnoha světovými finančními odborníky. Člen SNB Thomas Moser v loňském roce tvrdil, že použití blockchainu je pro retailové CBDC zbytečné, protože důvěru již poskytují orgány centrálních bank. SNB však v loňském roce stále zkoumala výhody blockchainu pro implementaci CBDC.

Navzdory pokračujícím argumentům o tom, zda CBDC skutečně potřebuje blockchain, čínská vláda pokračuje v experimentování s technologií distribuované účetní knihy pro zjednodušení transakcí CBDC. V polovině června Čínská lidová banka úspěšně dokončila výplaty mezd v digitálním jüanu pomocí technologie blockchain.

MetaMask: kompletní návod

Marketa Tesarkova

Napsat komentář