Bitcoiny zabavené na Silk Road, stopy vedou k osobě X

2 min read

69 000 BTC zadržených v listopadu 2020 z peněženky spojené se Silk Road mohlo patřit agentovi, který případ vyšetřoval.

Epizoda vyvolala rozruch: šlo o největší zabavení BTC v historii. V oficiálním dokumentu ministerstvo spravedlnosti vysvětlilo, že finanční prostředky byly předány údajnou „osobou X“, která v té době ukradla stejné prostředky ze Silk Road.

Ale kdo je osoba X? Podle Fortune je to Shaun Bridges, agent tajné služby, který už byl ve vězení za krádež a podvod, když byl v pracovní skupině vyšetřující Silk Road.

Shaun Bridges a BTC ze Silk Road

Příběh Shauna Bridgese je dobře zrekonstruován americkým ministerstvem spravedlnosti. Asi 6 let byl zpravodajským agentem. V letech 2012 až 2014 byl součástí pracovní skupiny Baltimore Silk Road Task Force. Jeho specifickým úkolem bylo provést forenzní vyšetřování, aby zjistil, kdo stojí za tržištěm, kde docházelo k prodeji nelegálních věcí, včetně drog.

V roce 2015 byl uvězněn na základě obvinění z praní peněz. Je také obviněn z krádeže asi 1 600 BTC z peněženky americké vlády. Byl odsouzen k 71 a 24 měsícům vězení za nejméně dvě obvinění. Podle Jeffa Robertse, který článek psal ve Fortune, existuje několik náznaků, že je to on, kdo dodal těchto 70 000 BTC FBI přímo z peněženek Silk Road.

Inkriminovaná peněženka byla nečinná od roku 2015, roku, kdy se Bridges dostal do vězení. Zajímavé bylo, že případ peněženky se 70 000 BTC byl převeden zpět na soudce Seeborga, stejného soudce, který řešil předchozí případy týkající se nejen Shauna Bridgese, ale také dalšího agenta zapojeného do vyšetřování Silk Road: Carla Force.

Roman

Napsat komentář