Data ukazují, že Bitcoinoví těžaři omezují po halvingu operace

3 min read

Podle zprávy společnosti Coinshares z 13. května firmy zabývající se těžbou bitcoinů omezují používání svých těžebních flotil poté, co se tržby v tomto odvětví minulý měsíc propadly.

Data ukazují, že Bitcoinoví těžaři omezují po halvingu operace

Poté, co minulý měsíc dosáhl historického maxima, hashrate bitcoinové sítě od začátku května rychle klesá v sedmidenním průměru. Zatímco 19. dubna dosáhl vrcholu kolem 650 exahashů za sekundu (EH/s), 11. května to bylo 586 EH/s.

Těžaři Bitcoinů omezují operace

„Hash“ je uhodnutou odpovědí na složitý matematický problém, který je potřeba k  vytěžení dalšího bitcoinového bloku. Těžaři bitcoinů soutěží o vyřešení těchto bloků pomocí energeticky náročných počítačových systémů specializovaných na co nejrychlejší produkci hashů. Celkový hashrate sítě lze tedy použít k měření, kolik energie těžaři spotřebují na svou práci.

Data ukazují, že Bitcoinoví těžaři omezují po halvingu operace

Zatímco hashrate se v průběhu času obvykle zvyšuje, události, které mají dopad na ziskovost těžařů, mohou způsobit, že omezí operace. Jednou z těchto událostí bylo halving Bitcoinu 19. dubna, který snížil odměny za každý bitcoinový blok z 6,25 BTC na 3125 BTC – snížení čistého příjmu těžařů o téměř 50 %.

CoinShares na základě čísel za 4. čtvrtletí 2023 odhaduje, že průměrné výrobní náklady BTC veřejně obchodovaných těžařů bitcoinů byly 53 000 USD na coin bezprostředně po halvingu S BTC pohybujícím se kolem 63 000 USD to naznačuje, že těžaři jsou stále ziskoví – i když mnohem méně než dříve.

„Klíčové strategie zahrnují optimalizaci nákladů na energii, zvýšení efektivity těžby a zajištění příznivých podmínek pro nákup hardwaru,“ píše CoinShares. „Někteří těžaři používají přebytečnou hotovost, aby výrazně snížili dopad pomalu rostoucích cen.“

Dubnové zprávy veřejné obchodovaných společností zabývajících se těžbou BTC ukázaly, že většina zaznamenala v dubnu malý, ale zvládnutelný pokles příjmů, který bude pravděpodobně do konce května ještě strmější.

Některé firmy jako Marathon Digital (MARA) a Riot Platforms (RIOT) uvedly, že nyní těží pouze třetinovou rychlostí hashování, což naznačuje, že škrty již začaly.

Naštěstí pro těžaře nové bitcoinové aplikace jako Ordinals a Runes pomohly zvýšit aktivitu v řetězci a poplatky za síťové transakce, z čehož také těží. Minulý týden generální ředitel CryptoQuant Ki Young Ju řekl , že transakční poplatky nyní tvoří 7 % příjmů těžařů, oproti 1 % před dvěma lety.

Marketa Tesarkova

Napsat komentář