Bitcoin a zlato se stále porovnávají jako strategická aktiva, jsou si opravdu tak podobná?

3 min read

Diskuse o podobnostech a rozdílech mezi Bitcoinem a zlatem se stále obohacuje o nové příspěvky.

Zdá se, že existují kontaktní body, protože Bitcoin je nyní stále více vnímán jako zajištění proti inflaci, stejně jako zlato, ale existují také nepopiratelné rozdíly, například míra rizika. V tomto ohledu tvrdí nedávná analýza Jamese Garda publikovaná na serveru Morningstar, že by tato dvě aktiva mohla na nějakou dobu vedle sebe nějak koexistovat.

Gard uvedl, že zlato má nad Bitcoinem navrch jako ochrana před inflací, ale také říká, že existují jasné známky toho, že by obě aktiva mohla existovat společně ve finančním systému budoucnosti. Poukazuje tak na to, že náš způsob používání peněz a vnímání finančního systému se rychle mění, což otevírá nové vyhlídky pro kryptoměny.

Bitcoin a zlato: bezpečná uložiště

Zlato si přesto udržuje svoji roli rizikového zajištění proti inflaci, i když ve skutečnosti tuto roli neprovádí bezvadně. Zůstává však hlavním aktivem s narativem bezpečného úložiště, to o Bitcoinu říci nelze. Kolaps finančních trhů v březnu 2020 jasně ukázal, že BTC ještě nejsou připraveny být aktivem bezpečného uložiště, jako je zlato. Bitcoinu se podařilo zotavit za podstatně delší čas.

Bitcoin a zlato se stále porovnávají jako strategická aktiva, jsou si opravdu tak podobná?
Bitcoin, zdroj: bitcoinprice

Zlatu trvalo pár dní, aby se vrátilo na podobné úrovně.

Bitcoin a zlato se stále porovnávají jako strategická aktiva, jsou si opravdu tak podobná?
zdroj: gold.org

Další analýza, tentokrát od Direxion, publikovaná na Opto, odpovídá na to, zda je zlato nebo Bitcoin lepší jako uchovatel hodnoty.

Direxion zejména tvrdí, že budoucí krátkodobá rozhodnutí vlád mohou i nadále přinášet na trhy nejistotu, která nemusí prospívat kryptoměnám, včetně Bitcoinu. Na druhé straně tvrdí, že zlato může mít dobrý výhled spojený s inflací a nízkými výnosy státní pokladny. Pokud by se však centrální banky rozhodly zasáhnout s cílem snížit inflaci, výhled na cenu zlata by byl mnohem méně růžový.

Proto stále více analytiků považuje Bitcoin a zlato za různá finanční aktiva, jejichž hodnota je ovlivněna odlišnou dynamikou nebo dokonce stejnou dynamikou, ale s různými důsledky. Jelikož se však nezdá, že by se finanční trhy odklonily od Bitcoinu a přesouvaly svůj zájem na zlato, je skutečně pravděpodobné, že tato dvě aktiva budou ještě dlouho žít společně s různými a nekonkurenčními rolemi.

Těžba Chia Coinu ve Windows pomocí HDD a SSD – návod

Marketa Tesarkova

Napsat komentář