Barclays: Bitcoin je téměř neinvestovatelný

4 min read

Gerald Moser, hlavní tržní stratég Barclays Private Bank, věří, že je lepší investovat do akcií a komodit místo do Bitcoinu … má pravdu?

Bitcoin se v posledních několika měsících zapsal do historie. Překonal svůj historický rekord, za jeden rok flirtoval s 10násobnou návratností investic, jeho realizovaná cena dosáhla také ATH a stala se nejvýkonnějším aktivem desetiletí. Ale je to celkově dobrá investice? Vše záleží úhlu pohledu. Například Gerald Moser, hlavní tržní stratég Barclays Private Bank, si myslí, že tomu tak není.

Bitfinex nyní umožňuje obchodování s ETH 2.0

Barclays: Neinvestujte do Bitcoinu

Pro Mosera jsou cenové výkyvy spojené s Bitcoinem a dalšími kryptoměnami tak extrémní, že investovat do nich není dobrý nápad. Investor řekl Financial News:

„Protože je téměř nemožné předpovědět očekávanou návratnost Bitcoinu, díky jeho volatilitě je aktivum z pohledu portfolia téměř „neinvestovatelné“

Moserova prohlášení ukazují, že typický investor z Walls Street není spokojen s velmi volatilními aktivy, bez ohledu na to, jak lukrativní jsou. Stratég uvedl, že by Bitcoin umístil do vysoce rizikové kategorie. Ale i při jeho povaze „by mnozí pravděpodobně vyhodili kryptoměnu z jakéhokoli portfolia v typické optimalizaci střední odchylky.“

Barclays: Bitcoin je téměř neinvestovatelný
zdroj: cryptheory, tradingview

Moser považuje Bitcoin nejen za špatnou investici, ale také za špatný diverzifikátor rizik. Vysvětlil, že týdenní korelace výnosů od roku 2016 ukazují, že BTC nekorelují s žádným aktivem. Jeho výpočty ve skutečnosti ukazují, že během posledních tří korekcí od roku 2015 nedosahovaly dostatečných výsledků oproti akciím.

Ale pokud je Bitcoin tak špatný, co vysvětluje masivní vlnu institucionálních investic, která katapultovala cenu na novou úroveň?

Odpověď pro Moseho je jednoduchá: je to druh „boom“ zprávy, která se dostává do extrému. Institucionální investice nejsou tak vlivné, jak si mnoho lidí myslí:

„Výkonnost kryptoměny je většinou poháněna spíše retailovými investory, kteří se připojili ke zdánlivě neudržitelnému růstu, než dlouhodobýmu investováním institucionálních peněz.“

S tímto názorem souhlasí také Adam Grimsley, zakladatel prvního kryptofondu ve Velké Británii. Věří, že instituce představují minimální podíl na trhu a stěží budou lídry, protože Bitcoiny selhávají, když jsou posuzovány v tradičních investičních kategoriích.

Druhá strana (bitcoinové) mince

Ne každý však sdílí tento pesimistický názor. MicroStrategy je jednou ze společností, které se rozhodly do hry vnést více pozornosti a v roce 2020 získaly více než 70 000 BTC. Její generální ředitel Michael Saylor se stal jedním z předních zastánců Bitcoinu v obchodním světě a nabízí vše od bezplatných kurzů o porozumění Bitcoinu až po bizarní výroky, jako je tvrzení, že BTC mohl být navržen Bohem.

Bitcoin ocenily také další významné mezinárodní instituce a banky, které tvrdí, že jde o mnohem vyspělejší aktivum s prostorem k růstu. Například generální ředitel společnosti PayPal během Web Summit uvedl, že je „velmi nakloněný vůči digitálním měnám všeho druhu“.

Také další běžné banky z celého světa začínají nabízet služby spojené s kryptoměnami, mění své názory a využívají blockchain pro své interní operace. Nakonec jen čas ukáže, kdo má pravdu. Do té doby bude Bitcoin pokračovat v tom, co umí nejlépe: Nechat obchodníky přemýšlet, jaký bude jeho další velký krok.

Roman

Napsat komentář