Zmeškali jste airdrop Arbitrum? Připravte se na zkSync – jak to funguje

5 min read

Někteří investoři do kryptoměn vydělali tisíce dolarů z airdropu Arbitrum. Naprostá většina, kolem 70 procent, však odešla s prázdnou. Důvodem bylo, že škálovací řešení blockvhainu Ethereum používali příliš pozdě nebo příliš málo. Pouze jeden ze tří uživatelů Arbitrum obdržel více než 1 000 ARB tokenů, zatímco méně než jedno procento oprávněných airdrop obdrželo více než 10 000 ARB tokenů. V současné době má token ARB hodnotu těsně pod 1,20 USD.

Zatímco u projektů jako Uniswap, 1inch a dydx stačilo použít projekty jednou nebo několikrát, aby se kvalifikovali na airdrop, zdá se, že se to v tuto chvíli mění. Airdrop Optimism and Arbitrum ukázal, že uživatelé musí plnit stále více úkolů, aby se kvalifikovali na airdrop – jedno použití už nestačí. Pokud se tedy chcete v budoucnu kvalifikovat na airdropy krypto projektů, měli byste zvážit několik věcí.

zkSync dalším velkým kandidátem na Aidrop?

Jeden z projektů, který je v současnosti považován za dalšího velkého kandidáta na airdrop v kryptoprostoru, je zkSync, škálovací řešení Ethereum Layer 2 vyvinuté Matter Labs. Projekt využívá technologii zero proof knowledge, kryptografickou techniku, která umožňuje ověřování transakcí v reálném čase a poplatky se ve srovnání s hlavním řetězcem Ethereum výrazně snižují. Běžná transakce ETH stojí kolem 1,04 USD na hlavním řetězci Ethereum a 0,06 USD na zkSync:

Ethereum L2s vs. Ethereum
Transakční náklady řešení škálování Ethereum vs. hlavní řetězec Ethereum. Zdroj: l2fees.info

zkSync v tomto ohledu dokonce podkopává ETH-L2 jako Arbitrum nebo Optimism, ale má mnohem menší ekosystém a žádný vlastní token. Pro srovnání: Arbitrum One má v současnosti Total Value Locked (TVL) kolem 5,62 miliardy USD, Optimism má TVL ve výši 1,88 miliardy USD a zkSync Lite a zkSync Era mají dohromady hodnotu kolem 130 milionů USD. Rozdíl mezi zkSync Era a zkSync Lite je v tom, že první z nich je kompatibilní s EVM, zatímco zkSync Lite nikoli. Z dlouhodobého hlediska lze tedy předpokládat, že vznikne zkSync Era, větší a důležitější ekosystém.

Ethereum Layer 2 podle TVL.
Ethereum Layer 2 podle TVL. Zdroj: l2beats.com

ZkSync je v současné době malý ve srovnání s jinými giganty L2, ale stále by stálo za to začít používat ETH-L2 ještě dnes, pokud chcete spekulovat o budoucím airdropu. Je pravda, že projekt nedal jasnou odpověď, zda bude existovat token, ale Optimism a Arbitrum to také nikdy neuvedly a k airdropu přesto došlo. Kromě toho zkSync ve své roadmapě zmiňuje, že projekt plánuje další decentralizaci a zdá se, že většina ETH-L2 k dosažení tohoto cíle používá airdrop svých tokenů.

Příprava na možný airdrop zkSync

Jak ukazuje úroveň TVL zkSync, ETH-L2 je stále v plenkách. V současné době je tedy málo aplikací NFT a DeFi, které lze na zkSync použít. Chcete-li zjistit, jaké projekty jsou aktuálně na zkSync Era a zkSync Lite jsou aktivní, stačí se podívat na centrum ekosystému zkSync. Zde můžete vidět, které aplikace jsou k dispozici na kterém z zkSync L2. Například na zkSync Lite jsou nejoblíbenější dApps Zigzag, Aave a Lido. Na nedávno uvedeném zkSync Era L2 kompatibilním s EVM je podstatně méně aplikací. Největšími jsou aktuální SyncSwap, Mute.io a SpaceFi .

Abyste se kvalifikovali pro možný airdrop zkSync, měli byste na zkSync Era a zkSync Lite pracovat s co největším počtem aplikací a dodržovat následující tipy:

  • Zůstaňte v obraze: Přihlaste se k odběru zpravodaje zkSync a sledujte je na sociálních sítích, abyste nikdy nezmeškali žádné aktualizace.
  • Pravidelně používejte různé aplikace zkSync: Minulé airdropy ukázaly, že ti, kteří častěji a pravidelně interagují s konkrétním krypto projektem, mají větší šanci kvalifikovat se na airdrop.
  • Nestakujte příliš mnoho peněz: technologie za zkSync je zbrusu nová a vždy existuje šance, že by mohly nastat problémy nebo bezpečnostní chyby, které by vás mohly stát všechny vaše peníze.
  • Buďte trpěliví a opatrní: nic neuspěchejte a dávejte pozor, abyste nenaletěli podvodníkům.

Co potřebujete k použití zkSync

Pro použití zkSync jsou vyžadovány dvě základní věci. Nejprve potřebujete peněženku, která podporuje zkSync. K tomu se nejlépe hodí MetaMask nebo Argent. Druhým důležitým bodem je, že potřebujete nějaké ETH, abyste mohli platit transakční poplatky na zkSync, stejně jako na samotném hlavním řetězci Ethereum. Pokud již vlastníte ETH na Ethereu, můžete jeho část převést do zkSync. Děje se tak prostřednictvím takzvaného mostu, který umožňuje přenášet ETH nebo podporované tokeny ERC20 mezi Ethereem a zkSync. Most do zkSync Era lze nalézt zde a pro zkSyncLite je vhodný tento most .

Splněním těchto dvou požadavků budete dobře vybaveni pro používání aplikací na zkSync, což může zvýšit vaši šanci na potenciální výsadek zkSync.

Roman

Napsat komentář