Vývoj technologie blockchain od roku 2009 do současnosti
4 min readOd ledna 2009, data spuštění bitcoinu, se blockchainová technologie do dnešního dne určitě rozrostla a vylepšila. To, co bylo kdysi považováno téměř za přechodný trend, je nyní téměř připraveno provést revoluci v mnoha průmyslových odvětvích do té míry, že společnost pravděpodobně rozpozná historické období před a po blockchainu.
Stejně jako slavná hra Pong zahájila celý průmysl videoher a stimulovala technologické pokroky tohoto odvětví, tak může blokovat i blockchain, který se mění v něco ještě důležitějšího, než pro co se původně zrodil.
Cardano: uzel ADA na PlayStationu
Technologie, která je základem bitcoinu
Zpočátku byl blockchain jednoduše technologií za bitcoinem. Už toto byla malá revoluce sama o sobě a byla zavedena:
- Decentralizace měnových a finančních transakcí;
- Decentralizace dat a informací;
- Vyloučení potřeby třetích stran k ověřování transakcí;
- Odolnost vůči cenzuře, neměnnost a nemožnost korupce;
- Zavedení konsensuálního algoritmu Proof of Work, díky kterému je blockchain jedinečný v tom, že využívá výpočetní výpočetní výkon pomocí uzlů připojených k síti. Tyto uzly ověřují všechny transakce a zaručují fungování celé sítě.
Někteří odborníci později zjistili, že blockchain může mít jiné případy použití než jen bitcoin. BTC blockchain navíc v té době nebyl schopen plně splnit určitá očekávání, jako například schopnost vytvářet smart kontrakty.
Zrod Etherea
To je místo, kde přichází postava Vitalika Buterina. Rusko-kanadský programátor si všiml, že blockchain bitcoinu byl omezený a nemohl se dostatečně škálovat. Vitalik se rozhodl, že to udělá sám. V roce 2014 spustil projekt Ethereum.
Ethereum bylo důležitým evolučním krokem v technologii blockchain, která přinesla některá rozšíření a vylepšení. Ethereum a další podobné projekty, jako jsou NEO, EOS, TRON, jsou známé jako distribuované virtuální stroje, protože mohou na svých blockchainech spouštět decentralizované aplikace.
Ethereum také snižuje průměrné transakční náklady, což usnadňuje provádění mikro plateb. S možností spuštění aplikací na blockchainu byly představeny koncepty tokenizovaných digitálních zdrojů a nesměnitelných tokenů. Tyto změny umožnily, aby se blockchain stal více komerční platformou prostřednictvím konceptu distribuovaného virtuálního stroje.
Vitalik také vytvořil decentralizované organizace (DAO), tj. decentralizované společnosti založené výhradně na inteligentních kontraktech.
Problém škálovatelnosti
- Bitcoin zvládne asi 7 transakcí za sekundu;
- Ethereum dokáže zpracovat 15 až 20 transakcí za sekundu (ETH 2.0 slibuje 100.000 transakcí za sekundu);
- Litecoin dokáže zpracovat více než 50 transakcí za sekundu;
- Ripple zvládne asi 1 500 transakcí za sekundu.
- Visa může podporovat až 24 000 transakcí za sekundu. Tato čísla jsou obtížně dosažitelná jakýmkoli spolehlivým blockchainovým řešením.
Naštěstí byla vyvinuta zajímavá řešení ke zlepšení škálovatelnosti, jako je Lightning Network pro bitcoin a celý upgrade Ethereum 2.0.
Vnější řetězce nabízejí další řešení. Prostřednictvím nich je možné přenést tokenizované aktivum do sekundární sítě a zachovat hlavní blockchain volný, což mu umožní spravovat více transakcí.
Dnes je blockchain pravděpodobně velmi podobný tomu, co byl Atari v 80. letech. Jsme stále v raných fázích, ale nemusí to trvat dlouho, než dosáhne mnoha aspektů našeho každodenního života. Osvojení a znalosti této technologie jsou stále v plenkách, ale naštěstí se situace rok od roku zlepšuje.