DEX Uniswap v3 spuštěna na mainnetu

3 min read

Decentralizovaná burza (DEX) Uniswap v3 byla konečně spuštěna na mainnetu Ethereum. Oficiální oznámení bylo učiněno 5. května, kdy byla nasazena verze 3.

V3 je výkonnější verze protokolu Uniswap a zahrnuje také koncentrovanou likviditu, která nabízí lepší kapitálovou účinnost pro poskytovatele likvidity, stejně jako lepší provedení pro obchodníky a vynikající infrastrukturu. Tato nová verze byla představena koncem března a nyní je funkční.

Verze v1 byla uvedena na trh v listopadu 2018 jako proof-of-concept AMM (Automatizovaný tvůrce trhu), zatímco verze v2 byla vydána minulý rok, přesně v květnu 2020. Rok 2020 byl pro Uniswap i pro ostatní DEX rokem velkého úspěchu a to natolik, že byla nutná nová, dále vylepšená verze.

Cílem bylo spustit V3 na mainnetu Ethereum dne 5. května 2021, čehož bylo dosaženo, přičemž brzy bude následovat distribuce ve druhé vrstvě Optimism.

Verze Uniswap v3

Aby byl Uniswap v3 flexibilní a efektivní AMM, byla přidána koncentrovaná likvidita, která dává jednotlivým likviditním poolům (LP) granulární kontrolu nad tím, kterým cenovým pásmům je jejich kapitál přidělen. Několik cenových úrovní vždy umožňují adekvátně kompenzovat LP za to, že převezmou různé stupně rizika.

LP mohou poskytovat likviditu s až 4 000násobnou kapitálovou účinností ve srovnání s Uniswap v2 a vydělávat vyšší výnosy ze svého kapitálu Efektivita připravuje půdu pro provádění obchodu s nízkým skluzem, který může překonat jak centralizované burzy, tak stabilně zaměřené AMM. LP mohou výrazně zvýšit jejich expozici vůči preferovaným aktivům a snížit jejich riziko poklesu.

Swapové rozhraní nyní směruje obchody přes Uniswap v3 a upozorní vás, když bude na Uniswap v2 k dispozici lepší směnný kurz. Kromě toho jsou transakční poplatky swapů verze 3 v síti Ethereum o něco levnější než v předchozí v2. Ty, které budou provedeny v distribuci Optimism, budou výrazně levnější.

Byl také spuštěn migrační portál do v3 pro Uniswap v2 a Sushiswap LP.

Přestože po 6 týdnech testování Uniswap v3 neodhalila žádné zásadní problémy, v3 je nový komplexní protokol a není možné zaručit, že byly všechny chyby nalezeny a opraveny. Protokol Uniswap v2 zůstane funkční a bude k dispozici pro použití, dokud bude nadále existovat síť Ethereum, ale výhody Uniswap v3 by měly v průběhu času odvést většinu likvidity a objemu obchodování z v2.

Neexistuje tedy žádná povinnost migrovat na v3, ale pravděpodobně to bude výhodnější. Tým Uniswap věří, že většina objemu obchodování se uskuteční na v3.

Roman

Napsat komentář