Tvrdé jednání SEC je uznání důležitosti kryptoměn

4 min read

V posledních dnech mnoho zpravodajských webů intenzivně informovalo o tom, jak USA, především americký regulátor cenných papírů SEC, zasahují proti krypto sektoru. Americké společnosti a banky spojené s krypto ekonomikou se třesou před možnými sankcemi a zákazy ze strany amerických úřadů. Nadměrná regulace je proto také stresovým faktorem pro ceny kryptoměn. Pokud se Binance , Coinbase , Kraken a spol. dostanou pod tlak a nesmějí například nabízet staking nebo vydávat stablecoiny, pak je to pro krypto trh špatné.

Kryptoměny jsou brány vážně

Jakkoli může být situace v tuto chvíli negativní, ukazuje to, že státy a úřady pochopily, že krypto sektor tu zůstane. Toto uvědomění vede k někdy slepému aktivismu, jak lze vidět na ukvapených akcích SEC.

Citát Mahátmy Gándhího, často citovaný v krypto sektoru, je dnes pravdivější než kdy jindy: „Nejdřív vás ignorují, pak se vám smějí, pak s vámi bojují a pak vyhrajete.“

Smích se nyní změnil v boj. Ale mělo by být jasné, že zabránit tomu už není možné. Toho by si měli být vědomi i kryptokritickí politici a úředníci. V souladu s tím jde v současnosti pouze o to, co nejrychleji a nejtvrději utáhnout otěže.

Využívají slabosti

Šéf SEC Gary Gensler je velmi dobře informován o kryptoměně. To je přesně důvod, proč využívá současnou slabost krypto sektoru k co nejrychlejšímu nastavení mantinelů – načasování je perfektní. Je to závod o interpretaci. Gensler a další veřejní činitelé vědí, že musí postupovat rychle, než další krypto vlna znovu nastartuje novou dynamiku.

Pro Genslera by to byla katastrofa, kdyby sektor DeFi a nové kryptospolečnosti jakkoli zasáhli stávající finanční sektor a sektor služeb. Ztráta kontroly by se těžko vyrovnávala. V důsledku toho jsou činěny pokusy co nejvíce vzít vítr z plachet sektoru. Zákazů  v USA se však není třeba bát.

USA se obávají systémového rizika

Odhalující je také neustálý důraz ze strany Komise pro cenné papíry a burzy USA, americké centrální banky a ministerstva financí USA, že se chtějí za každou cenu vyhnout systémovému riziku. Stručně řečeno: existuje obava, že příští finanční krizi spustí krypto sektor, který infikuje tradiční finanční sektor. Dosud však toto systémové riziko vůbec neexistovalo. Sektor byl příliš malý a izolovaný na to, aby způsobil systémově významnou škodu.

Z této argumentace lze odvodit i býčí argument, že zmínění aktéři velmi dobře předpokládají, že sektor v budoucnu silně poroste a stane se tak i systémově důležitým. V souladu s tím dochází k cílenému rozdělení mezi kryptoměny a tradiční finanční sektor.

Blackrock a JP Morgan to řeší

Také, a to by byla odvážná teze, lze rozvinout myšlenku, že velké americké banky mají zájem na zpomalení sektoru Web3. Do jaké míry se tento vliv lobby projevuje, je samozřejmě čirá spekulace.

V každém případě hráči na Wall Street, kteří jsou v procesu budování vlastní tokenové infrastruktury, mají motiv. Rozhodně jim nevadí trochu více času na vybudování vlastních krypto poboček a nákup krypto společností.

Pro nadšence do kryptoměn, kteří se obávají úplného zákazu kryptoměn v USA, by mělo dát trochu klidu, že Blackrock, Fidelity, JP Morgan, Bank of America a Goldman Sachs provedli řadu kryptoinvestic a spustili projektů. Dá se předpokládat, že to nebyla jen neuvážená rozhodnutí.

Zásah proti krypto sektoru je třeba vykládat jako vyznamenání. Jakkoli je to v tuto chvíli bolestivé a tlačí ceny na jih, je to z dlouhodobého hlediska velmi býčí znamení.

Roman

Napsat komentář