Swell Network – decentralizovaná alternativa k Lido Finance
4 min readObsah Článku
Každý, kdo si myslí, že stakingový trh Etherea je již plně rozvinutý, se mýlí, navzdory dominanci Lido and dalších platforem. Aktuálně není stakováno ani 15 procent možných ETH coinů. Další růst v tomto ohledu u druhé největší kryptoměny teprve přijde. Tento růst chce využít nový druh stakovacích protokolů. Pod tím a vyzbrojený arzenálem inovací je tato Swell Network .
Problém s liquid stakingem
Poskytovatelé liquid stakingu, jako je Lido nebo Swell, mají za cíl zjednodušit a zpřístupnit proces stakingu Ethereum. Na Lidu uživatelé delegují své coiny na velké validátory, tzv. node operátory. Ty jsou vybaveny potřebnou technologií a příslušným počátečním kapitálem pro zajištění hladkého procesu. Protože i když se operátorem Ethereum Node může stát v podstatě kdokoli, musí být jako vklad použito alespoň 32 ETH. Velká překážka pro drobné investory.
Swell Network nabízí decentralizovanou alternativu k Lido Finance. Přestože Lido velmi usnadňuje proces stakingu pro malé ETH hodlery, projekt byl často kritizován za silnou centralizaci v protokolu. Stakeři totiž neřeší sami, komu své coiny delegují. Předem je schváleno pouze několik určených provozovatelů uzlů. Rostoucí koncentrace ETH v Lidu tak představuje slabé místo Etherea.
Swell Network: Více decentralizace prosím!
Swell Network chce nejen zjednodušit proces stakování, ale také jej více decentralizovat. Za tímto účelem mají stakeři přímý přístup k různým operátorům uzlů. Oba jsou označeny společností Swell a jsou nezávislé, díky čemuž je trh stakingu rozmanitější (a decentralizovaný). Kromě toho si stakeři po celou dobu udržují plnou kontrolu nad svými mincemi prostřednictvím Swell. Podle vlastních prohlášení je projekt „100 procent“ založen na hodnotách Etherea.
V dalším kroku chce protokol uvést do hry Distributed Validator Technology (DVT) – jednu z nejzajímavějších funkcí aplikace. V zásadě to funguje jako společná jízda, kde se několik malých uživatelů spojí, aby fungovali jako operátor uzlu. To dále decentralizuje síť Swell a snižuje hlavní překážku vstupu pro uživatele.
Staking – snadné a pro každého
I bez aspektu decentralizace se protokol snaží dostat do vedoucí pozice na trhu. Říká se, že Swell má nejmenší poplatky a nejvyšší výnosy ze stakingu na trhu. Zprvu se ale zdá být správně pouze to první, zatímco aktuální výnos 4,5 procenta je těsně pod výnosem Lida 4,8 procenta. Uvidí se, jak se budou čísla vyvíjet s rostoucím přijetím a zda zůstane pro uživatele atraktivní. Krátce po startu bylo do Swellu během několika dní investováno minimálně 3 300 ETH.
„Vaulty“ budou brzy následovat po spuštění mainnetu a také umožní stakeholderům investovat jejich ETH derivát (swETH) přímo do aplikace, aby získali další výnosy. To by pak mohlo být vyplaceno ve formě chystaného tokenu Swell.
Pokud se celkový koncept osvědčí, je dost možné, že se zde objeví jeden z předních poskytovatelů stakingu ETH.
Coinomi recenze 2023 – Inovativní kryptoměnová peněženka, která je na trhu od roku 2014
- Top 10 Kryptoměnových Platforem pro Grid Trading v roce 2024 - 11 prosince, 2024
- Kolik Počítačů a Jakého Výkonu by bylo Potřeba na Narušení Bitcoinového Blockchainu? Průvodce Krypto-apokalypsou 🚀💻 - 10 prosince, 2024
- Predikce ceny bitcoinu na prosinec 2024 a rok 2025 – Král kryptoměn na horské dráze - 6 prosince, 2024