Všichni Rusové budou moci používat digitální rubl v roce 2024 – je to možné?

3 min read

Ruská vláda chce urychlit zavedení digitálního rublu – a nyní tvrdí, že všichni občané budou moci CBDC používat v roce 2024. Centrální banka dosud tvrdila, že Rusové budou muset na celostátní zavedení počkat do roku 2027. V posledních týdnech však vysocí vládní úředníci naznačili, že upřednostňují rychlejší přijetí CBDC.

RBC citovala ministra financí Antona Siluanova, který řekl, že „v roce 2024 budou všichni Rusové moci používat k platbám digitální peněženky v rublech“. Siluanov se nedávno o zavedení CBDC vyjádřil pozitivně. Oznámil, že jeho ministerstvo zahájí pilotní platby u státní pokladny začátkem příštího roku.

Ministr řekl, že Moskva může minci použít na sociální dávky a vydávání státních dotací . Siluanov zopakoval svá nedávná prohlášení o CBDC a tvrdil, že „technologie“ digitálního rublu se „rychle vyvíjí“.

Všichni Rusové budou moci od roku 2024 používat digitální rubl

Ministerstvo již naznačilo, že chce v roce 2024 experimentovat s digitálním rublem pro přídavky na děti a důchody. Ministr tento záměr zopakoval i ve svých nejnovějších vyjádřeních. Účastníkům ruského veletrhu a fóra řekl:

„Digitální rubl nám ukáže, jak jsou peníze využívány. Pokud jsou mince vypláceny jako přídavky na děti, budou vynaloženy pouze na péči o děti a nikoli na jiné účely. Není zde prostor pro podvody a zneužívání, což se občas stává.“

Ruský ministr financí Anton Siluanov sedí u stolu.
Ruský ministr financí Anton Siluanov. (Zdroj: premier.gov.ru)

Centrální banka byla dosud zdrženlivější, pokud jde o stanovení časového rámce pro zavedení CBDC. Banka se zatím zdržela tvrzení, že by digitální rubl mohl být použit pro přeshraniční platby.

Až donedávna byla taková odvážná tvrzení vyhrazena pouze optimističtějším vládním úředníkům, kteří dokonce mluvili o možné interoperabilitě mezi digitálním rublem a digitálním juanem .

Nyní se ale objevují první známky toho, že banka také věří, že by její mince mohla být použita k mezinárodním platbám. 7. prosince guvernérka banky Elvira Nabiullina na bankovním fóru řekla, že „digitální finanční nástroje“ – mezi které může patřit CBDC – mají „velké vyhlídky“ v mezinárodních platbách.

Roman

Napsat komentář