Mnoho faktů naznačuje, že se tvůrce Bitcoinu Satoshi Nakamoto už nikdy nevrátí

4 min read

3. ledna 2022 bude bitcoinová síť slavit 13. rok života poté, co její tvůrce Satoshi Nakamoto spustil protokol. Tvůrce Bitcoinu byl vždy nejslavnější a nejzáhadnější postavou komunity. Zhruba před deseti lety se Satoshi odmlčel, nikdy se nevrátil a je velmi pravděpodobné, že se vynálezce už nikdy nevrátí.

Satoshi Nakamoto se pravděpodobně již nikdy nevrátí

Satoshi Nakamoto vytvořil bitcoinovou síť a vydal white paper této technologie na Halloween (31. října) 2008. Autorem byl „Satoshi Nakamoto“ prostřednictvím e-mailu „satoshin@gmx.com“ a tvůrce také připojil název webové domény „bitcoin.org“.

Mnoho faktů naznačuje, že se tvůrce Bitcoinu Satoshi Nakamoto už nikdy nevrátí

Jméno „Satoshi Nakamoto“ je japonského původu a je považováno za pseudonym. Předpokládá se, že Nakamotovy narozeniny jsou 5. dubna 1975, protože datum je zobrazeno na jeho profilu P2P Foundation. Pokud je datum narození správné, Nakamotovi by dnes bylo 46 let.

V průběhu let si velké množství detektivů stanovilo za úkol objevit identitu vynálezce. Satoshi Nakamoto je pravděpodobně po smrti a existuje mnoho důvodů, proč si lidé myslí, že tvůrce Bitcoinu již není mezi námi. V minulosti řada webů zveřejnila množství článků o možných „podezřelých“, o kterých lidé tvrdili, že jsou Satoshi a o mnoha, kteří se prohlašují za slavného vynálezce.

První věc, kterou však víme, je, že Satoshi Nakamoto před definitivním odchodem zanechal dvě zprávy. První bylo 12. prosince 2010, kdy tvůrce zanechal komunitě zprávu o „pouštění se do komplexnějších nápadů“. Příspěvek z 12. prosince byl o věcech velmi vážných a přímým způsobem zdůrazňoval, že „software není vůbec odolný vůči útoku DoS“.

Nakamoto se už nikdy nevrátil, aby diskutoval o čemkoli jiném na fóru Bitcointalk.org. O několik let později se objevily e-maily od Nakamota Miku Hearnovi a Gavinu Andresenovi z dubna 2011, kdy pseudonymní tvůrce Bitcoinu řekl: „Přešel jsem k jiným věcem.“ Od té doby je většina všeho ostatního o Satoshim a další komunikaci neprokázáno.

Faktem však je, že po těchto zprávách se Satoshi Nakamoto rozhodl nevrátit a je velmi možné, že se tvůrce nemohl vrátit ze zdravotních důvodů. Ve skutečnosti si někteří lidé jsou zcela jistí, že Hal Finney byl nejpravděpodobnějším kandidátem na Satoshi Nakamota. Finney měl vážné problémy s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) a zemřel v srpnu 2014. Zajímavé je, že Finney také odešel z PGP Corporation v roce 2011, ve stejném roce, kdy Nakamoto poslal své poslední e-maily Hearnovi a Andresenovi.

A konečně, jedním z největších vodítek, že Nakamoto již není mezi námi – kromě naprostého nedostatku komunikace po deseti letech – je skutečnost, že jmění tvůrce zůstává dodnes neutraceno. Všeobecně se předpokládá, že Nakamoto vlastní 1 milion BTC. Ale mince v hodnotě více než 60 miliard dolarů nikdy nespatřily světlo světa a existuje velká šance, že tyto mince budou navždy pryč, pokud Satoshi Nakamoto zemřel.

Nicméně neexistuje dostatek faktů, které by mohly prokázat, že Satoshi je mrtvý, stejně jako není dostatek faktů, které by mohly dokázat, že Satoshi žije. Nulová komunikace v průběhu let a skutečnost, že Satoshi nikdy neutratil své BTC vytěžené v prvních dnech, nemusí nutně znamenat, že Nakamoto již není mezi námi.

Mohl by Bitcoin existovat bez fiat měn?

Roman

Napsat komentář