Proč kryptoměny v Argentině zažívají vzestup

3 min read

Argentina bojuje s hyperinflací. Ceny v posledních měsících vzrostly téměř o 95 procent – ​​nejvyšší úroveň za posledních 30 let. Přemrštěné zvyšování cen způsobuje, že stále více občanů utíká ke kryptoměnám. Někteří dokonce mluví o příštím Salvadoru.

Situace v Argentině je napjatá. Země zažívá jednu z nejvážnějších ekonomických krizí ve své historii. Směnný kurz pesa denně kolísá a vládou stanovený limit převodu na americké dolary drží občany v pasti vlastního peněžního systému. Není tedy divu, že obyvatelé latinskoamerické země hledají způsoby, jak si zajistit ubývající prosperitu. Stále populárnější prostředek, jak toho dosáhnout: kryptoměny.

V „ Global Crypto Adoption Index“ od Chainalysis je Argentina na 13. místě ze 146. V průzkumu americká analytická společnost měří podíl příjmů, které lidé investují do kryptoměn. Stablecoiny jako USDT nebo USDC jsou obzvláště oblíbené. Navzdory krachu někteří občané akceptují své platy výhradně v kryptoměnách, uvedla agentura Bloomberg. Podle argentinských zákonů však smí být v kryptoměnách vyplaceno pouze maximálně 20 procent mzdy.

Argentinská vláda chce přimět občany, aby zveřejnili své držby kryptoměn. Za tímto účelem ministerstvo financí nedávno předložilo jeden návrh parlamentu . Opatření mělo oficiálně pomoci v boji proti praní špinavých peněz. Zveřejnění je založeno na „dobrovolnosti“, ale nezveřejnění by mohlo vést k vyšetřování.

Argentina a Brazílie plánují společnou měnu – šance pro bitcoin?

Mezitím Argentina a Brazílie plánují společnou měnu, aby se dále emancipovaly od amerického dolaru. Uvedli to prezidenti obou zemí ve společném článku argentinského týdeníku Perfil. V případě úspěchu by se projekt mohl rozšířit i do dalších jihoamerických zemí.

Zástupci krypto sektoru vzali zprávu jako příležitost k předložení návrhů na možné kandidáty. Přímo v popředí: Bitcoin. Jak uvedl generální ředitel Coinbase Brian Armstrong na Twitteru : „Zajímalo by mě, jestli (Argentina a Brazílie, pozn. red.) zvažují Bitcoin. Z dlouhodobého hlediska by to byl správný krok.“

Situace připomíná El Salvador. Země ve Střední Americe byla také vysoce závislá na americkém dolaru a rozhodla se zavést Bitcoin jako státní měnu v září 2021. Výsledky jsou však smíšené.

Jak investovat do kryptoměn pomocí fundamentální analýzy

Roman

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář