Důležité události pro krypto tento týden

7 min read

Po býčím prvním týdnu obchodování v novém měsíci únoru došlo ke zvýšenému vybírání zisků na akciích a kryptoměnách trhy v minulém týdnu. Kromě odlišných prohlášení od různých členů americké centrální banky, v důsledku čehož americký dolar pokračoval ve svém návratu z minulého týdne, způsobila kritická prohlášení americké vlády tlumení kurzu na kryptotrhu. Americký úřad pro statistiku práce na konci týdne v pátek zpětně upravil sazby inflace zveřejněné v posledních měsících, což oživilo obavy investorů z inflace. Zvýšení klíčových úrokových sazeb na delší časové období se proto jeví jako nevyhnutelné, aby se vyrovnalo s inflačním problémem. Počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti byly navíc poprvé od začátku roku nad odhady analytiků. Vzhledem k silné zprávě o nezaměstnanosti ze 3. února (NFP) byli účastníci trhu překvapeni tímto překvapivým nárůstem.

Tento týden jsou v centru pozornosti následující ekonomická data

V tomto obchodním týdnu se účastníci trhu nejprve podívají na úterní oznámení o hrubém domácím produktu (HDP) v eurozóně za poslední čtvrtletí roku 2022. Brzy odpoledne bude následovat netrpělivě očekávané zveřejnění konečných indexů amerických spotřebitelských cen za leden. V polovině týdne pak budou středem zájmu investorů čerstvé maloobchodní tržby v USA. Ve čtvrtek bude předloženo několik relevantních ekonomických údajů. Kromě počtu stavebních povolení v USA sledují investoři především aktualizované ceny amerických výrobců.

Hrubý domácí produkt v Evropě

Úterý 14. února 2023: Investoři se tento týden nejprve podívají na údaje z Evropy. V 11:00 (SEČ) Eurostat zveřejní hrubý domácí produkt eurozóny v posledním čtvrtletí roku 2022. Oproti dříve zveřejněným údajům z 31. ledna nejnovější údaje zahrnují i hodnoty za Německo ze strany Federálního statistického úřadu. Analytici předpokládají růst o 1,9 procentního bodu. Odborníci na trh mohou údaje o HDP použít k vyvození závěrů o současné ekonomické síle v eurozóně. Očekávaná hodnota je tak pod posledním zveřejněným nárůstem o 2,3 procenta. Pokud by byly předpovědi překročeny a byly by v rozmezí konečných údajů za 3. čtvrtletí 2022, znamenalo by to, že se ekonomika v eurozóně vyvíjí lépe, než se očekávalo, i přes rostoucí klíčové úrokové sazby. Solidní hrubý domácí produkt by povzbudil Evropskou centrální banku (ECB), aby pokračovala ve zvyšování úrokových sazeb při příštím rozhodnutí o úrokové sazbě. Výrazně slabší hrubý domácí produkt by však omezoval měnověpolitická opatření ECB a pravděpodobně by měl negativní dopad na sílu eura. Americký dolarový index DXY by tak pokračoval v oživení z posledních týdnů, což by pro cenu bitcoinu mohlo znamenat další protivítr.

Údaje o americké inflaci

Ve 14:30 (SEČ) pak americký úřad pro statistiku práce představí konečná data americké inflace za poslední měsíc leden. V prosinci se míra inflace meziročně nezměnila na 6,5 ​​procenta. Pro měsíc leden nyní experti očekávají pokles na 6,2 procentního bodu. Pokud se potvrdí očekávání analytiků, oživení na akciových a krypto trzích, které trvá od začátku roku, by mohlo pokračovat. Na druhou stranu, pokud jsou indexy spotřebitelských cen nad odhady, americký dolar by měl v krátkodobém horizontu nadále posilovat a zatěžovat rizikové třídy aktiv. Tento scénář je nutné aktuálně klasifikovat jako pravděpodobnější.

Zaměření maloobchodního prodeje v USA

Středa, 15. února 2023: V polovině týdne ve 14:30 (SEČ) jsou prezentovány aktualizované maloobchodní tržby v USA za měsíc leden. Jsou považovány za důležité měřítko pro výpočet nákupní nálady soukromých domácností. V posledních dvou měsících obchodování maloobchodní tržby v USA opět poklesly a dostaly se do záporných hodnot. Ve vánočním měsíci prosinci byla hodnota -1,1 procenta, což je výrazně pod odhadem analytiků -0,8 procenta. Pro měsíc leden však experti očekávají oživení na 1,6 procentního bodu.

Pokud se nákupní nálada soukromých domácností dokáže opět stabilizovat nad hranicí 0 a dosáhne předpovídané hodnoty, mohlo by to zajistit oživení cen na akciovém a kryptotrhu. Pokud by se naopak zveřejněné maloobchodní tržby pohybovaly pod odhady expertů a zůstaly by v negativním pásmu pod 0, šlo by o další náznak slábnoucí americké ekonomiky. V poslední době měly slabé maloobchodní tržby negativní dopad na ceny na akciovém trhu a také v krypto sektoru.

Stavební povolení v USA a ceny výrobců ve druhé polovině týdne

Čtvrtek 16. února 2023: Ve 14:30 (SEČ) bude zveřejněn počet stavebních povolení za měsíc leden v USA. Pokud počet vydaných stavebních povolení zaostane za očekáváním, jako v předchozích měsících, může následovat další korekce cen v amerických akciových indexech. Nejnovější odhad expertů je 1,337 milionu. Analytici opět snížili svá očekávání. Pokud jsou naopak stavební povolení nad prognózovanou hodnotou, měli by to investoři brát jako známku stabilizace na trhu s bydlením, který se v poslední době výrazně ochladil, a mohl by nastartovat růst na akciovém trhu. Z toho by měl profitovat i krypto sektor.

Také ve 14:30 (SEČ) budou prezentovány aktuální indexy cen výrobců v USA (PPI) za předchozí měsíc leden. Experti trhu očekávají meziměsíční nárůst o 0,4 procenta. V prosinci výrobní ceny klesly výrazněji, než analytici předpokládali, na -0,5 procenta. Pokud se cena po nedávném poklesu cen výrobců zvýší, jak odborníci očekávají, americký dolar by měl nadále posilovat a vytvářet protivětry na akciovém a kryptotrhu. Stejně jako v předchozím týdnu by se pod tlak opět dostala i cena zlata. Pokud by byly naopak cenové indexy výrobců pod odhady tržních expertů, snížilo by to tlak na kryptoměny a mohlo by to vést k býčí cenové reakci na kryptotrhu.

Jak ovládnout kryptoměny pomocí technické analýzy

Roman

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář