Proč bude mít Evropa prospěch z regulací

4 min read

USA v současnosti podnikají velmi tvrdé kroky proti krypto sektoru. Na kryptospolečnosti, jako je Kraken, jsou podávány žaloby, odmítají se dlouho očekávané licence jako Paxos a na banky jako Signature je vyvíjen nátlak, aby neobchodovaly s krypto společnostmi. Mezitím lze hovořit o společné akci Ministerstva financí USA, Federálního rezervního systému USA a Komise pro cenné papíry a burzy USA proti krypto sektoru.

MiCA jako výhoda?

Dosud se zdálo, že nadměrná regulace je problémem především v rámci Evropské unie, zatímco USA inovaci spíše umožňují. Znovu a znovu částečně absurdní zvěsti vyvolávaly otřesy v kryptosektoru. Dosud se však dařilo odvrátit nejhorší scénáře.

Některé regulační projekty v EU jsou jistě přehnané, příkladem mohou být přehnané požadavky na reportování krypto transakcí, ale zatím nevedly k nějakému deklarovanému exodu. Samozřejmě je na tomto místě nutno podotknout, že MiCA vstoupí v platnost až příští rok a teprve poté budeme plně konfrontováni s důsledky. Zejména proto, že lze očekávat další úpravy a doplnění nařízení MiCA.

Ze současné situace však vyvstává otázka, zda může Evropa a zejména EU těžit ze situace v USA?

Může Evropská unie rozšířit svou kryptokonkurenceschopnost?

S MiCA má EU regulační jasnost, kterou USA zatím nemají. Zejména proto, že protekcionismus v USA má obzvláště silný dopad a ovlivňuje společnosti jako Binance. Zdá se, že USA zasahují proti společnostem, které nemají sídlo v USA. Pokud EU může nabídnout úroveň srozumitelnosti, kterou USA v současnosti nemají, pak by to mohlo sloužit jako konkurenční výhoda.

Nervy drásající diskuse v americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) o tom, zda určité kryptoměny nebo krypto služby, jako je staking, spadají pod jejich dohled a legislativa, vede k trvalé nejistotě v tomto odvětví. Kromě EU by z toho mohly těžit zejména Velká Británie, Dubaj, Singapur a Švýcarsko.

Zda se EU chopí své šance, je jiná věc. Ostatně jsme silně ovlivněni děním v USA, i když si to v Bruselu nechtějí přiznat. To znamená, že pokud USA zakročí proti krypto sektoru, EU nebude uvažovat o propagaci krypto fér postoje.

Signalizovat otevřenost kryptoslužbám nyní v současné fázi byla úkolem evropských politiků a úředníků. Bohužel, přesně to se nestalo. Jiné jurisdikce lépe vítají, dokonce přitahují hráče tohoto odvětví s otevřenou náručí.

Tomu odpovídá návrh zákona Evropského parlamentu zveřejněného minulý týden, který má bankám v EU předepsat restriktivní nakládání s krypto službami a obchodními vztahy s krypto společnostmi.

Tvrdá ruka a institucionální adopce

Na první pohled mohou být takové projekty pro krypto sektor negativní. Na druhou stranu nesmíme zapomínat, že největší překážkou institucionálního přijetí je regulační nejednoznačnost. To platí stejně pro USA i EU. To je také jeden z důvodů, proč se mnoho bank stále velmi zdráhalo přijmout kryptoměny.

Pokud nyní úřady vytvoří faktické regulace, i když mohou být krutá, mohou nakonec vést k rozhodující bezpečnosti pro institucionální aktéry. S ohledem na kurz bitcoinu by se dalo říci, že je lepší mít tvrdé pokyny než žádné, protože v druhém případě se velké peníze od institucionálních hráčů nerealizují.

3 nejlepší obchodní indikátory pro začátečníky

Roman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *