Nejdůležitější události tohoto týdne pro Bitcoin a kryptoměny

7 min read

Klíčová kryptoměna Bitcoin v předchozím týdnu opět klesala a nebyla schopna sledovat oživení cen na amerických akciových indexech. Údaje o inflaci PCE, které byly nižší než prognóza, zaznamenaly uzavření indexů Nasdaq a S&P500 na týdenních maximech. Navzdory tomu, že Bitcoin nenabral dech, je tento vývoj stále pozitivní. Podle CoinMetrics se korelace primární kryptoměny s americkým akciovým indexem S&P500 v posledních týdnech obchodování dále snížila, což také naznačuje rostoucí izolaci od klasických finančních trhů. Pozoruhodná je pokračující odolnost vůči negativním zprávám, jako je žaloba CFTC proti největší kryptoburze Binance v USA.

Tento týden budou relevantní následující ekonomická data

Obchodní týden, který předchází velikonočním svátkům, začíná v pondělí zveřejněním indexů PMI ve výrobě v USA. Den poté byla zveřejněna pracovní zpráva JOLTs z USA. V polovině týdne představí Institute for Supply Management nejnovější indexy nákupních manažerů pro sektor služeb v USA. Koncem týdne na Velký pátek zveřejňuje americký úřad pro statistiku práce rozsáhlou zprávu o trhu práce v USA (NFP) a aktuální údaje o nezaměstnanosti v USA, a to navzdory svátku a zavřené Wall Street.

Index nákupních manažerů USA pro výrobní ekonomiku

Pondělí 03.04.2023:  Na  začátku týdne V 16:00 (SEČ) se investoři podívají na index nákupních manažerů ISM (PMI) pro americký výrobní sektor. Za poslední měsíc březen odborníci očekávají trvalé snížení na 47,5. Index stanovený minulý měsíc byl s hodnotou 47,7 již pod prognózou 48,0. Pokud se index nákupních manažerů opět zkoriguje, lze očekávat konsolidaci na amerických akciových trzích, jako tomu bylo v předchozím měsíci. Bitcoin v tento den těžil ze slabého indexu amerického dolaru (DXY). Zda se podaří konsolidovat trend relativního nadvýkonu ceny BTC ve srovnání s americkými akciovými trhy, se teprve uvidí. Na druhou stranu, pokud se výrobní sektor stabilizuje a dostane se nad expertní prognózy, americký akciový trh by měl zůstat býčí. Optimálně krypto sektor se také může připojit k tomuto pozitivnímu pohybu a trendu zpět ke svým maximům z předchozího týdne. Tradičně jsou však tržby v předvelikonočním týdnu podprůměrné, a proto by setrvalá boční fáze neměla být překvapením.

Zpráva o práci JOLT v úterý

Úterý 4. dubna 2023:V 16:00 (SEČ) bude představen aktuální přehled pracovních míst JOLT za měsíc březen. Poslední odhad je 10,4 milionu volných pracovních míst. V předchozím kalkulačním období činil počet volných pracovních míst 10,82 milionu, což je zhruba o 200 000 méně než v únoru zveřejněné údaje. Navzdory trvalému poklesu otevřených pracovních nabídek byly pesimistické předpovědi analytiků od října 2022 trvale překračovány. Pokud je počet volných pracovních míst poprvé pod očekáváním, znamenalo by to, že ekonomické zpomalení, které odborníci na trhu předpovídali do americké ekonomiky konečně dorazil nějaký čas. Zhoršení situace na trhu práce by dále zvýšilo pravděpodobnost ekonomického poklesu ve 2. čtvrtletí. Slabá zpráva JOLTs pravděpodobně povede k opětovnému poklesu cen na amerických akciových indexech a mohla by také dostat ceny na kryptotrh pod další tlak.

Pokud však americké společnosti budou nadále vytvářet více nových pracovních míst, než se předpokládalo, jak tomu bylo v posledních šesti měsících, šance na býčí pokračování trendu amerických akciových indexů se zvyšuje. V posledních měsících finanční trh reagoval pozitivně na odolnou zprávu JOLTs.

Indexy nákupních manažerů sektoru služeb v USA

Středa 5. dubna 2023:Nejnovější indexy nákupních manažerů (PMI) pro sektor služeb v USA budou zveřejněny uprostřed týdne v 16:00 (SEČ). Naposledy byly údaje za únor 55,1 opět nad expertním očekáváním 54,5. Sektor služeb se opět ukazuje jako robustní. V důsledku toho akciové trhy v USA výrazně vzrostly směrem na sever. V případě opětovného překročení odhad 54,5 by to investoři měli nadále hodnotit pozitivně. Akcie i kryptotrh by mohly opět těžit. Pokud by oproti očekávání výrazně oslabil sektor služeb, byl by to jasný signál, že americká ekonomika celkově stále více ochlazuje. Investoři by se mohli čím dál více rozcházet s akciemi z tohoto sektoru, což by se projevilo v poklesu cen, zejména u akciového indexu S&P500l. Nicméně, dopady na ceny kryptoměn je těžké předvídat. Dokud Nasdaq opět výrazně neklesne, klíčová kryptoměna by mohla být z velké části nezaujatá vzhledem k nedávné nízké korelaci s největším americkým akciovým indexem. Problémy v sektoru služeb by také měly dále zvýšit pravděpodobnost dalšího poklesu inflace v následujících měsících.

Zpráva o zaměstnanosti a míra nezaměstnanosti v USA na konci týdne

Pátek 7. dubna 2023:  Navzdory svátku Velkého pátku budou ve 14:30 (SEČ) uvedeny nejnovější údaje o mzdách v USA (NFP) za měsíc březen. Odborný odhad 213 000 nově vytvořených pracovních míst je pod únorovými údaji. V předchozím měsíci americké společnosti vytvořily 265 000 nových pracovních míst. V případě překročení prognózy již sedmý měsíc v řadě lze očekávat pozitivní reakci finančních trhů. Recese, kterou mnozí hráči na trhu považují za jistou, by se nadále odkládala do budoucnosti. Na druhou stranu slabé údaje o trhu práce budou mít pravděpodobně negativní dopad na ceny na finančních trzích a povedou ke konsolidaci.

Také ve 14:30 (SEČ) bude zveřejněna míra nezaměstnanosti v USA za měsíc březen. Odhad tržních expertů je 3,6 procentního bodu. V poslední době se míra nezaměstnanosti zvýšila z 3,4 procenta na 3,6 procenta navzdory silné zprávě o trhu práce. Zda je tento negativní vývoj pouze dočasný, se teprve ukáže. Pokračující slabost v sektoru nemovitostí a stavebnictví by mohla dále zvýšit počet nezaměstnaných. Pokud bude počet nově vytvořených pracovních míst pod očekáváním analytiků, míra nezaměstnanosti se pravděpodobně dále zvýší a dosáhne úrovně z prosince 2022. V očekávání státního svátku však obchodování s akciemi v USA zůstane uzavřeno. Pouze futures trh je otevřený a mohl by pohybovat cenami indexů.

Takto ovládnete trh jako krypto obchodník

 

Roman

Napsat komentář