Jak utrácet Bitcoin pomocí karty Mastercard – přehled

4 min read

Existuje několik karet Mastercard, které umožňují uživatelům utrácet Bitcoiny a jiné kryptoměny ve fiat měně.

Tyto karty jsou kryty krypto peněženkami nebo burzami, kde mohou uživatelé vkládat Bitcoin a další kryptoměny na své účty a ty jim umožňují provádět pravidelné platby fiat měnou v síti Mastercard.

Dvě hlavní jsou určitě ty, které zmiňuje samotná Mastercard jako partnery: Wirex a BitPay. Jedinou další kartou zmíněnou platební společností je karta směnárny LVL. Tyto tři karty jsou jediná skutečná partnerství Mastercard s krypto operátory, zatímco ostatní jsou normální karty, které využívají kryptoměny a umožňují platby v síti Mastercard.

Pět dalších karet je uvedeno na bestbitcoincard.com/mastercard (AdvCash, Revolut, Bitwala, Raxcard a Bitplastic), ale existují i ​​další, například N26 a Uquid. Mnoho debetních karet využívajících kryptoměnu běží na Visa a ty nejpoužívanější a nejoblíbenější patří do této skupiny.

Jedinou výjimkou je Wirex, který je zdaleka jednou z nejznámějších a nejpoužívanějších krypto karet na světě a zároveň jednou z prvních. Wirex dokonce umožňuje volbu mezi Visa a Mastercard. Karta BitPay je jistě také dobře známá a používaná, ale nepatří do malé skupiny krypto karet, které jsou v tomto odvětví velmi populární.

Dogecoin: Kolik existuje DOGE?

Různé typy karet Mastercard

Je však třeba rozlišovat mezi různými typy.

Nejprve jsou tu karty Mastercard, které jsou spojeny se samoobslužnými peněženkami a další, které jsou kryty peněženkami třetích stran.

Mezi posledně jmenovanými je určitě Revolut, jeden z nejpoužívanějších, který však uživatelům neumožňuje vlastnit soukromé klíče peněženky. Místo toho například BitPay je samoobslužná.

Kromě toho existují karty, které umožňují přímý vklad a výběr tokenů a další, které umožňují pouze nákup a prodej. Mezi nimi je Revolut, který, i když je jednou z nejznámějších a nejpoužívanějších na světě, je zároveň jednou z těch s nejmenším počtem kryptoměn.

Další rozdíl se týká nákladů na držení a užívání. Vlastnictví některé z krypto karet je většinou zdarma, ale například Revolut je z tohoto hlediska výjimkou. Je však třeba říci, že Revolut není jen debetní karta, ale skutečný bankovní účet s mnoha funkcemi. Jistě je to ten, který společně s N26 nabízí nejtradičnější služby založené na fiat, ale nejméně krypto služeb.

Dalším klíčovým bodem jsou transakční náklady a zejména výměna fiat. Například Wirex nabízí při směnách nulové poplatky. Z tohoto pohledu je však možné rozpětí směnných kurzů pravděpodobně ještě důležitější, protože operátor karty vydělává peníze obvykle na fiat směně. Tyto informace často není snadné získat a vůbec není snadné je ověřit. Obecně však platí, že karty, které nemají náklady na správu, mají vyšší náklady na používání.

Nakonec má každá karta své vlastní limity využití. Například společnost Wirex má limit 400 GBP na měsíční výběry z bankomatů, ale žádné limity výdajů. Vzhledem k tomu, že tyto debetní karty jsou poháněny kryptoměnami, jakmile držíte tokeny v příslušné peněžence, můžete je ihned utratit.

Pro každého se něco najde, takže je dobré si tyto funkce před výběrem, kterou kartu použít, porovnat.

Roman

Napsat komentář