Kam se po čínském zákazu těžby kryptoměn přesunulo nejvíce těžařského vybavení? Možná budete překvapeni…
3 min readZákaz těžby kryptoměn ze strany čínských úřadů letos v květnu vedl k rozsáhlé migraci. 14 největších těžařských společností na světě vyvezlo v posledních měsících z Číny přes 2 miliony kusů zařízení. Hlavními příjemci jsou podle výsledků studie FinanciaTimes Rusko, Kazachstán, USA a Kanada v tomto pořadí.
Po zákazu těžby kryptoměn nejvíce zařízení putovalo do Ruska
Jeden z největších těžařů ve Spojených státech, Bit Digital, najal mezinárodní logistickou firmu, aby přesunul zařízení z Číny, a dnes očekává, že přijde dalších téměř tisíc kusů do přístavu v New Yorku.
„Migraci jsme zahájili v březnu 2020. Jak čas ukázal, toto rozhodnutí bylo mimořádně úspěšné. Když byl zákaz vyhlášen, zbylo nám v Číně jen 20 000 minerů,“ uvedla společnost.
8 z 10 největších těžařských firem v Severní Americe po čínském zákazu zvýšilo svůj výpočetní výkon. Kanadský Hut8 například v červnu získal od MicroBT 24 000 ASIC. Bitmain zase v srpnu prodal 30 000 zařízení společnosti Marathon Digital Holdings se sídlem v Las Vegas. Kvůli „zběsilé likvidaci“ klesla od května do července cena ASIC mineru Antminer S19 z produkce Bitmain o 41,7 %.
Také v Kazachstánu se začala rychlým tempem rozvíjet těžba. Kazašský Bitfufu obdržel 80 000 zařízení a BIT-7 849.
Ruský těžařský hosting Bit Cluster přijal v týdnech po zákazu více než 5 000 zařízení a BitRiver tvrdí, že v posledních měsících hostil 1,8 milionu minerů z Číny. Společnost musela odmítnout nabídku zákazníka, který chtěl přivézt další milion zařízení.
„Pozornost trhu se přesunula z nedostatku vybavení na nedostatek prostoru pro jeho umístění,“ řekl BitRiver.
Podle analytiků z Arcane Crypto se od zákazu nevrátilo do sítě pouze 700 000 čínských minerů a pravděpodobně zůstanou ve skladech. Řada z nich patří ke starším generacím, proto není ekonomicky výhodné je přemisťovat.
Za 10 minut si teenagerka vуdělala 1 milion dolarů na NFT „Belugies“