Jak funguje ETF?

3 min read

Fondy obchodované na burze (ETF) se vyvinuly v oblíbenou formu investice. To není překvapivé, protože zabijí několik much jednou ranou. Ale jak přesně tato třída aktiv funguje?

ETF v zásadě nabízejí svým investorům možnost široce diverzifikovat své investice a investovat na různých trzích současně. Obchoduje se s nimi na burzách, stejně jako s akciemi. ETF sledují konkrétní skupinu nebo třídu aktiv a umožňují investorům těžit z výkonnosti těchto aktiv, aniž by do nich přímo investovali.

První Bitcoinové ETF

Není tedy divu, že zejména kryptoprůmysl netrpělivě čekal, zda Americká komise pro cenné papíry a burzy (SEC) schválí první bitcoinové ETF nebo ne. Pozitivní rozhodnutí otevřelo trh pro bitcoiny a nabídlo mnoha investorům šanci investovat do BTC, aniž by si kryptoměnu kupovali a drželi ji v kryptoměnových peněženkách.

Z kladného rozhodnutí budou pravděpodobně těžit i všechny ostatní kryptoměny.

Široká škála investic

To je to, co odlišuje spotové bitcoinové spotové ETF od konvenčních ETF. Ty obvykle obsahují širokou škálu aktiv. Mohou to být akcie i dluhopisy nebo suroviny. Portfolio ETF obvykle odráží index nebo investiční strategii.

ETF jsou pro investory snadné koupit, protože jsou obchodovány na burzách. To nabízí investorům flexibilitu v množství a načasování nákupů a prodejů.

Diverzifikace rizik a nízké náklady

Jako by to nestačilo, ETF obvykle také nabízejí levnější strukturu nákladů ve srovnání s konvenčními fondy. Vyplývá to z napojení na strukturu akciového indexu, díky čemuž není nutné aktivní řízení. Navíc se většinou neplatí emisní přirážka, takže investoři ušetří další náklady.

Tato vazba také vytváří širokou diverzifikaci. Pokles ceny jednotlivých akcií není tak markantní, protože ETF investuje do bezpočtu společností. Tato rozmanitost zmírňuje ztráty.

Marketa Tesarkova

Napsat komentář