Jak ETP fungují a proč jsou tak úspěšné

6 min read

Mnoho investorů stále věří, že pro nákup bitcoinů a dalších altcoinů musí jít na kryptoměnovou burzu. Ne každý však chce nebo smí jít touto cestou. A konečně, pády gigantů jako FTX otřásly důvěrou v poskytovatele burzovních služeb. Mnoho investorů a zejména institucionálních také preferuje regulované produkty. Ukládání tokenů do peněženek však pro mnoho investorů není možností. To je přesně to, kde mohou pomoci produkty obchodované na burze, zkráceně ETP, s kryptoměnami jako podkladem.

Co jsou ETP?

ETP jsou regulované, tradiční finanční produkty, které umožňují investorům expozici vůči různým aktivům, včetně akcií, dluhopisů, komodit a dokonce i kryptoměn. Stejně jako akcie se i ETP nakupují a prodávají na regulovaných burzách nebo prostřednictvím brokerů.

Zatímco pro tradiční aktiva existují tisíce ETP, evropský trh čítá přes 166 ETP sledujících kryptoměny. Tyto produkty umožňují investorům získat expozici vůči jedné kryptoměně, jako je bitcoin nebo ethereum, nebo sledovat index kryptoměn. Investoři se tak mohou rozhodnout, zda koupí jednu kryptoměnu pomocí ETP nebo několik přímo, aby investovali diverzifikovaně na kryptotrhu.

První krypto ETP v Evropě byl spuštěn v roce 2015 poskytovatelem XBT společností CoinShares. Příliv finančních prostředků také ukazuje, že poptávka po těchto krypto ETP je vysoká. Například CoinShares má nyní ve správě aktiva kolem tří miliard amerických dolarů.

ETP mohou být strukturovány dvěma způsoby: fyzické nebo syntetické. Fyzické ETP vlastní podkladové aktivum, zatímco syntetické ETP používají deriváty ke sledování ceny aktiva.

Fyzické ETP: výhody

Na rozdíl od syntetických ETP drží fyzické ETP podkladové aktivum, takže nemůže dojít k cenovým odchylkám. Bez ohledu na aktivum je fyzický ETP jako cenný papír navrženo tak, aby přesně sledovalo výkonnost například kryptoměn, akcií nebo drahých kovů. Investoři nepodstupují riziko, že se jejich fyzický ETP bude odchylovat od cenového vývoje podkladového aktiva.

Stejně jako je zlato drženo v trezorech pro klienta ve fyzicky zajištěných ETP, kryptoměny jako bitcoin jsou drženy v peněženkách s vysokým zabezpečením nezávislými správci pro klienta. Pro investora neexistuje žádné riziko emitenta. Vklady fyzických ETP jsou vedeny odděleně od majetku společnosti a nemohou spadat do konkurzní podstaty.

Proč jsou krypto ETP stále populárnější

Jedním z důvodů, proč jsou krypto ETP stále oblíbenější, je to, že nabízejí investorům snadný a dostupný způsob, jak investovat do různých aktiv, včetně kryptoměn. ETP lze nakupovat a prodávat na tradičních burzách, díky čemuž jsou dostupnější pro investory, kteří nemají přístup ke kryptoměnové peněžence. To také vysvětluje, proč zpráva agentury Bloomberg Intelligence předpovídá, že velikost trhu krypto ETP do roku 2028 vzroste na více než 120 miliard dolarů.

Kromě jednoduché a známé manipulace – nákup a prodej funguje stejně jako u akcií, fondů nebo dluhopisů – spočívá velká výhoda ETP oproti kryptoburzám v regulaci. Emitenti ETP jsou povinni dodržovat přísná pravidla a předpisy a poskytovat investorům další zabezpečení a ochranu. Na druhé straně existují kryptoburzy, které v minulosti často přitahovaly negativní pozornost kvůli špatnému řízení a hackům kvůli nedostatku regulace a bezpečnostních standardů.

Daňové výhody ETP

Daně jsou důležitou součástí investování. Flexibilní design ETP může vést k daňovým výhodám ve srovnání s přímým nákupem bitcoinů a altocoinů na krypto burze. Soukromé osoby, které v průběhu roku prodávají kryptoměny, je musí zdanit svou sazbou daně z příjmu. Pro drtivou většinu investorů je to vyšší než daň z kapitálových výnosů. Pokud na druhou stranu získáte krypto ETP, spadají pod často atraktivnější daň z kapitálových výnosů jako dluhopis.

Srovnání ETP a kryptoměnových burz

Abychom investorům usnadnili srovnání ETP a burz, ukazuje následující tabulka hlavní rozdíly:

aspekt Krypto ETP kryptoměnové  burzy
Snadnost použití Obchodováno na tradičních burzách. Dostupné prostřednictvím makléřů a investičních platforem. Snadná diverzifikace prostřednictvím košů kryptoměn možná. Musíte umět spravovat peněženku a zabývat se funkcemi burzy. Obtížné na diverzifikaci, protože jednotlivé kryptoměny je třeba nakupovat manuálně.
Regulace Emitenti ETP musí dodržovat přísná pravidla a předpisy. Regulace existuje pouze v omezené míře v závislosti na jurisdikci. Kryptoměnové burzy jsou pro investory často jako černá skříňka.
Bezpečnost ETP nabízejí investorům další zabezpečení a ochranu, například tím, že jsou méně zranitelní vůči hackerům. Často docházelo k hackům, při kterých byly ukradeny vklady zákazníků. Existuje také mnoho případů podvodů, při kterých byly zpronevěřeny finanční prostředky zákazníků.
Výběr Může investovat do různých tříd aktiv od akcií po kryptoměny v široké škále forem, jako je například koš kryptoměn. Nabízeny jsou hlavně pouze kryptoměny.

Uvedená kritéria dávají první dojem, proč se objem obchodování a výběr krypto ETP v posledních letech zvýšil. Vývoj teprve začal. Na trh přichází stále více nových ETP, které nabízejí investorům přizpůsobené investiční strategie, aby se mohli podílet na vzestupu krypto ekonomiky.

Roman

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář