Indikátory tržního cyklu – co nám říkají o současném stavu BTC trhu?
4 min readPodívejme se na některé klíčové ukazatele tržního cyklu na řetězci: co nám říkají o současném stavu bitcoinového trhu? Dnes se podíváme některé indikátory, abychom porovnali aktuální hodnoty s historickými a ukázali, kdy naznačují, že trh je připraven vytvořit dno nebo vrchol, nebo jsou hodnoty neutrální.
Na základě asi 20 on-chain indikátorů tržního cyklu, které sledujeme, se zdá, že nastavení trhu se pohybuje od neutrálního po býčí. Chápeme však, že on-chain, makroprostředí a stav trhu s bitcoinovými deriváty mají tak či onak dopad na trajektorii růstu Bitcoinu, zejména vzhledem k jeho současné vysoké korelaci s rizikovými aktivy.
Poměr tržní hodnoty BTC k realizovanému poměru (MVRV) sleduje aktuální stav tržní ceny ve vztahu k realizované ceně BTC pro současné držitele neboli „spravedlivou hodnotu“. Z-skóre pro MVRV, MVRV-Z, přidává do výpočtu standardní odchylku tržní kapitalizace, aby poskytl lepší signál.
Cenová maxima BTC v roce 2021 se neodehrávala jako vrcholy předchozích cyklů – s obdobím parabolického růstu, prudkého vrcholu a následného poklesu. Ale po relativně menším nárůstu je pravděpodobně rozumné očekávat relativně menší pokles. K dnešnímu dni bitcoinový MVRV-z naznačuje neutrální tržní podmínky po několika vzestupech cen z oblasti 30 000 dolarů.
Další pohyb dolů do „přeprodané“ zóny pod 15. percentil indikátoru se zatím zdá nepravděpodobný, pokud nedojde k náhlému výprodeji způsobeného nepředpokládanou událostí (black swan).
90denní klouzavý CDD (Coin Days Destroyed) je dalším důležitým ukazatelem, který pomáhá analyzovat aktivitu dlouhodobých držitelů. Zatímco vrchol BTC v květnu 2021 mohl zaznamenat nárůst počtu CDD, nedošlo k žádnému výraznému nárůstu výdajů dlouhodobých držitelů na listopadovém vrcholu. V posledních několika měsících se staré coiny téměř nepohnuly, což naznačuje, že většina „chytrých peněz“ tiše sedí a čeká na růst, bez úmyslu rozejít se se svými BTC za současné ceny.
V posledních několika měsících hodnoty indikátoru naznačují období akumulace v rozsahu od střední po aktivní, s 90denním klouzavým součtem CDD pod svým 25. percentilem.
Reserve Risk je propracovanější on-chain indikátor, který vyhodnocuje poměr riziko/výnos pro investování do Bitcoinu na základě přesvědčení jeho dlouhodobých držitelů. Ukazatel je vypočítán jako poměr ceny BTC k vyjádření přesvědčení dlouhodobých držitelů.
V současné době se Reserve Risk zrychluje a odráží se ode dna dosaženého, když cena BTC klesl na 35 000 dolarů. V celé historii Bitcoinu vygeneroval Reserve Risk jen velmi málo nákupních signálů „maximální příležitosti“. Aktuální hodnoty indikátoru, který se nachází v pásmu „příležitosti“, potvrzují náš předpoklad menšího poklesu po mírnějším a neutrálním vrcholu trhu v roce 2021.
Nízké hodnoty rezervního rizika jsou pozorovány s vysokým přesvědčením hodlerů na pozadí relativně nízké ceny. A to je další metrika, která naznačuje silnou důvěru dlouhodobých držitelů v další vyhlídky růstu BTC.
Pro otevření těžařské farmу je důležité znát 4 klíčové faktorу