Farmaření Chia – detaily, jak být dlouhodobě efektivní

9 min read

Farmaření Chia coinu vyžaduje, trochu usilí, ale do budoucna více hardwaru. Celkový síťový prostor pro Chia již překročil 2 exabajty a je na dobré cestě ke zdvojnásobení a pravděpodobně dosáhne trojciferné úrovně EiB, pokud budou pokračovat současné trendy.

Za prvé, pokud jste předtím fušovali do jiných kryptoměn, Chia je velmi odlišné zvíře. Některé ze základních konceptů blockchainu se radikálně neliší od toho, co se dělo dříve, ale mince Chia místo toho implementuje Proof of Space – technicky Proof of Time and Space, ale ten druhý se zdá být relevantnější faktor. Spíše než těžba mincí tím, že se tomuto úkolu věnuje velké množství výpočetní síly, vyžaduje Chia jednoduše úložené pozemky – ale tyto pozemky je třeba vyplnit správnými daty.

Analogie s farmařením v reálném světě jsou úmyslné. Nejprve musíte vyčistit pole (tj. smazat všechny soubory na úložných zařízeních, která zabírají místo), pak pole zorat a osévat (vypočítat plot pro Chia) a pak… no, počkáte, až budou plodiny růst, což může trvat docela dlouho, když jsou tyto plodiny bloky Chia.

Vaše šance na vyřešení bloku mincí Chia se v zásadě rovnají vaší části celkového síťového prostoru (netspace). Právě teď je síťový prostor Chia zhruba na 3,4 EiB (Exbibyte se rovná 1 152 921 504 606 846 976 bajtů). To znamená, že pokud věnujete celých 10 TB (10 bilionů bajtů) jako úložiště plotů Chia – na zcela plný 10TB pevný disk lze uložit 91 standardních plotů Chia (101,4 GiB) – měli byste vyhrát blok každé zhruba tři měsíce – jednou za 84,3 dne v aktuálním netspace, který se nadále rychle zvyšuje.

Každý plot Chia nakonec vypadá jako masivní a složitá karta Bingo. Pokaždé, když přijde bloková výzva, síť Chia určí vítěze na základě různých pravidel. Pokud se váš plot shoduje a „vyhraje“ blok, získáte blokovou odměnu (aktuálně 2 XCH). Tato bloková odměna se bude snižovat každé tři roky, po prvních 12 let, poté bude bloková odměna statická ad infinitum. Oficiální FAQ uvádí sazbu odměny jako 64 XCH za 10 minut a každé tři roky bude snížena na polovinu, dokud nebude na 4 XCH za 10 minut s blokovou odměnou 0,125 XCH.

Abyste zvýšili své šance, budete potřebovat více úložného prostoru a více Chia plotů. Jen proto, že pokud plot vyhraje, neznamená, že nemůže znovu zvítězit, takže po výhře své ploty nesmažte.

Jedná se o standardní závod v zbrojení kryptoměn, který jsme za poslední desetiletí viděli opakovat se stovkami populárních mincí. Velcí těžaři – v tomto případě farmáři – chtějí více z celkového chia koláče a vyběhnou si koupit více hardwaru a zvýšit tím své šance na výhru. Až na to, že tentokrát nejde jen o nákup více SSD nebo HDD. Tentokrát musí farmáři každý z nich naplnit ploty.

Těžba Chia Coinu ve Windows pomocí HDD a SSD – návod [aktualizace 13/05]

Farmaření Chia Coinu

S Ethereem, jakmile budete mít v ruce potřebné GPU, možná jedny z nejlepších těžebních GPU, stačí je spustit v počítači. Chia vyžaduje orbu a plánování, a to vyžaduje čas. Jak dlouho? Typické je 6 až 7 hodin na standartní plot k = 32 (dvakrát tak dlouho při k = 33) a se správným hardwarem je možné provádět více plotů najednou.

Nejlepším řešením je mít velký a rychlý SSD. Používání malého 512 GB SSD pro plotování Chia je velmi špatný nápad, a to nejen proto, že se rychle opotřebuje, ale také proto, že dokáže provádět pouze dva ploty najednou. K plotování použijte velký disk SSD a poté přeneste hotové ploty na velký pevný disk. Pokud dojde k překročení dočasného úložného prostoru, plotování se zhroutí a ztratíte veškerou tuto práci.

Jak jsme si říkali, každý graf 101,4 GiB oficiálně vyžaduje až 350 GiB dočasného úložiště. Průměrná rychlost zápisu během procesu se liší, někdy dosahuje přes 100 MB/s, jindy může klesnout blíže k nule. Když poklesne, obvykle to znamená, že potřebuje více výpočetního výkonu a paměti.

U rychlých SSD bude nakonec hlavním limitujícím faktorem pravděpodobně kapacita úložiště. Pokud použijeme oficiální požadavek na prostor 350 GiB, znamená to, že 2TB SSD (1863 TiB) zvládne nanejvýš pět souběžných plotů. Naše vlastní testování naznačuje, že to pravděpodobně zvládne šest v pohodě, možná dokonce sedm, ale pro bezpečnost bychom se drželi šesti. Pokud chcete udělat víc než to, budete potřebovat buď SSD s vyšší kapacitou, nebo více SSD. Můžete použít i HDD 7200 ot/min, ale proces bude trvat déle

Pro plotování je dobrá volba 2TB Sabrent Rocket 4 Plus s hodnocením 1400 TBW. To je dost na to, abyste vytvořili přibližně 800–900 grafů. Co se týká velkokapacitního úložiště – farmaření – nejekonomičtější možností jsou nyní externí 5TB USB3.0 disky. USB disky vám dávají mnohem větší potenciál škálovat na vyšší počty disků, protože můžete přidat USB rozbočovače.

Sestava pro 10 plotů současně

CPU Core i9-10900
Základní deska MSI Z490-A Pro
Memory Team T-Force Zeus DDR4-3200 64GB
SSD úložiště Adata XPG S40G 4TB M.2
Úložiště HDD 2X Seagate Exos X10 10TB
Alternativní USB HDD 4x Seagate Portable 5TB nebo 4x WD Elements Portable 5TB
PSU Thermaltake Toughpower GX2 80 Plus Gold 600W

Toto konkrétní nastavení má 10jádrový procesor. Jednotka SSD by měla být dostatečná pro deset souběžných plotů, což bude vyžadovat až téměř všech 3,725 TiB kapacity. Dva 10TB HDD jsou tam proto, že uděláte dvě sady pěti plotů najednou, přičemž výsledné ploty budete přenášet na různé HDD, takže rychlost zápisu HDD nezpůsobí masivní zpoždění.

Takové nastavení mělo vyřešit blok Chia každých 8,5 dne.

Dlouhodobě efektivní farmaření Chia

farmaření Chia

Doposud jsme se zaměřili na hardware potřebný k plotování, což je nejtěžší část chia farmářství. Jakmile však dokončíte stavbu své farmy, budete pravděpodobně chtít hledat způsoby, jak farmu efektivně udržovat online. I když je možné sestavit počítače s desítkami pevných disků pomocí karet SATA PCIe a dalších napájecích zdrojů, je pravděpodobně mnohem snazší a efektivnější vše přeskočit a použít Raspberry Pi k farmaření Chia Coinu.

To je ve skutečnosti doporučené dlouhodobé řešení zemědělství od tvůrců Chia. Nahoře je příklad 96TB farmy skládající se z 30 pevných disků připojených k USB různých kapacit, které běží z jediného Raspberry Pi 4.

Samozřejmě můžete použít běžný počítač se systémem Windows. Budete omezeni na to, jak mnoho portů SATA je na vaší základní desce, nebo je třeba přidat karty SATA PCIe. Použití adaptérů USB na SATA a rozbočovačů USB (s Pi nebo bez něj) toto omezení překonává. A jakmile dokončíte stavbu farmy, náklady na napájení, které zajistí, aby byly připojeny a v provozu desítky pevných disků, jsou relativně malé – pravděpodobně byste mohli spustit 50 pevných disků se stejným množstvím energie jako jedno těžební ethereum RTX 3080.

Neexistují žádné správné Chia pooly (zatím)

Jedním z důležitých upozornění ve všech diskusích o Chia je, že právě teď neexistuje správná podpora pro sdružené farmaření Chia. Na tom se pracuje a existují pooly, ale vyžadují, abyste dodali svůj klíč Chia. To není bezpečné a není to něco, co bychom doporučovali. Sdružené farmaření je vysoko na seznamu vývojářů, co je třeba implementovat.

Dobrou zprávou je, že pool přichází. Bram Cohen říká, že mají v úmyslu spustit sdružené farmaření do konce měsíce. Špatnou zprávou je, že stávající ploty se nepřenesou do poolů – budete muset znovu vytvořit ploty do poolu. Jakmile se sdružené farmaření objeví, vypadá to, že nové ploty budou přenositelné mezi pooly, ale budeme si muset počkat a uvidíme.

To znamená, že většina farmaření Chia se nyní odehrává jako sólové úsilí. Což znamená, že potřebujete hodně plotů a úložného prostoru, než pravděpodobně vyhrajete blok. Právě teď by 20TB prostoru vyhrazeného pro Chia ploty by průměrně vyhrálo jeden blok každý měsíc. Pokud chcete mít dobrou šanci vyhrát blok každý týden, potřebujete asi deset 10 TB disků naplněných ploty. A samozřejmě se o to samé pokoušejí i další farmáři, takže vaše bloková produkce bude v průběhu času nevyhnutelně klesat.

Roman

Napsat komentář