ECB nechává úrokové sazby na rekordních úrovních a nabádá k opatrnosti

3 min read

Evropská centrální banka (ECB) následuje americkou centrální banku a ponechává úrokové sazby tak, jak jsou. Lidé v Bruselu se bojí druhé vlny inflace a o nižších úrokových sazbách zatím nechtějí slyšet.

ECB odmítá diskusi o snížení úrokových sazeb

Klíčová úroková sazba v eurozóně tedy zůstává nezměněna na 4,5 procenta. Jde o druhou nejvyšší úroveň od zavedení společné měny euro. To znamená, že úrokové sazby úvěrů zůstávají vysoké, ale střadatelé mohou stále doufat ve vyšší úrokové sazby při spoření.

ECB nechává úrokové sazby na rekordních úrovních a nabádá k opatrnosti

Šéfka ECB Christine Lagardeová na své tiskové konferenci také poskytla výhled do budoucnosti. Letos očekává míru inflace 5,4 procenta, což je o něco méně, než ECB očekávala v září. V příštím roce se očekává pokles cen na 2,7 procenta a pro rok 2025 se očekává inflace na úrovni 2,1 procenta, tedy blízko cíle 2 procent.

To je zřejmě také důvod, proč ECB v současnosti rázně odmítá jakoukoli diskusi o možném snížení základních úrokových sazeb. Lagardeová uvedla, že měnové orgány na svém posledním zasedání o této otázce ani nemluvily.

ECB se tímto prohlášením připojila k varovným hlasům v eurozóně na jejich tiskové konferenci. Četní ekonomové varovali ECB, aby nesnižovala úrokové sazby moc brzy, protože inflační krize není zdaleka vyřešena. Podobně to zřejmě vidí i Lagardeová, která poukazuje na přetrvávající vysoký inflační tlak, vyvolaný vysokým růstem mezd. Ty by mohly vyvolat spirálu mezd a cen, a proto ECB zůstává opatrná.

V příštích několika měsících to tak pravděpodobně zůstane. Šéfka centrální banky naznačila, že se ze svého kurzu prozatím neodchýlí. Brání tak spekulacím, které byly založeny na předčasném snížení úrokových sazeb. Tato vyhlídka inspiruje trhy, a to platí i pro kryptoměny. Těm by samozřejmě snížení klíčových úrokových sazeb velmi prospělo. 

ECB chce zřejmě udržet klíčové úrokové sazby na stávající úrovni až do roku 2024. Nic na tom nezměnilo ani vyjáfření amerického Federálního rezervního systému, který teprve ve středu oznámil, že v roce 2024 začne snižovat úrokové sazby. Trhy však zatím zůstávají optimistické a doufají v cenový ohňostroj v příštích několika měsících.

Roman

Napsat komentář