Zásahy americké vlády proti kryptoměnám se stupňují: Teď je to nebezpečné!

4 min read

V USA je jen několik bank, které nabízejí kryptoměnovým firmám obchodní vztah a umožňují jim přístup k platbám. V průběhu kryptozimy se dvě nejvýznamnější banky s touto expozicí, Silvergate a Signature Bank, dostaly do problémů. Tato okolnost je nyní brána jako příležitost naléhavě varovat banky před kryptoobchodními aktivitami.

Tímto způsobem americká vláda diskriminuje kryptoprůmysl

Americká centrální banka, americké ministerstvo financí a další státní instituce již učinily několik prohlášení bankám předem, ve kterých byly varovány, aby se zapojily do vztahů s klienty s expozicí vůči kryptoměnám. V reakci na tlak veřejnosti Signature Bank oznámila, že sníží vklady do kryptoměn na polovinu. Metropolitan Commercial Bank šla dokonce ještě o krok dále a oznámila úplné zrušení svých krypto služeb.

Kroky ze strany Bidenovy vlády je již označován jako Operace Choke Point 2. Název pochází z Obamovy éry a popisuje cílenou akci americké vlády proti nežádoucím sektorům, jako je hazardní hraní nebo porno průmysl, tím, že společnostem ztěžuje přístup k bankovním službám.

Nejde jen o varování

Kromě veřejných varování bankám, aby se vyhýbaly kryptoměnám, působí vyšetřování, jako je to proti Silvergate Bank, také jako odstrašující prostředek pro tradiční finanční instituce. Další nátlakový prostředek spočívá v ignorování žádostí o licence. Navzdory předběžnému závazku v dubnu 2021 byla například žádost o licenci od stablecoinové společnosti Paxos po 18 měsících zrušena.

Ve stejnou dobu americká Komise pro cenné papíry a burzu donutila kryptoburzu Kraken stopnout svou stakingovou službu. Také generální ředitel Coinbase Brian Armstrong vyjádřil na Twitteru své obavy, že SEC podniká cílená opatření proti jednotlivým službám, jako je staking. Dokonce i z jejích vlastních řad zaznívá kritika proti zásahu americké vlády. Komisařka SEC Hester Peirceová označila anti-krypto kurz za „neefektivní a nespravedlivý“.

Opatření by se neměla dotknout pouze bank a poskytovatelů krypto služeb. Dokonce i americkým státům, které jsou otevřené regulaci, jako je Wyoming, by mělo být – zatím to byla jen jedna nepotvrzená fáma – doporučeno, aby se od tohoto odvětví distancovaly.

Pozdravy z Číny

Zásahy americké vlády proti kryptoměnám trochu připomínají zátahy v Číně. Zdá se, že současná slabost odvětví je brána jako příležitost udělat tabula rasa. Ve stínu skandálu FTX si vláda dala volný průchod, aby v krypto sektoru udělala jakýkoli zákon a pořádek, který se jí zlíbí.

Mírně řečeno vzniká dojem, že i americká vláda částečně zastupuje zájmy Wall Street. Poskytovatelé krypto služeb a malé banky, které zpochybňují tradiční finanční průmysl, jsou penalizovány ve prospěch institucí na Wall Street. Jak Goldman Sachs, JP Morgan, Bank of America, Blackrock a Fidelity postupně nakupují do sektoru a vyvíjejí své vlastní krypto služby, původní inovátoři jsou vytlačováni.

Kryptoměny v USA: co by se mohlo stát dál?

Jedním z předpokladů by mohlo být, že letos dojde v USA ke kryptozátahu, který postupně povede ke znovuotevření. To znamená, že fiat brány a expozice vůči kryptoměnám ze strany amerických bank se nejprve dostanou pod tlak, aby následně spustili americký krypto sektor 2.0 v novém regulačním hávu a s novými hráči z Wall Street.

Analýza ceny Bitcoinu – Kde skončí korekce BTC

Roman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *