Co je FLOKI?

8 min read

Kryptoměny a psí tokeny založené na memech patří v posledních letech mezi nejbizarnější, ale zároveň nejvíce vzrušující trendy na krypto trhu. Meteorický vzestup meme coinu Dogecoin (DOGE) podnítil další vývojáře k vytvoření nových kryptoměn s psí tématikou. To s nadějí, že vylepší úspěšný příběh svého předchůdce. Zatímco mnoho z těchto projektů nedokázalo upoutat pozornost, některé, jako Shiba Inu (SHIB), vzaly trh útokem a dokonce se dostaly mezi top 10 největších kryptoměn podle tržní kapitalizace.

Co je Floki

FLOKI (FLOKI) je další meme coin inspirovaný psem. Jeho název jbyl konkrétně odvozeno od psa Elona Muska jménem Floki. Myšlenka FLOKI vznikla v červnu 2021, kdy Elon Musk zveřejnil tweet, že adoptuje štěně Shiba Inu a pojmenuje ho Floki.

Vývojový tým za FLOKI byl extrémně rychle a využil Muskův vliv na pohyb cen meme coinů k vytvoření nového tokenu s psí tématikou. Když Elon Musk v září téhož roku oznámil, že jeho rodina skutečně adoptovala štěně, FLOKI se již obchodoval na trhu.

Kryptoměna jde ve stopách Shiba Inu a snaží se dát svému ekosystému hodnotnou užitečnost, která přesahuje memy. Tvůrci vidí projekt spíše jako hnutí a ne jen jako pouhý meme coin. Tým si dal za úkol vybudovat školy v méně rozvinutých zemích. Vývojáři také uzavřeli partnerství s Million Gardens Movement, zahradnickou neziskovou organizací založenou bratrem Elona Muska Kimbalem Muskem.

Důmyslná kombinace meme hnutí a charity si dokonce vysloužila uznání FLOKI od NASDAQ, který projekt označil za jednu z nejlepších metaverse kryptoměn.

Floki je token kompatibilní s ERC-20 a BEP-20. To znamená, že se jedná o multi-chain coin, který byl naprogramován jak na Ethereu, tak na BNB Smart Chainu (BSC).

Jaká je utilita tokenu FLOKI?

FLOKI byl původně spuštěn na blockchainu Ethereum a následně byl spuštěn také na BNB Smart Chainu (BSC). Díky tomu je FLOKI jedním z mála krypto projektů, které nabízejí funkci mutichainového protokolu.

Tým popisuje FLOKI jako funkční multiutilitní token, který lze použít jako prostředek výměny  zcela decentralizovaným způsobem. Cílem FLOKI je poskytnout pohodlnou a bezpečnou platební metodu a způsob vypořádání mezi účastníky interagujícími v rámci ekosystému FLOKI bez prostředníků, jako jsou centralizované třetí strany nebo instituce.

Většina meme coinů nemá žádné skutečné případy použití, protože jsou velmi spekulativní povahy. Zdá se však, že FLOKI se od ostatních meme coinů trochu liší. V rámci ekosystému samotného Floki existují NFT a metavese hry.

Ekosystém FLOKI

Přestože byl FLOKI původně vyvinut pouze pro svůj vlastní ekosystém, nyní může nabídnout užitečnost v reálném světě. Vývojáři projektu například spustili NFT hru Valhalla. Valhalla je Play-to-earn hra s odměnami rozdělenými na základě účasti. Hráči mají plné vlastnictví tokenů získaných ve hře. Tokeny FLOKI v něm slouží jako měna a lze je použít k nákupu aktiv v ekosystému Valhally.

Potenciál FLOKI

Cílem Floki je odlišit se od ostatních meme coinů tím, že představuje přínos pro komunitu. Dlouhodobou vizí týmu je vytvořit autonomní a decentralizovaný ekosystém postavený na strategických partnerstvích a rozvíjejících případy použití prostřednictvím NFT, her a decentralizovaných financí (DeFi).

Vlajkovou lodí je NFT metaverse hra Valhalla, ve které mohou hráči vydělávat peníze, sbírat odměny a spravovat aktiva vyhraná v bitvách. Tým vzal úspěšné prvky z her jako Pokémon a Skyrim a začlenit je do Valhally.

Hráči mohou bojovat s bytostmi zvanými Vera a zajmout je. Hra bude mít v budoucnu také systém levelování, kde si hráči budou moci pěstovat své plodiny, které mohou později prodávat jako NFT. S Valhallou se FLOKI snaží jít ve stopách her jako Axie Infinity.

Axie Infinity recenze a průvodce hrou 2024

Rizika a výzvy

Investování do této kryptoměny s sebou nese i určitá rizika. Asi největším rizikem je volatilita. Zatímco token od spuštění vzrostl o více než 100 000 %, často zaznamenává denní poklesy o více než 50 %. Kvůli této volatilitě riskujete ztrátu většiny své investice během krátké doby.

Tým FLOKI je a zůstává anonymní, ale často sdílí relevantní informace jak na oficiálních stránkách, tak na X. Nezveřejněné identity zakladatelů však vyvolávají otázku, co by se stalo, kdyby se něco pokazilo.

Neexistuje nikdo, kdo by se zodpovídal, a existuje možnost, že by prostředky investorů mohly být ukradeny. Minulý rok dva vývojáři ukradli transakční poplatky a manipulovali s nabídkou tokenů sítě. Přestože byli následně vyhozeni, legitimita týmu je dodnes zpochybňována.

Kolik existuje tokenů FLOKI

FLOKI je k dispozici na více než jednom blockchainu. Každý blockchain, na kterém je coin aktivní, má své vlastní silné stránky, které umožňují ekosystému, aby na něm prosperoval.

FLOKI byl původně spuštěn na blockchainu Ethereum s celkovým objemem 10 bilionů. Krátce po svém vzniku však byl FLOKI navíc spuštěn v síti BSC s nabídkou 10 bilionů na zahrnutí masivní uživatelské základny BSC do ekosystému.

Dosáhne Floki 0,01 USD?

Meme coiny jako FLOKI jsou velmi volatilní a v mnoha případech jsou závislé na podpoře komunity, aniž by měly nějaké skutečné případy použití. Proto se jejich hodnota může snížit, pokud komunita přestane s podporou. FLOKI se však od označení meme coin snaží distancovat. Odrážejí to případy použití v reálném světě.

Vzhledem k velmi velké nabídce FLOKI je však vysoce nepravděpodobné, že Floki někdy dosáhne 0,01 USD. Ale jako deflační token se jeho poptávka může zvýšit, když se nabídka sníží. Od svého cenového vrcholu 0,0003437 USD v listopadu 2022 však komunita nadále roste a tým se snaží neustále budovat nové a silnější nástroje a partnerství.

Floki

Technické parametry FLOKI

FLOKI je jak ERC-20 token vytvořený na Ethereu , tak BEP-20 token na BNB Smart Chainu.

ERC-20 je tokenový standard, který využívá většina nových tokenů. Mechanismus konsenzu Proof-of-Stake zajišťuje, že transakce je ověřena řadou decentralizovaných uzlů, čímž je zabezpečen blockchain Ethereum.

BSC je také zabezpečen mechanismem konsenzu Proof-of-Stake. Každých 24 hodin se volí 21 validátorů, kteří ověřují transakce za účelem zachování blockchainu.

FLOKI – partnerství

Tým za meme coinem má ambiciózní cíle. Vývojáři doufají, že se s pomocí strategických partnerství stane FLOKI nejznámější a nejpoužívanější kryptoměnou na světě. Aby toho dosáhli, tvůrci se vydali na misi agresivně prodávat své coiny. Mezi partnery projektu patří blockchainový bezpečnostní gigant CertiK a přední tvůrce krypto trhu Wintermute.

Tým spustil také také televizní kampaň v USA a Turecku a dokonce se spojil s týmem Formule 1 Alfa Romeo, aby zvýšil svou expozici vůči milionům spotřebitelů po celém světě. S tak silnými strategickými vazbami a úsilím investovaným do brandingu nebude překvapením, že projekt v budoucnu oznámí další významné partnery.

Závěr – Nová hvězda mezi meme coiny

FLOKI v posledních letech mnohokrát dokázal, že je víc než jen meme coin. FLOKI se používá jako token v reálném světě. Jeho charitativní aktivity, silná partnerství a výjimečné marketingové úsilí zdůrazňují odhodlání vývojářů zaujmout pozici celosvětově známé kryptoznačky.

Projekt má však před sebou ještě dlouhou cestu, než bude moci potenciálně konkurovat některým z předních meme coinů, jako jsou Dogecoin a Shiba Inu.

Roman

Napsat komentář