KryptoDnes: play-to-earn hry, novinky

Play-to-Earn hry, novinky

Bitcoin: Co vlastně uzly dělají?

2 min read

Každý, kdo chce porozumět Bitcoinu a blockchainu, se nemůže vyhnout tomu, aby se trochu ponořil do blockchainové záležitosti. V tomto článku chceme udělat skok do decentralizované sítě a podívat se blíže na uzly.

Co jsou uzly a jak fungují?

Nejlepší způsob, jak získat představu o tom, co jsou uzly, je podívat se na ně v typické reprezentaci decentralizované sítě. Samozřejmě se nemůžete dívat na blockchainové sítě, ty jsou čistě digitální. Proto se musíme uchýlit ke grafickému znázornění. Může to vypadat nějak takto.

Vidíme: kruhy spojené čarami. Přeneseno do bitcoinového blockchainu, každý z těchto kruhů by byl uzel, tedy síťový uzel.

Centrálními vlastnostmi blockchainu jsou neměnnost, decentralizace a transparentnost. Všichni účastníci mohou kdykoli zkontrolovat, která transakce kam a kdy proběhla. Veškeré informace jsou ukládány ve formě transakční historie v jednotlivých uzlech. Jsou tedy decentralizovanými základními kameny blockchainové informační sítě. To také znamená: Čím více uzlů síť má, tím je decentralizovanější.

Jaká je funkce bitcoinových uzlů?

Pokud jde o uzly, rozlišujeme mezi plnými, těžebními a odlehčenými uzly, z nichž každý má jiné funkce. Úplné uzly (full nodes) udržují bitcoinový blockchain v chodu a zabezpečení tím, že ukládají veškerou historii transakcí.

Těžební uzly (Mining nodes) jsou speciální formy úplných uzlů, které zajišťují dodržování síťových pravidel. Také počítají funkce proof-of-work a připojují nové bloky do blockchainu.

Odlehčené uzly (lightwieght nodes) nebo klienti zjednodušeného ověřování plateb nebo zkráceně SPV klienti neukládají kompletní historii blockchainu. K ověření a šíření nových transakcí používají pouze hlavičku bloku předchozího bloku. Typickými klienty SPV jsou bitcoinové peněženky.

Jak investovat do kryptoměn pomocí fundamentální analýzy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *