Bitcoin: Co vlastně uzly dělají?

3 min read

Každý, kdo chce porozumět Bitcoinu a blockchainu, se nemůže vyhnout tomu, aby se trochu ponořil do blockchainové záležitosti. V tomto článku chceme udělat skok do decentralizované sítě a podívat se blíže na uzly.

Co jsou uzly a jak fungují?

Nejlepší způsob, jak získat představu o tom, co jsou uzly, je podívat se na ně v typické reprezentaci decentralizované sítě. Samozřejmě se nemůžete dívat na blockchainové sítě, ty jsou čistě digitální. Proto se musíme uchýlit ke grafickému znázornění. Může to vypadat nějak takto.

Vidíme: kruhy spojené čarami. Přeneseno do bitcoinového blockchainu, každý z těchto kruhů by byl uzel, tedy síťový uzel.

Centrálními vlastnostmi blockchainu jsou neměnnost, decentralizace a transparentnost. Všichni účastníci mohou kdykoli zkontrolovat, která transakce kam a kdy proběhla. Veškeré informace jsou ukládány ve formě transakční historie v jednotlivých uzlech. Jsou tedy decentralizovanými základními kameny blockchainové informační sítě. To také znamená: Čím více uzlů síť má, tím je decentralizovanější.

Jaká je funkce bitcoinových uzlů?

Pokud jde o uzly, rozlišujeme mezi plnými, těžebními a odlehčenými uzly, z nichž každý má jiné funkce. Úplné uzly (full nodes) udržují bitcoinový blockchain v chodu a zabezpečení tím, že ukládají veškerou historii transakcí.

Těžební uzly (Mining nodes) jsou speciální formy úplných uzlů, které zajišťují dodržování síťových pravidel. Také počítají funkce proof-of-work a připojují nové bloky do blockchainu.

Odlehčené uzly (lightwieght nodes) nebo klienti zjednodušeného ověřování plateb nebo zkráceně SPV klienti neukládají kompletní historii blockchainu. K ověření a šíření nových transakcí používají pouze hlavičku bloku předchozího bloku. Typickými klienty SPV jsou bitcoinové peněženky.

Jak investovat do kryptoměn pomocí fundamentální analýzy

Roman

Mohlo by vás zajímat

Jakou roli hrají NFT ve hrách? 2 min read
Tokenomika – nejoblíbenější modely 5 min read

Napsat komentář