Binance delistovala Monero, cena XMR klesla o 11 %

4 min read

Osekávání na Binance pokračuje. V příspěvku na blogu největší kryptoburza na světě oznámila, že stáhne z burzy soukromí coin MoneroXMR však není jedinou mincí, které se opatření dotklo. Od 20. února budou z obchodování na Binance odstraněny také ANT, MULTI a VAI. Blogový příspěvek uvádí, že burza pravidelně kontroluje uvedená digitální aktiva, aby zjistila, zda jsou splněny standardy kvality Binance. Pokud tomu tak není, bude provedena důkladná kontrola a token bude v případě potřeby odstraněn z důvodu ochrany uživatelů platformy. Nyní bylo zasaženo Monero, privacy coin s největší tržní kapitalizací. Cena XMR se okamžitě zhroutila.

Binance delistovala Monero, cena XMR klesla o 11 %

Mimochodem, na blogu nenajdete žádné informace o přesných důvodech, proč byly Monero a ostatní coiny vyřazeny.

Binance recenze a návod 2024

Co jsou to privacy coiny?

Takzvané privacy coiny slibují anonymní digitální platby. Měli byste vědět, že platby s jinými kryptoměnami nejsou tak anonymní, jak by si uživatelé mohli myslet. V tomto případě mluvíme o pseudonymitě. Při platbě BTC se například zaznamenávají následující údaje: BTC adresa odesílatele a příjemce, zaplacená částka a ID transakce. Za určitých okolností se může stát, že třetí strany mohou získat osobní údaje, které si nepřejete, aby byly zveřejněny. Jedním z principů blockchainu je, že transakce lze bezproblémově sledovat. Z tohoto důvodu vznikly tzv. privacy coiny, které využívají určité techniky šifrování, aby data jejich uživatelů zůstala skutečně anonymní. Například Monero k tomu používá kruhové podpisy. Zde podepisuje transakci více uživatelů, takže je téměř nemožné určit, kdo transakci provedl. Monero také používá krycí adresy a důvěrné transakce. V druhém případě může být částka transakce skryta. Kromě Monera patčí mezi nejlepší privacy coiny mimo jiné Dash a Zcash.

Výhody a nevýhody privacy coinů

Samozřejmě je na jednu stranu skvělá věc, pokud můžete transakce na blockchainu provádět zcela anonymně. Data jsou chráněna a nelze je například dále prodávat společnostem nebo úřadům. Na druhou stranu, privacy coiny jsou platební metodou na Dark Webu. Na tomto místě je však třeba poznamenat, že ne všechny stránky na Dark Webu se zabývají nelegální činností. Pro novináře, kteří žijí v zemích, kde je svoboda tisku přísně omezena nebo dokonce neexistuje, je bezpečná komunikace možná pouze přes Dark Web. Totéž platí pro aktivisty a informátory. Ale dají se tam koupit i pochybné služby, drogy, zbraně a další nelegální věci. Jednou z nejoblíbenějších měn tam je Monero.

V Jižní Koreji je obchodování s privacy coiny zakázáno od roku 2018, v Japonsku jsou zcela nezákonné a v Austrálii začaly burzy v roce 2020 privacy coiny vyřazovat. EU také plánuje přijmout tvrdší opatření proti tomuto typu kryptoměn. Za tímto účelem by měl být reformován nebo zpřísněn zákon o praní špinavých peněz. Vzduch pro mince na ochranu soukromí pomalu řídne. Mimochodem, Binance není první burzou, která odstranila Monero ze své nabídky. Coin již nelze obchodovat ani na OKX.

Marketa Tesarkova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *