Arbitly: téměř dokonalý krypto podvod

4 min read

Zdá se, že Arbitly je nejnovější krypto platforma, která oklamala mnoho uživatelů. Dokonalý podvod nebo téměř dokonalý

Web se prezentoval jako platforma arbitráže kryptoměn. Na povrchu to vypadalo perfektně a kompletně, takže o jeho funkčnosti nebylo pochyb. Ale něco se pokazilo.

Bitcoin Secret: na webu se objevil nový podvod

Arbitly, téměř dokonalý podvod

Od 4. ledna platforma zastavila výběry (nikoli však vklady a registrace!). Od 11. ledna byl web offline. Zjevně se mělo jednat o aktualizaci, která by zahrnovala nové kryptoměny. Ale pak se web stal nedostupným. Předpokládalo se, že jde o hackerský útok.

Najednou zmizely všechny sociální kanály: Facebook, Twitter, Telegram, Medium a YouTube. Arbitly v zásadě po sobě nezanechal žádnou stopu. Na začátku kanály podpory stále fungovaly a reagovaly na uživatele. Od 10. ledna však robot podpory webu dal následující zprávu:

„Člověče, žádné novinky tu nejsou. Arbitly podváděli. Utekli. Je to pryč. Hotovo. Nikdo tu není “.

Přesto se zdálo, že platforma je velmi dobře provedena. Mnoho uživatelů vyprávělo o svých pozitivních zkušenostech, investování peněz, využití výhod humbuku okolo Bitcoinu nebo Etherea a poté se jim podařilo vybrat své prostředky. Ale ostatní byli podvedeni a v současné době nejsou schopni vybrat své peníze.

Jak Arbitly fungoval a proč je to perfektní podvod

Rozhodně začínal jako obchodní platforma arbitráže kryptoměn. Umožnilo uživatelům propojit více burz dohromady a provádět arbitráže investováním částky a také zaručením výnosů. Stránka měla také alespoň několik profesionálních plánů. Měl dokonce „uvítací dárek“ bezplatné týdenní vyzkoušení „pro-plan“.

Rozhodně to lze považovat za dobře promyšlený podvod. Platforma měla nejen sociální kanály a čísla podpory, ale také tým s tvářemi a profily na LinkedIn. První podezření však vzbudila změna generálního ředitele oznámená 24. prosince. Alexander Black, zakladatel společnosti, byl nahrazen Marco Fangerem.

Arbitly: téměř dokonalý krypto podvod
Merco Fanger

Fotografie připojená k tiskové zprávě ukazuje, že pije z hrnku se značkou Arbitly. Ukázalo se příliš pozdě, že Marco Fanger neexistuje. Nebo spíš je to herec. Herec, který, mimochodem, krátce předtím, než se web stal offline, natočil video, aby uživatele uklidnil.

Kromě toho se jeho obrázek objevil na jiném místě pro krypto arbitráže: obchodování s aramco, naprosto stejné jako Arbitly, ale které nemá nic společného se Saudi Aramco.

Jistě, Arbitly byla údajně platformou, kde podle recenzí bylo možné dosahovat velkých zisků. Ale při čtení rozhovorů s těmi, kteří byli podvedeni, se ukázalo, že peníze prošly peněženkami ve vlastnictví platformy. A toto muselo být včasné varovné znamení. Pak tu byly příjmy z doporučení, které musely vyvolat pochybnosti o pyramidové hře. A opravdu mnozí propagovali Arbitly pomocí svých odkazů.

Druhý poplach měl pocházet ze čtení novinek. Coindesk například uvedl, že maltské úřady oznámily, že společnost Arbitly, ačkoli sídlí na Maltě, nikdy nezískala licenci. Arbitly odpověděl, že jeho maltská kancelář byla „virtuální“ kancelář a že se v každém případě zavázala dodržovat platné zákony. Další varovný signál: web sliboval investiční strategii s nulovým rizikem. Ale ti, kdo obchodují, vědí, že riziko je součástí tohoto světa, lze ho omezit, ale nikoli vynulovat.

Příběh Arbitly končí tím, že někdo s penězi utekl, zatímco tisíce uživatelů přišly o finanční prostředky. Mnoho z nich se organizuje, aby podniklo právní kroky. Doufáme, že pachatelé tohoto podvodu zanechali stopu. Možná použili centralizované burzy, které usnadňují identifikaci majitelů účtů.

Toto slouží jako připomínka toho, že při investování do kryptoměn by měl být člověk vždy velmi opatrný a měl by být vždy opatrný vůči těm, kteří slibují snadné peníze, protože obvykle lžou.

Roman

Napsat komentář