ECB ztrácí odvahu a obnovují se nákupy dluhopisů
3 min readEvropská centrální banka (ECB) se rozhodla pro novou strategii. Ta předpokládá v budoucnu snížení úrokové sazby pro refinancování bank a opětovný nákup dluhopisů.
Toto takzvané „kvantitativní uvolňování“ bylo léta silně kritizováno. Alespoň to bankám umožnilo „zbavit se“ nechtěných dluhopisů vůči ECB. Přestože bylo zamýšleno vyřazení tohoto nástroje politiky peněžního trhu, ECB se rozhodla pro velkolepý obrat.
Podle ECB se finanční systém opět nafukuje
Rozhodla o tom ve středu ECB. ECB se tak chce znovu uchýlit ke krokům, které již vedly k masivnímu narušení trhu. V konečném důsledku umožňuje bankám prodávat dluhopisy, které by jinak měly na trhu malý potenciál. Zároveň tento prodej podporuje společnosti, které se nestanou životaschopnými za tradičních tržních podmínek.
Právě takové zásahy do trhu zastánci kryptoměn odmítají. Vytvářejí nerovné výchozí situace a zkreslují realitu. Bitcoin, stejně jako ostatní altcoiny, jsou založeny na čistých zákonech trhu. ECB na druhou stranu už nyní hrozí, že finanční systém opět zaplaví penězi v době, kdy obrat v politice úrokových sazeb ještě ani nezačal.
Levnější peníze pro banky
ECB chce ale i do budoucna chránit likviditu bankovního systému. Proto také snižuje klíčovou úrokovou sazbu, za kterou si banky mohou půjčovat peníze od ECB. Ta měla dříve úrokový rozdíl oproti vkladové úrokové sazbě 0,5 procenta. V budoucnu by tato marže měla činit pouze 0,15 procenta.
Pro úvěrové instituce bude levnější půjčit si peníze od ECB. Po celá léta banky plavaly v levných penězích, ale to se dramaticky změnilo s politikou vysokých úrokových sazeb ECB. To by mohlo mít důsledky ve střednědobém horizontu, a proto ECB nyní mění svou strategii.
Ochrana před krachem bank?
Chce zabránit krachu bank. Nyní, když centrální banka stahuje peníze ze systému, se ale obává, že by se finanční instituce mohly dostat do potíží s likviditou. Nová opatření tomu mají zabránit.
Konkrétně by nové úrokové sazby znamenaly 4 procenta u vkladů a 4,15 procenta u refinancování bank. ECB stále sedí na dluhopisech v hodnotě 4 700 miliard eur. Ty pocházejí z dob politiky nízkých úrokových sazeb. Centrální banka by ráda toto portfolio zredukovala, ale zároveň zřídila nové portfolio pro budoucí nákupy dluhopisů.
- Co jsou CBDC, jejich výhody a nevýhody – Vše, co potřebujete vědět - 26 března, 2024
- Známý kryptoanalytik předpovídá nárůst ETH na 20 000 USD - 20 března, 2024
- ECB ztrácí odvahu a obnovují se nákupy dluhopisů - 15 března, 2024