Zavede Čína daně z kryptoměn?
4 min readČína v posledních letech zakázala a trestně stíhala všechny aktivity spojené s kryptoměnami.Tento kurz by mohl brzy skončit. Podle kryptoblogera WuBlockchain místní daňové úřady vybírají 20procentní daně z příjmu z krypto zisků od různých bitcoinových těžařů, velryb a dalších investorů.
Zatím to bylo jen případ od případu. Generální ředitel společnosti Tron Justin Sun však již nyní vidí „velký krok“ směrem k národní daňové regulaci pro čínský krypto sektor. Ve skutečnosti se Čína možná chystá obrátit svou kryptoměnovou politiku.
China ?? has taken a big step towards cryptocurrency regulation with the implementation of a tax on crypto transactions. This signals the country's increasing embrace of cryptocurrencies.
— H.E. Justin Sun 孙宇晨 (@justinsuntron) January 30, 2023
COVID byl katályzátor pro obrat
Protože pandemie COVID zasáhla čínskou ekonomiku obzvlášť tvrdě. Měsíc trvající lockdown v rámci strategie „ZeroCovid“ přineslo obrovské ztráty ekonomickému růstu. V důsledku toho klesly daňové příjmy v prvním pololetí roku 2022 o téměř 12 procent ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Zavedení národní krypto daně na transakce a těžbu by Číně mohlo nabídnout nové zdroje příjmů.
Čína: Těžební aktivita a kryptotransakce zůstávají vysoké
Protože Čína i po zákazu kryptoměn zůstala pro tento sektor vyhledávanou lokalitou. Restriktivní přístup vlády vedl k exodu mnoha digitálních těžařů bitcoinů – především do USA. Údaje Cambridgeské univerzity však ukazují, že Čína stále přispívá velkým podílem na globálnímu hashratu. Důvod: nízké ceny energií. Mnoho těžařů těží tajně připojením svých zařízení k vodních elektrárnám.
Také z hlediska transakcí zůstává Čína na předních příčkách. Podle South China Morning Post činil objem krypto transakcí mezi červnem 2021 a červencem 2022 220 miliard dolarů. Z dokumentů o bankrotu FTX vyplývá, že čínští investoři představovali třetí největší podíl zákazníků na insolventní kryptoburze.
Čína se navíc otevírá dalším krypto tématům, jako je Metaverse nebo NFT. NFT označil soud v prosinci loňského roku za virtuální majetek. O něco později země otevřela státní platformu pro obchodování s digitálními sběratelskými předměty.
Jak by mohlo vypadat zpřístupnění kryptoměn v Číně, lze aktuálně vidět v Hong Kongu. Speciální administrativní zóna v posledních letech pokračovala v utahování šroubů pro firmy a projekty i proto, že Čína zvýšila tlak na finanční centrum. V říjnu 2022 však vláda změnila strategii. Ministerstvo financí oznámilo větší otevření se „virtuálním hodnotám“. Od března 2023 by mohlo být obchodování s kryptoměnami v Hongkongu legalizováno.
Ve skutečnosti chce Peking pokračovat v podpoře přijetí své vlastního CBDC, digitálního juanu. Vlajkový projekt země umožňuje rychlé platby a přitom na něj dohlíží Čínská lidová banka.