Zavede Čína daně z kryptoměn?

4 min read

Čína v posledních letech zakázala a trestně stíhala všechny aktivity spojené s kryptoměnami.Tento kurz by mohl brzy skončit. Podle kryptoblogera WuBlockchain místní daňové úřady vybírají 20procentní daně z příjmu z krypto zisků od různých bitcoinových těžařů, velryb a dalších investorů.

Zatím to bylo jen případ od případu. Generální ředitel společnosti Tron Justin Sun však již nyní vidí „velký krok“ směrem k národní daňové regulaci pro čínský krypto sektor. Ve skutečnosti se Čína možná chystá obrátit svou kryptoměnovou politiku.

COVID byl katályzátor pro obrat

Protože pandemie COVID zasáhla čínskou ekonomiku obzvlášť tvrdě. Měsíc trvající lockdown v rámci strategie „ZeroCovid“ přineslo obrovské ztráty ekonomickému růstu. V důsledku toho klesly daňové příjmy v prvním pololetí roku 2022 o téměř 12 procent ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Zavedení národní krypto daně na transakce a těžbu by Číně mohlo nabídnout nové zdroje příjmů.

Čína: Těžební aktivita a kryptotransakce zůstávají vysoké

Protože Čína i po zákazu kryptoměn zůstala pro tento sektor vyhledávanou lokalitou. Restriktivní přístup vlády vedl k exodu mnoha digitálních těžařů bitcoinů – především do USA. Údaje Cambridgeské univerzity však ukazují, že Čína stále přispívá velkým podílem na globálnímu hashratu. Důvod: nízké ceny energií. Mnoho těžařů těží tajně připojením svých zařízení k vodních elektrárnám.

Zavede Čína daně z kryptoměn?

Také z hlediska transakcí zůstává Čína na předních příčkách. Podle South China Morning Post činil objem krypto transakcí mezi červnem 2021 a červencem 2022 220 miliard dolarů. Z dokumentů o bankrotu FTX vyplývá, že čínští investoři představovali třetí největší podíl zákazníků na insolventní kryptoburze.

Čína se navíc otevírá dalším krypto tématům, jako je Metaverse nebo NFT. NFT označil soud v prosinci loňského roku za virtuální majetek. O něco později země otevřela státní platformu pro obchodování s digitálními sběratelskými předměty.

Jak by mohlo vypadat zpřístupnění kryptoměn v Číně, lze aktuálně vidět v Hong Kongu. Speciální administrativní zóna v posledních letech pokračovala v utahování šroubů pro firmy a projekty i proto, že Čína zvýšila tlak na finanční centrum. V říjnu 2022 však vláda změnila strategii. Ministerstvo financí oznámilo větší otevření se „virtuálním hodnotám“. Od března 2023 by mohlo být obchodování s kryptoměnami v Hongkongu legalizováno.

Ve skutečnosti chce Peking pokračovat v podpoře přijetí své vlastního CBDC, digitálního juanu. Vlajkový projekt země umožňuje rychlé platby a přitom na něj dohlíží Čínská lidová banka.

Roman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *