Společnosti Grayscale a Celsius čelí obvinění z klamavé reklamy

3 min read

Od pondělí 30. ledna řeší Grayscale žalobu z klamavé reklamy. Americký správce kryptoaktiv spravuje největší bitcoinový fond na světě GBTC. S podílem na trhu 99,5 procenta je společnost v tomto odvětví téměř bezkonkurenční. Téměř, protože existuje konkurent: Osprey. A nyní podal žalobu.

Grayscale vs Osprey

Osprey tvrdí, že Grayscale uvedl klienty v omyl tím, že zkreslil pravděpodobnost, že jeho fond bude uveden jako spotový ETF obchodovaný na burze, čímž si udrží svou dominanci na trhu. Mezitím Grayscale již nějakou dobu plánuje přeměnu svého bitcoinového svěřenského fondu na spotové ETF. Předchozí pokusy však selhaly kvůli americké komisi pro cenné papíry a burzy (SEC).

„Jen díky dosavadní falešné a zavádějící reklamě a propagacím si společnost Grayscale dokázala udržet přibližně 99,5% podíl na trhu na trhu se dvěma hráči, a to i přesto, že si za své služby účtuje více než čtyřnásobek poplatku za správu aktiv, který účtuje Osprey,“ uvedla společnost. v žalobě. Grayscale představil konverzi jako „předurčenou věc“, i když společnost věděla, že ke schválení nikdy nedojde.

Zdá se, že kryptoprostorem v současnosti proráží skutečná vlna žalob – někdy z vlastních řad, jindy zvenčí. To je i případ Digital Currency Group, mateřské společnosti Grayscale, která je v současné době v dalším soudním sporu s SEC kvůli obchodování s neregistrovanými cennými papíry.

Zavádějící reklamní strategie nejsou ojedinělým případem

Soudně se musí zodpovídat i insolventní poskytovatel kryptopůjček Celsius, a to i s ohledem na svá marketingová opatření. Agentura Reuters obdržela zprávu od amerického konkurzního vyšetřovatele , který vyšetřuje konkurzní řízení společnosti. Podle zprávy nebyl obchodní model, který společnost inzerovala a prodávala zákazníkům, takový, jaký ve skutečnosti provozovala. Od začátku Celsius a jeho zakladatel Alex Mashinsky, který v současnosti čelí obvinění z podvodu ve Spojených státech, nedokázali splnit své sliby týkající se interního tokenu (CEL) a dalších obchodních aktivit, uvádí dokument.

Poté, co Celsius vyhlásil bankrot, konkurzní soudce Glenn Miller v září jmenoval bývalého prokurátora Shobu Pillaye nezávislým auditorem. Ten má mimo jiné prošetřit, zda firma nezpronevěřila finanční prostředky zákazníků. Miliardy dolarů v zákaznických prostředcích jsou v současné době uzamčeny ve zkrachovalé kryptospolečnosti. Jak moc z toho investoři znovu uvidí, je zatím nejisté.

Důležité události tohoto týdne pro Bitcoin a kryptoměny

Roman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *