Bitcoin má v této zemi hodnotu 60 000 dolarů

3 min read

Bitcoin se obchoduje za 60 000 dolarů – alespoň na kryptoburzách západoafrického státu Nigérie. Protože od té doby, co vláda prosazuje zavedení vlastní digitální měny centrální banky, eNaira, rychle roste zájem o decentralizovanou, veřejnou a bezpečnou alternativu k CBDC. Bitcoin se stal pro občany lékem na centralizovanou kontrolu peněz. A to má svou cenu.

To je důvod, proč cena BTC tolik vzrostla

Nigerijský měnový úřad nedávno oznámil plánovaný termín odevzdání starých bankovek stanovený na 10. února. Vláda tak nahrazuje staré bankovky novými. Opatření má urychlit přechod na digitální měnu centrální banky (CBDC) a omezit padělání, inflaci a praní špinavých peněz.

Kvůli výslednému nedostatku hotovosti se zvýšila poptávka po BTC. Protože je však nabídka extrémně omezená, cena BTC na peer-to-peer platformách (P2P), jako jsou LocalBitcoins, je průměrná cena 38 000 amerických dolarů. Přibližně 65 procent nad současnou cenou za coin 23 000 $. Ostatní prodejní nabídky dosahují dokonce více než 60 000 amerických dolarů za Bitcoin.

CBDC: Nigérie chce propagovat eNairu

Nigérie je jednou z mála zemí, které již přijaly digitální měnu centrální banky (CBDC). eNaira je součástí agendy měnové politiky „bezhotovostní Nigérie“. Centrální banka vidí velký potenciál pro finanční infrastrukturu v digitalizaci peněz: „Efektivní a moderní platební styk pozitivně koreluje s ekonomickým rozvojem a je důležitým faktorem ekonomického růstu.“

Ale přijetí eNaira mezi obyvatelstvem je stále nízké. Odhaduje se, že CBDC používá méně než 0,5 procenta občanů. Aby se zvýšila akceptace eNaira, vláda od začátku ledna omezila výběry hotovosti. Soukromé osoby tedy mohou z bankomatů vybrat pouze 45 USD za den. Při překročení částek výběru bude účtován poplatek ve výši pěti procent.

Zda bude vláda s těmito přísnými opatřeními v budoucnu úspěšná, se teprve uvidí. S rostoucím etablováním bitcoinu mezi obyvatelstvem má stát konečně měnu vážného konkurenta.

Analýza – Podaří se IOTA konečně osvobodit?

Roman

Napsat komentář