Trh s kryptoměnami získal ve 2. čtvrtletí zpět více než polovinu ukradených finančních prostředků

4 min read

Trh s kryptoměnami prokázal velkou odolnost tváří v tvář nepřízni osudu a ve druhém čtvrtletí roku 2024 dosáhl rekordní 77% návratnosti ukradených finančních prostředků.

Trh s kryptoměnami získal ve 2. čtvrtletí zpět více než polovinu ukradených finančních prostředků

Ve 2. čtvrtletí 2024 bylo ze ztracených 512,9 milionů dolarů v krypto aktivech získáno zpět nebo zmrazeno 347,4 milionů dolarů, podle zprávy společnosti Hacken – Web3 Security Report: Q2 2024.

„Po dvě po sobě jdoucí čtvrtletí je světlým bodem, navzdory alarmující míře krádeží v krypto sektoru, množství získaných prostředků,“ uvádí zpráva.

„Tentokrát bylo odvětví schopno získat zpět více než polovinu aktiv, na která se zaměřili podvodníci a hackeři.“

Trh s kryptoměnami získal ve 2. čtvrtletí zpět více než polovinu ukradených finančních prostředků

Pokles útoků kryptoměn a ukradených finančních prostředků

Nedávná zpráva odhalila, že ve druhém čtvrtletí roku 2024 došlo ve srovnání s prvním čtvrtletím k poklesu počtu kybernetických útoků, přičemž celkový počet incidentů klesl z 67 na 41. Navzdory tomuto pozitivnímu trendu však finanční ztráty zůstávají kritickým problémem, přičemž ztráty dosahují 512,9 milionu USD, což se téměř rovná celkovým ztrátám za celý rok 2023.

Trh s kryptoměnami získal ve 2. čtvrtletí zpět více než polovinu ukradených finančních prostředků

Nejčastější typ útoku ve druhém čtvrtletí souvisel se selháním řízení přístupu, které, i když méně časté, mělo za následek největší finanční ztráty. Například samotný incident burzy DMM Bitcoin představoval ohromující ztrátu 305 milionů dolarů, což poukazuje na vážný dopad narušení bezpečnosti na platformách centralizovaných financí (CeFi).

Mezi další významné vektory útoků patřily útoky na flash loans, které dosáhly celkové výše 84,36 milionu dolarů, a rug pully, což mělo za následek ztráty ve výši 23,1 milionu dolarů. Platformy CeFi, navzdory jejich vnímané bezpečnosti, nebyly imunní vůči významným narušením bezpečnosti. Například útok na Rain Exchange, kvůli porušení zabezpečení soukromých klíčů, vedl ke ztrátě 14,8 milionu USD. Kromě toho byly tokenové projekty obzvláště náchylné k útokům. Velká část pochází z jeho rychlého růstu a složité povahy smart kontraktů.

Mnoho nových projektů upřednostňuje rychlé vydání před důkladnými bezpečnostními audity, což vede k přehlíženým zranitelnostem. Přestože téměř polovina dotčených projektů prošla audity, pouze čtyři z těchto auditů byly relevantní. Ve většině případů se jednalo o znepokojivou absenci adekvátních bezpečnostních opatření. To naznačuje, že průmysl je stále daleko od překonání bezpečnostní krize v kryptoměnách.

Trh s kryptoměnami získal ve 2. čtvrtletí zpět více než polovinu ukradených finančních prostředků

Růst podvodů s kryptoměnami na platformě X

Podvodů týkající se kryptoměn přibývá také na platformě X, přičemž analýzy ukazují, že k významné části těchto podvodů dochází prostřednictvím falešných profilů v této síti. Společnost Scam Sniffer, která se specializuje na boj proti podvodům ve světě web3, odhalila, že kvůli padělaným účtům na X.com se měsíčně ztrácí téměř 50 milionů USD.

Tyto problémy existovaly již předtím, než Elon Musk převzal kontrolu nad platformou. Zmatek způsobený novou politikou ověřování placených vlastníků však přispěl k tomu, že široká veřejnost zůstala zranitelná vůči těmto podvodům s předstíráním identity. Ověřovací služba umožňuje každému, kdo má chytrý telefon, zaregistrovat se a nechat se ověřit. Proto může být obtížné rozlišit mezi legitimními a podvodnými účty.

Nedávno Yi He, spoluzakladatelka Binance, vyjádřila obavy z šíření podvodů s kryptoměnami na X. Nakonec se zeptala, zda Musk podnikne kroky k vyřešení problému. Podobně se rapper 50 Cent, vlastním jménem Curtis Jackson, stal obětí hackerského incidentu na svém účtu X. Výsledkem bylo, že jeho účet byl použit k propagaci podvodného meme coinu založeného na blockchainu Solana.

Marketa Tesarkova

Napsat komentář