Tokenomika – nejoblíbenější modely

5 min read

Termín tokenomika se skládá ze dvou slov „token“ a „ekonomika“. V podstatě popisuje všechny faktory, které mohou z daného tokenu udělat výhodnou investici. Faktorů je mnoho, od celkového množství tokenů až po jejich příslušné vlastnosti a užitečnost pro jejich držitele.

Proč je tokenomika tak důležitá

Stejně jako měny různých ekonomik, tokeny krypto protokolů mají také své vlastní charakteristiky, jako jsou hlasovací práva, počet tokenů, charakteristiky peněžních toků a možnosti použití. Tyto vlastnosti mohou ovlivnit hodnotu tohoto tokenu a tím i jeho atraktivitu pro investory.

Pro každého investora do kryptoměn je proto nezbytné, aby porozuměl tomu, jak funguje tokenomika daného tokenu, protože ta může být zásadní pro dlouhodobé zhodnocení. Níže se podíváme na některé z nejpopulárnějších tokenomických návrhů na krypto trhu.

1. Tokeny řízení (COMP, ENS, UNI)

Tokeny řízení, propagované společnostmi Compound a Uniswap v roce 2020, nabízejí přesně to, co název napovídá: práva řízení nad základním decentralizovaným protokolem. Po dlouhou dobu byly tokeny řízení standardem, zejména v sektoru DeFi.

Obecně platí, že tokeny řízení mají v komunitě špatnou pověst, jsou označovány jako bezcenné a nemají žádnou ekonomicky měřitelnou hodnotu. Každý token odpovídá jednomu hlasu – to je vše. Toto je oprávněná kritika. Prominentní řídicí tokeny jako UNI a COMP nenabízejí investorům účast na výnosech z protokolů Compound a Uniswap. Ale zjevně mají určitou hodnotu, protože mohou ovlivnit jejich základní protokoly.

Tokeny řízení navíc opravňují své držitele ke změně určitých parametrů protokolu. Teoreticky to umožňuje uživatelům získat část příjmu z protokolu v budoucnu.

S Uniswapem například držitelé UNI nedávno odhlasovali změnu struktury poplatků za protokol tak, aby se držitelé UNI podíleli přímo na výnosech protokolu.

2. Tokeny peněžních toků (GMX, SNX, MKR)

Taková tokenomika je již realitou u jiných protokolů. Kromě funkce správy například GMX (GMX), Maker (MKR) a Synthetix Network (SNX) poskytují svým investorům přímou účast na výdělcích jejich protokolů prostřednictvím stakingu.

Maker byl jedním z prvních protokolů, který použil takový návrh tokenu. Příjmy protokolu z půjček přijatých prostřednictvím protokolu budou použity na odkoupení a spálení MKR. Držení MKR dává investorům práva na peněžní toky díky stále se snižující nabídce tokenů MKR.

Zatímco u MKR stačí pasivní držení tokenů k získání podílu na výnosech protokolu, u jiných protokolů je třeba tokeny nejprve stakovat. Například v GMX dostávají tyto tokeny GMX 30 procent příjmů, které protokol dostává od uživatelů provádějících obchody na burze DeFi.

3. veToken (CRV, YFI, BAL)

Dalším provedením jsou tzv. veTokeny. Tokenomika, propagovaná decentralizovanou burzou Curve Finance (CRV), umožňuje držitelům tokenů vsadit své tokeny na předem definovanou dobu (obvykle od jednoho týdne do čtyř let).

Vsazením svých tokenů uživatelé obdrží veToken (veCRV pro CRV) na základě délky zvoleného blokovacího období. Například uživatel, který naskládá 1 000 CRV za rok, obdrží 250 veCRV. To je srovnatelné s 1 000 (250 x 4) veCRV za uzamčení stejné částky po dobu čtyř let.

Zvláštní na tom je, že veTokeny mají obvykle speciální práva v protokolu. V Curve mají držitelé veCRV právo rozhodnout, které z poolů likvidity Curve obdrží tzv. odměny za těžbu likvidity CRV. Držitelé veCRV také dostávají dividendy generované obchodníky na Curve Finance. Celkově tak model veToken kombinuje dva výše zmíněné tokenomické návrhy a přidává pár dalších vlastností.

Závěr

Modely tokenů s přidanou hodnotou nejsou konec příběhu. Každý protokol se může sám rozhodnout, jak navrhne svou tokenomiku. Teoreticky se možnostem meze nekladou. Není pochyb o tom, že práva na peněžní toky mají pro držitele tokenů pozitivní potenciál a zvyšují atraktivitu aktiva, zejména pokud protokol generuje značné poplatky. Ale nakonec není ani zdaleka jasné, která tokenomika je optimální. Dá se předpokládat, že v příštích letech vznikne velké množství nových designů, které se budou různě kombinovat.

Bitcoin: Co vlastně uzly dělají?

Roman
Sdílejte

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář