Skepse ohledně adopce Bitcoinu v Salvadoru

4 min read

Bitcoin se oficiálně stane zákonným platidlem v Salvadoru již příští týden.

Země již nějakou dobu nemá vlastní národní měnu a používá americký dolar. V poslední době však stále více Salvadoranů používá Bitcoin, zejména pro převody peněz zasílané ze zahraničí, které tvoří velmi velkou část národního HDP.

Bitcoin, zákonné platidlo v Salvadoru

Od příštího týdne tedy bude mít země dvě měny, a to americký dolar a BTC.

Stále však v Salvadoru existuje mnoho lidí, kteří jsou vůči tomuto inovativnímu rozhodnutí skeptičtí.

The Guardian uvádí, že řada technologických a finančních výzev může vykolejit plán prezidenta Nayiba Bukeleho vyvést ekonomiku země ze současné krize na vlně kryptoměn. Pouhé zavedení Bitcoinu jako zákonného platidla v zemi nemusí však nutně přinést takové výsledky.

To znamená, že je třeba jasně rozlišovat mezi tím, co chce současný politický vůdce země a co chtějí občané.

Politici přicházejí a odcházejí a každá politická propagandistická kampaň musí mít konec, ale Bitcoin zůstane. Místo toho, abychom se soustředili na možný úspěch Bukeleho politické iniciativy, bychom se místo toho měli zaměřit na skutečný dlouhodobý efekt takového rozhodnutí.

Rizika spojená s BTC

Ať je to jakkoli, problémy tu jsou, protože země stále příliš často trpí výpadky proudu, kvůli nimž jsou digitální měny zcela nepoužitelné. To však platí i pro americké dolary, pokud nejsou použity fyzické bankovky a mince.

Dalším problémem je volatilita ceny BTC v dolarech, kterou lze prozatím vyřešit pouze povolením velmi rychlých směn Bitcoinu za dolary.

Mnoho problémů souvisejících s konkrétním každodenním používáním BTC již má řešení, ale je těžké si představit, že by bylo snadné je přijmout v zemi, jako je Salvador. Jednoduše to pravděpodobně zabere čas a člověk by neměl očekávat, že vše půjde od první chvíle hladce.

Místní ekonom Ricardo Castañeda například říká, že prezident plně nepochopil důsledky nového zákona o zákonném platidlu v zemi a zejména riziko „možně přeměny země na útočiště pro praní peněz“.

V takových případech je však zcela normální, že existuje skepse, protože nejistota a absolutní novost vždy nevyhnutelně vyvolávají pochybnosti a proto obavy.

Reakce obyvatelstva

To znamená, že se odhaduje, že asi dvě třetiny obyvatel země nejsou ochotni přijmout BTC jako platební prostředek, alespoň prozatím.

Podíváme -li se však na situaci z jiného úhlu pohledu, skutečnost, že více než 30% populace je ochotno přijímat Bitcoin a že již mnoho z nich jej skutečně používá k zasílání remitencí ze zahraničí, ve skutečnosti naznačuje možný dobrý začátek, tj. první malý, ale významný krok na cestě, která slibuje, že bude dlouhá a klikatá, ale naprosto životaschopná.

Bylo by pravděpodobně nesprávné posuzovat tuto iniciativu dříve, než byla vůbec uvedena do praxe a možná by bylo dobré počkat alespoň několik měsíců, než nad ní vynesete jakýkoli soud, v neposlední řadě proto, že Bitcoin v minulosti opakovaně dokázal překvapit tím, že předčil očekávání skeptiků.

Čínská centrální banka: Bitcoin nemá žádnou hodnotu

Roman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *