3 scénáře, jak by Bitcoin mohl pokračovat v roce 2023

6 min read

Jak asi bude pokračova Bitcoin dál? I přes oživení cen od začátku roku je nejistota na kryptotrhu obrovská. Regulační šílenství v USA a likvidace krypto-přátelských bank jako Silvergate, Silicon Valley Bank a Signature děsí investory. Ale i bez ohledu na dočasně špatné zprávy si mnoho investorů může položit otázku, jaké scénáře by musely nastat, aby cena Bitcoinu dosáhla určité úrovně. To je samozřejmě zcela nemožné předvídat, ale teoretické scénáře mohou pomoci lépe pochopit dopad určitých faktorů.

Z tohoto důvodu jsou níže uvedeny tři příkladné scénáře, které by mohly vést k určité ceně Bitcoinu na konci roku. Technické faktory grafu jsou vynechány. Místo toho se popis scénáře zaměřuje na makro situaci, měnovou politiku, regulaci a faktory specifické pro odvětví.

Cena Bitcoinu na 10 000 USD: Nejhorší scénář

Inflace v západních průmyslových zemích prostě nechce klesat. Rostoucí životní náklady zároveň zatěžují soukromé domácnosti. V důsledku toho nadále snižují míru úspor a prodávají likvidní aktiva, jako jsou kryptoměny. Americká centrální banka a Evropská centrální banka šokují trhy zvýšením úrokových sazeb, které je nejen výrazně nad očekáváním, ale bude také trvat po celý rok 2023 bez vyhlídek na uvolnění.

K tomu se přidává nikdy nekončící šílenství regulace v USA. Americká komise pro cenné papíry a burzy pokračuje v narativu, že většina kryptoměn musí být regulována jako cenné papíry. Zároveň většina amerických krypto společností již nemůže najít banku, která by s nimi byla ochotna navázat vztah se zákazníkem. Ostatní krypto služby jako staking na známých burzách budou uzavřeny.

Bankroty a skandály v kryptosektoru následují a ničí již tak pošramocenou důvěru v kryptosektor. Jako by to nebylo dost špatné, z EU se objevují nové požadavky zaměřené na zákaz PoW. Jeho cílem je zakázat nebo ztížit evropským společnostem nabízet služby s „klimaticky nepříznivými“ kryptoměnami.

Cena Bitcoinu na 30 000 USD: Základní scénář

Inflace v západních průmyslových zemích klesá jen pomalu. Nedojde k dalšímu nárůstu nákladů na energii ani k překážkám v dodavatelském řetězci, které zatíží ekonomickou situaci soukromých domácností. Situace na trhu práce zůstává stabilní. Přesto je v USA a Evropě malá technická recese. Hlavní centrální banky provádějí poslední mírné zvýšení základních úrokových sazeb (na konečných 5,75 procenta v USA a 4,5 procenta v eurozóně) na podzim a signalizují, že k dalšímu zvyšování prozatím nedojde.

Americké regulační šílenství se přes léto uklidňuje a je dosaženo dohody o vyšších regulačních požadavcích pro krypto sektor. Společnosti mají dostatek času na postupnou realizaci zvýšených požadavků. V krypto-sektoru nejsou žádné další skandály ani velké insolvence. Nejistota mezi soukromými a institucionálními investory zůstává, ale již nedochází k žádnému odlivu prostředků z krypto sektoru.

Cena Bitcoinu na 60 000 USD: Nejlepší scénář

Inflace od dubna prudce klesá, zatímco ekonomické ukazatele, jako jsou data z trhu práce, oslabují. Silný americký dolar vede ke stále větším obavám z nesplácení úvěrů v zahraničí. Americké ceny nemovitostí mezitím nebezpečně rychle klesají. Od likvidace Silicon Valley Bank, Silvergate a Signature a dalších spíše malých institucí se Fed již neodvažuje účtovat firmám a soukromým domácnostem ještě vyšší úrokové sazby.

Americká centrální banka již koncem dubna signalizovala, že se proto prozatím zdržuje dalšího zvyšování úrokových sazeb. V květnu se plánuje zmírnění omezení. V červnu dosáhla inflace pouze 2,4 procenta. Šéf Fedu Jerome Powell proto oznámil první snížení úrokových sazeb na červenec, které trh nacenil již na konci dubna. Západní pracovníci se mezitím těší největšímu nárůstu mezd za dlouhou dobu, podporovanému nově oznámenými daňovými úlevami a ekonomickými stimulačními programy pro udržitelné investice a spotřebu. Rostoucí ceny akcií vedou ke zvýšené chuti investorů riskovat a spekulovat.

Americké úřady už na konci března ustupovaly ze svého tvrdého anti-krypto kurzu. Společné normy a předpisy mají být vypracovány v dialogu s průmyslem. Na konci dubna Amazon spouští svůj trh NFT, který spouští nový hype v oblasti NFT. Mezitím Tesla pokračovala ve zvyšování držby BTC a Meta se také stala bitcoinovým hodlerem. Blackrock a Bank of America v létě oznámily, že by v blízké budoucnosti chtěly nabídnout kryptoprodukty také drobným investorům. Jedním z důvodů byl obrat v případě správce kryptoaktiv Grayscale. Jeho žádosti o Bitcoin Spot ETF bylo překvapivě vyhověno v létě.

Nový impuls však přichází také z Asie. Čína nechává své občany opět obchodovat s kryptoměnami přes Hongkong a drží se zpátky restriktivními prohlášeními. Kromě toho se objevují další zvěsti, že dva větší státní investiční fondy plánují v budoucnu investovat malou část do kryptoměn.

Jak investovat do kryptoměn pomocí fundamentální analýzy

Roman
Sdílejte

Napsat komentář