Důležité události pro kryptoměny tento týden

7 min read

Největší kryptoměna Bitcoin v minulém obchodním týdnu klesla o více než 10 procentních bodů na 19 565 USD a táhla s sebou celý kryptotrh na jih. Na začátku týdne jestřábí prohlášení předsedy Fedu Jerome Powella zpočátku způsobila pokles cen na finančních trzích. Ve druhé polovině týdne se situace náhle zhoršila. Kromě bankrotu americké kryptobanky Silvergate (SI) způsobilo zhroucení bankovního sektoru v USA a Evropě také uzavření banky Silicon Valley (SIVB) americkým úřadem Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC). Americké akciové indexy Nasdaq a S&P500 rovněž výrazně ztratily a sklouzly na nové měsíční minimum. Několik krypto společností, jako je Ripple Inc., BlockFi a další krypto startupy, je také postiženo problémy s likviditou SIVB,

Circle byl zasažen obzvlášť tvrdě. Emitent stablecoinu USDC uložil téměř 8 procent svých hotovostních rezerv u Silicon Valley Bank s přibližně 3,3 miliardami amerických dolarů. V důsledku toho stablecoin USDC v sobotu dočasně ztratil svou vazbu na americký dolar. V neděli pozdě večer si ale trhy oddechly. Ministerstvo financí USA ve společném postupu s Federální rezervní bankou (Fed) oznámilo, že po pádu Signature Bank (SBNY), že zpřístupnit všechny vklady. Zákazníci všech bank si mohou nechat vyplatit vklady v plné výši již toto pondělí. Celý finanční trh v důsledku toho vystřelil vzhůru. Krátce nato se USDC také podařilo udržet kurz 1:1 vůči americkému dolaru. Cena Bitcoinu se v časných ranních hodinách zotavila o přibližně 10 procentních bodů na hranici 22 800 USD. Ethereum (ETH) také znatelně posílilo spolu s celým altcoinovým trhem a dosáhlo vrcholu na 1 620 USD.

Tento týden budou relevantní následující ekonomická data

Nový reportovací týden začíná zítra, v úterý, zveřejněním konečných indexů spotřebitelských cen v USA za únor. Aktualizované ceny výrobců v USA a maloobchodní tržby v USA následují ve středu uprostřed týdne. Ve čtvrtek investoři očekávají další rozhodnutí Evropské centrální banky o klíčových úrokových sazbách. Zejména prohlášení šéfky ECB Justine Lagardeové na následné tiskové konferenci pravděpodobně povedou ke zvýšené volatilitě na finančních trzích. Poslední obchodní den týdne se investoři zaměří na nejnovější data o inflaci v eurozóně.

Údaje o inflaci v USA v centru pozornosti

Úterý 14. března 2023: Ve 13:30 (SEČ) představí americký úřad pro statistiku práce konečná data o inflaci v USA za poslední měsíc únor. V lednu dosáhla inflace meziročně 6,4 procenta, což předstihlo prognózu 6,2 procenta a vzrostla více, než se očekávalo. Pro měsíc únor nyní experti očekávají pokles na 6,0 procentních bodů. Pokud se potvrdí očekávání analytiků, akciový a kryptotrh by mohl po korekci v posledních týdnech začít oživovat. Na druhou stranu, pokud budou indexy spotřebitelských cen vyšší než odhady, měl by americký dolar v krátkodobém horizontu nadále posilovat. Navíc se teprve uvidí, zda trhy skutečně mohou pokračovat v růstu navzdory záchranné operaci amerických úřadů, nebo zda se po trhu rozšíří deziluze.

Ceny výrobců v USA a maloobchodní tržby v polovině týdne

Středa 15. března 2023: Ve 13:30 (SEČ) budou zveřejněny aktuální indexy cen výrobců v USA (PPI) za předchozí měsíc únor. Experti trhu očekávají meziměsíční nárůst o 0,4 procenta. Ceny výrobců již v lednu oproti předchozímu měsíci vzrostly o 0,5 procentního bodu. Pokud se růst cen zvýší, jak odborníci očekávají, americký dolar by měl nadále posilovat a mohl by tak poskytnout další protivětry na akciovém a kryptotrhu. Pokud by byly naopak cenové indexy výrobců pod odhady tržních expertů, snížilo by to tlak na Bitcoin a spol. a mohlo by to vést k býčí cenové reakci na kryptotrhu.

Také ve 13:30 (SEČ) budou prezentovány nejnovější maloobchodní tržby v USA za měsíc únor. Jsou považovány za důležité měřítko pro výpočet nákupní nálady soukromých domácností. V posledním měsíci obchodování vzrostly maloobchodní tržby v USA o 3,0 procenta, což je výrazně nad očekáváním 1,8 procenta. Za měsíc únor je expertní odhad -0,3 procenta hluboko pod hodnotou z předchozího měsíce ledna. Pokud je nákupní nálada soukromých domácností nad prognózou analytiků, mohlo by to dodatečně podpořit oživení cen na akciovém a kryptotrhu. Pokud by se naopak zveřejněné maloobchodní tržby dostaly pod odhady expertů a vrátily se zpět do záporných hodnot, byl by to opětovný náznak zpomalení americké ekonomiky.

Rozhodnutí o klíčových sazbách Evropské centrální banky

Čtvrtek, 16. března 2023: Ve 14:15 (SEČ) budou účastníci trhu řekat na data z Evropy. ECB oznámila své druhé rozhodnutí o úrokové sazbě v novém obchodním roce. Vzhledem k trvale vysoké míře inflace v eurozóně (naposledy 8,5 procenta) očekávají analytici další úpravu úrokové sazby o 50 bazických bodů na 3,50 procenta. Nižší nárůst pouze o 0,25 procentního bodu by v první reakci vedl k cenovému ohňostroji na finančních trzích. Euro vůči americkému dolaru pravděpodobně klesne. Účastníci trhu budou věnovat pozornost zejména následné tiskové konferenci ve 14:45 (SEČ). Investoři budou bedlivě sledovat jakékoli prohlášení prezidentky ECB Lagardeové o vývoji opatření měnové politiky v Evropě.

Údaje o inflaci z Evropy na konci týdne

Pátek 17. března 2023: V 11:00 (SEČ) budou představeny konečné spotřebitelské ceny pro eurozónu za únor. V předběžném zveřejnění z 2. března byly údaje o inflaci v Evropě 8,5 procenta, což je mírně nad očekáváním 8,2 procenta. Tato prognóza pro konečná data zůstává nezměněna na 8,5 procenta. Pokud čísla za předchozí měsíc zůstanou na této úrovni a dokonce klesnou pod ni, trh by měl reagovat pozitivně a akcie i kryptoaktiva by měly posilovat.

Pokud bude naopak míra inflace vyšší než očekávání analytiků, ceny na finančních trzích by se mohly opět zkorigovat. Vzhledem k tomu, že jádrová inflace nedávno vzrostla o 0,3 procenta na 5,6 procenta a zvýšila se tak více, než odborníci očekávali, ukazuje se, že tlak na spotřebitelské ceny zůstává na vysoké úrovni. Konečná únorová jádrová inflace se oproti předběžnému odhadu nezměnila na 5,6 procenta.

3 nejlepší obchodní indikátory pro začátečníky

 

Roman

Napsat komentář