Morgan Stanley: Spotové bitcoinové ETF by mohly změnit globální sentiment ohledně kryptoměn

4 min read

Kryptoměnový ekosystém se v posledních letech dramaticky změnil a stal se pulzujícím místem. Objem stablecoinů je na stejné úrovni jako tradiční platební giganty, jako jsou PayPal a Visa. Wall Street nyní projevuje velký zájem o tento posun, zejména se vznikem spotových bitcoinových ETF.

„Killer aplikace“ kryptoměn

Podle Andrewa Peela, ředitele trhů digitálních aktiv v gigantu investičního bankovnictví Morgan Stanley, by tento vývoj mohl představovat „potenciální změnu paradigmatu v globálním vnímání a používání digitálních aktiv“.

V nedávné zprávě pro investory Peel zkoumal současné problémy, kterým čelí americký dolar jako hlavní světová rezervní měna, přičemž 60 % světových devizových rezerv je denominováno v dolarech. Naproti tomu čínský jüan tvoří pouze 2,5 % těchto rezerv, a to i přes snahu země posílit svou pozici v mezinárodním obchodu.

Peel uvedl několik faktorů přispívajících k erozi dominance dolaru, včetně „pozoruhodného“ globálního přijetí bitcoinu, přičemž odhadem 100 milionů lidí na celém světě vlastní kryptoměnu a bitcoinové bankomaty fungující v 82 zemích. Bitcoin přijaly zejména velké společnosti jako Tesla a dokonce i suverénní stát Salvador.

Peel přesto zdůraznil, že stablecoiny by se mohly ukázat jako „killer aplikace“ kryptoměn. Objemy obchodů se stablecoiny dosáhly úrovně srovnatelné se zavedenými digitálními clearingovými domy, jako jsou Visa a PayPal.

I samotné Visa a PayPal se pustily do arény stablecoinů, přičemž Visa integrovala USDC na Solana a PayPal spustil stablecoin PYUSD.

JPMorgan klidní nadšení

Na rozdíl od očekávání masivního přílivu čerstvého kapitálu analytici z JPMorgan odhadují, že spotové bitcoinové ETF by mohly zaznamenat až 36 miliard dolarů v přílivech přesměrovaných ze stávajících kryptoměnových nástrojů.

Podle poznámky analytiků z JPMorgan zahrnuje rozpis těchto očekávaných kapitálových pohybů 3 miliardy USD od Bitcoin futures ETF, 3 až 13 miliard USD od Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) a značných 15 až 20 miliard USD od drobných investorů. Analytici vedení Nikolaosem Panigirtzoglouem však neposkytli časový rámec pro tyto prognózované přílivy.

Analytici JPMorgan vyjádřili skepsi ohledně rozšířeného optimismu mezi účastníky trhu, že schválení spotových bitcoinových ETF by mohlo vést k výraznému přílivu čerstvého kapitálu do kryptoměnového prostoru.

Navrhli alternativní perspektivu, že množství nového kapitálu proudícího do kryptosektoru bude pravděpodobněji ovlivněno regulačním vývojem a zejména mírou, do jaké regulátoři umožní, aby se kryptoekosystém integroval do tradičního finančního systému.

Minulý týden SEC schválila 11 spotových bitcoinových ETF, což znamená významný odklon od více než desetiletého odmítání. Toto rozhodnutí otevřelo dveře významným tradičním finančním gigantům, jako jsou BlackRock, Invesco a Fidelity, k poskytnutí přímého přístupu k fondům investujícím do BTC.

V první den obchodování zaznamenaly bitcoinové ETF podle údajů Yahoo Finance pozoruhodný objem obchodů 4 miliardy dolarů.

Marketa Tesarkova

Napsat komentář