Jak Web3 mění nakupování

5 min read

Za pouhých pár let bysme mohli trávit nákupováním mnohem více času ve virtuálním světě. Klíčové slovo je: metaverse . Tuto změnu si ale v současnosti téměř nikdo neumí představit. V Metaverzu totiž momentálně nikdo nenakupuje. Vzhledem k exponenciálnímu nárůstu výpočetního výkonu a služeb AI lze ale očekávat rychlý růst v sektorech virtuální reality a rozšířené reality. Ne v příštích dvou až třech letech, ale možná do konce tohoto desetiletí by tento velmi virtuální nákupní zážitek mohl stanovit nové standardy.

Digitální šatník: 50 miliardový trh

Kromě odpovídajícího hardwarového a grafického výkonu k tomuto vývoji přispívá i přehodnocení v naší společnosti. Vzhledem k tomu, že v budoucnu budou lidé trávit stále více času ve virtuálních světech, profesně i soukromě, budou potřebovat i druhý šatník. Stále více tedy nakupujeme oblečení pro oba světy nebo jen pro virtuální svět. Chceme se tam přece profilovat, ukázat svůj status a příslušnost ke skupině, stejně jako v analogovém světě.

Takže už v roce 2018 proběhl jeden průzkumí od Barclays odhalil, že deset procent oblečení objednaného online se kupuje pouze pro fotografie na sociálních sítích. To by mělo mimo jiné přispět k vysoké návratnosti textilního zboží.

Zároveň v jiné studii uvedlo 60 procent generace Z, že jejich digitální přítomnost, zejména sociální média, je pro ně důležitější než přítomnost v analogovém světě. To mimo jiné vysvětluje, proč investiční banka Morgan Stanley očekává, že sektor digitálního oblečení dosáhne do roku 2030 zhodnocení 50 miliard amerických dolarů .

Nakupování v metaverzu: Fiktivní příklad

Společně s kamarádem se scházíme v nově otevřeném obchodním centru Metaverse, které jako highlight na otevření představuje limitovanou edici tenisek Nike. Tato nová edice je představena v úžasném obchodě Nike, zatímco avatar známého hudebníka předvádí své písně na pódiu ve virtuálním obchodě. K avatarům se přimíchali i prominentní reklamní ambasadoři Nike. To dává spotřebitelům příležitost stát a komunikovat přímo vedle svých idolů z filmu a sportu. Nová edice Nike se dá zatím nosit pouze virtuálně – analogové protějšky se budou prodávat až za šest měsíců.

Do té doby se ti, kteří seženou jedny z mála tenisek Nike, mohou těšit na tučné zisky, pokud si boty nechtějí nechat, ale rozhodnou se je prodat dál. Všechna práva jsou reprezentována digitálními smlouvami, tedy NFT. Všechny parametry, jako jsou informace o produktu nebo záruční nároky, jsou spojeny s příslušným NFT.

Metaverse jako alternativa ke skutečnému světu

Krátký příklad nám ukazuje, proč je nakupování v metaverzu tak slibné. Za prvé, nezáleží na tom, kde na světě jste. I ten, kdo žije v malé české vesničce, může získat pocit, že jede nakupovat v Paříži na Champs Élysées. To zároveň umožňuje větší sociální míšení a konektivitu tím, že se můžete kdykoli setkat s konkrétními lidmi, od přátel přes obchodní partnery až po idoly. Navíc určité tendence a zájmy lze lépe prožít ve virtuálním světě. Každý, kdo se v analogovém světě raději obléká konzervativně a nudně, může ve virtuálním světě prožít svou možná bláznivou stránku.

Virtuální světy: Nebezpečná hra

Přepínání mezi dvěma světy, analogovým a virtuálním, skrývá pro mnoho lidí vysoký potenciál závislosti, protože mohou mít zkušenosti vizuální a sociální povahy, které v analogovém světě nenajdou. Lidé, kteří budou pracovat na plný úvazek v metaverzu nebo kteří chtějí uniknout ze svého bezútěšného každodenního života, budou pravděpodobně zvláště ohroženi.

I když většinu obsluhujícího personálu ve virtuálních obchodech představují avataři ovládaní umělou inteligencí, některé sociální interakce se bez lidí neobejdou. To platí všude tam, kde uživatelé očekávají interakci se skutečnými lidmi. Ať už jde o virtuální návštěvu lékaře nebo komentovanou prohlídku virtuálního muzea, při které vážený historik umění osobně informuje o vystavených dílech. V každém případě je jedna věc jistá: dokud nenastanou zde nastíněné scénáře, budou stále probíhat velké společenské a regulační diskuse.

Takto ovládnete trh jako krypto obchodník

Roman

Napsat komentář