Jak vnímají hráči NFT a blockchainové hry?
7 min readObsah Článku
NFT humbuk udělal mnoho bohatých. Na Filipínách NFT hra Axie Infinity dokonce vyvolala krypto boom. Vzhledem k tomu, že kvůli pandemii koronaviru zůstaly tisíce nezaměstnaných, mnoho Filipínců začalo hrát blockchainové hry, aby se udrželi nad vodou. Existují ale i negativní reakce na NFT. Objevila se silná kritika, zejména ze západního herního světa.
Když například herní vývojář Ubisoft loni v listopadu oznámil, že do svých her integruje NFT, YouTube, Reddit a spol. Byly zaplaveny přívalem odmítnutí. Pohled na NFT obchodní platformu Rarible také ukazuje, že kolekce z NFT od Ubisoftu se za celý únor 2022 prodal pouze 35 kousků, což je známka nízkého zájmu herní komunity o NFT.
Zdá se, že mnoho hráčů si myslí, že NFT jsou jen dalším způsobem, jak mohou vydavatelé rychle vydělat peníze.
Co hráčům na NFT vadí?
Právě tato rostoucí komercializace jejich oblíbeného koníčka je hlavním zájmem herní komunity o NFT. Jsou nezaměnitelné tokeny v herním sektoru skutečně jen dalším rozvojem chtivosti po zisku EA atd., který začal mikrotransakcemi a loot boxy? Co skutečně odlišuje takzvané hry typu play-and-earn jako Axie Infinity, Splinterlands nebo Thetan Arena od tradičních her jako World of Warcraft, Minecraft nebo Call of Duty?
Protistrana tvrdí, že na rozdíl od tradičních her, kde množství peněz a herní položky jsou pod kontrolou vývojářů, hry založené na technologii blockchain umožňují hráčům vytvářet vlastní aktiva, plně je vlastnit a volně je kdykoli obchodovat. mezi krypto a fiat světy podle jejich vlastních podmínek.
Výhody play-to-earn a NFT v blockchainových hrách
To jsou přesně důvody, proč by blockchain mohl ohlašovat novou éru hraní, říkají. Hry by se vyvíjely z centrálně plánované ekonomiky „dělejte, co vám dovolíme“ ke kapitalistické ekonomice „s čímkoli lze obchodovat s kýmkoli a kdykoli“. Pro náruživé hráče by to znamenalo, že by mohli být za svůj čas a úsilí odměněni například prodejem nebo půjčováním vzácných předmětů jiným hráčům, kteří do hry investovali méně času.
Vše by bylo zdokumentováno na blockchainech. Každému by mělo být umožněno kdykoli pochopit, jak vzácné jsou určité herní předměty ve skutečnosti, jaké výhody přinášejí a za jaké ceny se s nimi v minulosti obchodovalo. Blockchain by tak mohl vytvořit základy jakékoli fungující ekonomiky v herních světech prostřednictvím bezpečnosti a důvěry. V budoucnu by to mohlo herním studiím zabránit v přijímání svévolných rozhodnutí, která by mohla způsobit, že některé skiny nebo předměty se přes noc stanou bezvýznamnými a bezcennými.
To ale samozřejmě také přináší určitá rizika a je pochopitelné, proč jsou hráči k NFT a blockchainové technologii skeptičtí. Protože hry byly vždy především jedna věc: způsob, jak lidé uniknout monotónnosti a stresu běžného každodenního života.
Právě proto, že v mnoha hrách jsou si všichni rovni před vývojáři her, hráči nechtějí do her integrovat tržní ekonomiku. Někteří hráči navíc vidí férovost ve hrách ohroženou in-game ekonomikou založenou na blockchainu. V herním světě, kde si hráči mohou kupovat zdroje za peníze (např. NFT postavy v Axie Infinity nebo Thetan Areně), by to některým hráčům mohlo umožnit postupovat hrou, aniž by investovali spoustu času.
Zatímco většina hráčů toleruje nákupy estetických vylepšení herních předmětů nebo postav, často je rozčiluje, když si za peníze mohou koupit hmatatelné herní výhody.
Proč by NFT mohly mít při hraní stále smysl
Je ale skutečně pravda, že komercializace hraní prostřednictvím technologie blockchain a NFT obecně hry zhoršuje?
Nenávist k NFT ve hrách má tendenci pocházet spíše od vášnivých hráčů než od příležitostných hráčů, kteří tvoří většinu hráčů. Data společnosti Newzoo ukazují, že příležitostní hráči, kteří hrají na mobilních zařízeních, nyní tvoří více než 55 procent všech hráčů. Údaje o prodejích navíc mluví jasnou řečí. Příjmy z mobilních her nyní tvoří více než polovinu (52 %) celého odvětví, zatímco na PC hráče připadá 20 % a na konzolové hráče 28 %.
Pro mnoho hráčů se tento vývoj nezdá být špatný. To může být pro některé, zejména starší hráče, šok, ale čísla nelžou. Trh příležitostných hráčů, kteří nedokážou rozeznat „dobrou“ hru od „špatné“ a utrácejí peníze za hry jako Clash of Clans nebo Clash Royal, rychle roste a nezdá se nepravděpodobné, že mnoho z těchto hráčů bude v budoucnu hrát jejich hry.
Krása volných trhů však spočívá v tom, že to neznamená úplné zmizení starších herních modelů, ale že herní svět rozšíří nová kategorie her.
Zpráva společnosti DappRadar zabývající se analýzou blockchainu ukazuje, že blockchainové hry již mají několik milionů uživatelů a byly zodpovědné za více než 22 procent objemu všech obchodovaných NFT jen ve třetím čtvrtletí roku 2021. Zatímco model hry za účelem vydělávání je stále v plenkách, zdá se, že prošel testem trhu.
Revoluce?
Technologie NFT a blockchain rozšiřují způsoby, jak mohou hráči vydělávat peníze, pokud chtějí. Doposud jen málokdo z nás dokázal zpeněžit svůj čas investovaný do her prostřednictvím živého vysílání na Twitchi, videí na YouTube nebo účastí na turnajích a sponzorství produktů.
Hraní s NFT by to mohlo změnit. Podle teorie lze předměty získané ve hrách obchodovat přímo s ostatními a teoreticky je lze kdykoli vyměnit za jiné kryptoměny nebo fiat měny. I na nejnižší úrovni je možné i pro příležitostné hráče vydělávat peníze v mobilních NFT hrách, jako je Thetan Arena nebo Splinterlands.
Kromě toho by tokenizace skinů, herních světů nebo herních objektů mohla dát umělcům a herním modderům možnost prodávat jejich sestavu v Minecraftu nebo své herní režimy v Half Life svým fanouškům. Blockchainové hry slibují, že odemknou všechny tyto možnosti výdělku.
Závěr
Microsoft po mnoho let prosazoval zákony o duševním vlastnictví, které uživatelům Minecraftu umožňovaly upravovat a vytvářet obsah vytvářený uživateli, ale zakazovaly jim jej prodávat pro vlastní zisk.
Hráči se oprávněně obávají, jak blockchainy promění jejich oblíbené světy. Ale vášeň mnoha hardcore hráčů spojená s hrubým nepochopením blockchainů je vedla k tomu, že nakonec hájili jedinou skutečnou diktaturu maximalizace zisku, totiž diktaturu velkých herních studií.
Blockchainy nabízejí způsob, jak legitimizovat herní ekonomiky a zapojit většinu hráčů do procesu vydělávání. Nejen vývojáři, nejen streameři nebo e-sportovci, ale všichni. Změna přijde s riziky, ale změna vždy otevírá příležitosti, které mohou být prospěšné nám všem.
BoomLand nová herní platforma na Polygonu